O’zLiDeP vakillari YXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi kuzatuvchilari bilan muloqot qildi
05.10.2021, 19:25
O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining taklifiga ko‘ra, Ouenom Merfi boshchiligida YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining saylovlarni kuzatish missiyasi mamlakatimizda monitoring ishlarini olib bormoqda.
Ushbu delegatsiya faoliyati doirasida 2021 yil 5 oktabr kuni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashi Ijro qo‘mitasida uning vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida xalqaro kuzatuvchilar O’zLiDeP tarixi va g‘oyalari, partiyadan nomzod Shavkat Mirziyoyevning Saylovoldi dasturi hamda targ‘ibot va tashviqot ishlari bilan tanishdilar. Saylovlar ochiq va shaffof o‘tayotgani qayd etildi. Mehmonlar targ‘ibot ishlari jarayonida zamonaviy saylov texnologiyalarining qo‘llanishi bilan tanishdilar. Umuman, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi kuzatuvchilarining yurtimizga taklif etilishi, O’zbekistonning umumqabul qilingan demokratik tamoyillarga sodiqligini yana bir bor isbotladi.

О встрече с международными наблюдателями
По приглашению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан в нашей стране осуществляет мониторинг Миссия по наблюдению за выборами Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) в главе с Оуэном Мерфи. В рамках деятельности данной делегации 5 октября 2021 года состоялась встреча с ее представителями в Исполкоме Политсовета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП).
В ходе встречи наблюдатели из БДИПЧ ОБСЕ были ознакомлены с историей и идеологией УзЛиДеП, Предвыборной программой кандидата от партии Шавката Мирзиёева и ходом агитационной и разъяснительной работы. Отмечено, что выборы проводятся открыто и прозрачно. Гости были ознакомлены с ходом и применением современных избирательных технологий в рамках проводимой агитационной работы. В целом, приглашение наблюдателей от БДИПЧ ОБСЕ является свидетельством приверженности и верности Узбекистана общепринятым демократическим принципам.