O’zLiDeP vakillari YXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi kuzatuvchilari bilan muloqot qildi
05.10.2021, 19:25
O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining taklifiga ko‘ra, Ouenom Merfi boshchiligida YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining saylovlarni kuzatish missiyasi mamlakatimizda monitoring ishlarini olib bormoqda.
Ushbu delegatsiya faoliyati doirasida 2021 yil 5 oktabr kuni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashi Ijro qo‘mitasida uning vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida xalqaro kuzatuvchilar O’zLiDeP tarixi va g‘oyalari, partiyadan nomzod Shavkat Mirziyoyevning Saylovoldi dasturi hamda targ‘ibot va tashviqot ishlari bilan tanishdilar. Saylovlar ochiq va shaffof o‘tayotgani qayd etildi. Mehmonlar targ‘ibot ishlari jarayonida zamonaviy saylov texnologiyalarining qo‘llanishi bilan tanishdilar. Umuman, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi kuzatuvchilarining yurtimizga taklif etilishi, O’zbekistonning umumqabul qilingan demokratik tamoyillarga sodiqligini yana bir bor isbotladi.

At the invitation of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, the Election Observation Mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), led by Eoghan Murphy, is observing the election campaign in Uzbekistan.
On October 5, 2021, a meeting was held with the mission’s representatives at the Executive Committee of the Political Council of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan (UzLiDeP).
At the meeting, observers from the OSCE/ODIHR got acquainted with the history and ideology of UzLiDeP, the Pre-election program of the candidate from the party Shavkat Mirziyoyev and the course of campaigning and explanatory work.
It was noted that the elections are held openly and transparently. The guests were informed about the course and application of modern electoral technologies within the framework of the campaign work. Inviting observers from the OSCE/ODIHR is evidence of Uzbekistan’s commitment and loyalty to generally accepted democratic principles.