Shavkat Mirziyoyev farg‘onalik saylovchilar bilan uchrashdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 28-sentabr kuni Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Farg‘ona viloyati bo‘yicha ishonchli vakili E.Siddiqova ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi. Bu dastur iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar rivoji, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalariga oid o‘nta ustuvor yo‘nalishni qamrab olgan.
Dasturda barcha hududlar qatori Farg‘ona viloyatini jadal rivojlantirish va aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha ham rejalar begilangan.
Xususan, kelgusi besh yilda Farg‘ona viloyatida elektr, suv, kanalizatsiya, issiqlik ta’minoti va yo‘l infratuzilmalarini yaxshilashga 10 trillion so‘m yo‘naltirish mo‘ljallangan. Shu davrda 30 ming kvartirali 700 ta ko‘p qavatli uy, yangi yo‘llar, elektr va ichimlik suvi tarmoqlari qurish rejalashtirilgan.
Ma’ruzada ijtimoiy sohalarni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, tibbiyotning birlamchi bo‘g‘inini kuchaytirish maqsadida 22 ta yangi oilaviy shifokorlik punkti va 10 ta oilaviy poliklinika barpo etiladi hamda zamonaviy jihozlanadi. 120 o‘ringa ega bo‘lgan  Bolalar tibbiy reabilitatsiya markazi, Hindiston bilan hamkorlikda Endokrinologiya markazi tashkil etiladi.
Maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasi 90 foizga yetkaziladi. O‘rta ta’lim maktablarining quvvati 100 ming o‘ringa oshiriladi. Yetakchi xorijiy universitetlar bilan birga 4 ta yangi oliygoh tashkil etiladi.
Ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirish, aholi daromadlarini oshirish maqsadida kelgusi besh yilda viloyatda 420 mingdan ziyod yangi ish o‘rni tashkil etish maqsad qilib qo‘yilmoqda. Jumladan, tadbirkorlik, xizmatlar va hunarmandchilikni rivojlantirish orqali 120 ming, qishloq xo‘jaligi sohasida 140 mingdan ziyod aholi bandligi ta’minlanishi ko‘zda tutilmoqda.
Kelgusi besh yilda viloyatda 8 milliard dollarlik 11 mingdan ziyod investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Sanoat yo‘nalishidagi loyihalar hisobiga 115 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi. Sanoati past rivojlangan Yozyovon, So‘x, Furqat tumanlarida  texnoparklar tashkil etilib, 300 ta sanoat loyihalari joylashtiriladi.
Viloyatda eksportni 3 barobarga oshirib, 2 milliard dollarga, shundan sanoat mahsulotlari eksportini 1,6 milliard dollarga yetkazish mumkinligi ta’kidlandi. Eksport tarkibida qo‘shilgan qiymatga ega  tayyor mahsulotlar ulushi hozirgi 45 foizdan 77 foizga yetkaziladi.
– Farg‘onani “oltin vodiy” deganimizda asosan uning go‘zal tabiatini, saxovatli zaminini tasavvur qilamiz. Lekin o‘ylaymanki, bu diyorda yashayotgan odamlarning qadr-qimmati, izzat-hurmatini joyiga qo‘ysak, ularning hayotini har tomonlama obod  va farovon qilishga erisha olsak, shundagina bu chiroyli ta’rifga  munosib ish qilgan bo‘lamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев встретился с ферганскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 сентября провел встречу с избирателями Ферганской области.
Мероприятие открыла доверенное лицо кандидата в Ферганской области Э.Сиддикова.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе. Программа состоит из десяти приоритетных направлений, охватывающих такие сфер, как экономика, предпринимательство, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, развитие регионов, государственное управление, верховенство закона, внешняя политика и культура.
Как и для остальных регионов, в программе определены планы по повышению благосостояния населению и ускоренному развитию Ферганской области.
В частности, в ближайшие пять лет намечено направить 10 триллионов сумов на улучшение систем электро- и водоснабжения, канализационных сетей и отопления, дорожной инфраструктуры. За этот период планируется построить 700 многоэтажных домов на 30 тысяч квартир, новые дороги, сети электроснабжения и питьевого водоснабжения.
Особое внимание уделено развитию социальной сферы. Отмечалось, что для усиления деятельности первичной медико-санитарной помощи будут построены и современно оснащены 22 новых врачебных пункта и 10 семейных поликлиник. Будут организованы Детский медицинский реабилитационный центр на 120 коек, а также эндокринологический центр в сотрудничестве с Индией.
Охват дошкольным образованием достигнет 90 процентов. Вместимость общеобразовательных школ будет увеличена на 100 тысяч мест. Совместно с ведущими зарубежными университетами будут открыты 4 новых вуза.
В целях сокращения безработицы и бедности, повышения уровня доходов в ближайшие пять лет в регионе планируется создать более 420 тысяч новых рабочих мест. В частности, намечено обеспечить занятость 120 тысяч человек через развитие предпринимательства, сферы услуг и ремесленничества, а также более 140 тысяч человек в сельском хозяйстве.
В течение следующих пяти лет в области будет реализовано свыше 11 тысяч инвестиционных проектов на 8 миллиардов долларов. За счет промышленных проектов будет создано 115 тысяч новых рабочих мест. В Язъяванском, Сохском и Фуркатском районах, где низок уровень промышленности, будут организованы технопарки с размещением в них 300 промышленных проектов.
Отмечена возможность увеличить областной экспорт в 3 раза и довести до 2 миллиардов долларов, в том числе поставки промышленных товаров – до 1,6 миллиарда долларов. В структуре регионального экспорта доля готовой продукции с добавленной стоимостью будет доведена с нынешних 45 до 77 процентов.
- Когда мы называем Фергану «золотой долиной», то подразумеваем в основном ее прекрасную природу, щедрую землю. Но более полного соответствия этого красивого определения мы достигнем только тогда, когда нам удастся возвысить честь и достоинство, оказать должное уважение живущим здесь людям, всесторонне улучшить и благоустроить их жизнь, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии выразили поддержку кандидатуре Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.