Ishonchli vakil xalq ta’limi sohasi vakillari bilan uchrashdi
O’zLiDePdan O’zbekiston Respublikasi  Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyevning Samarqand viloyatidagi Ishonchli vakili Rustam Xolmurodov Samarqand shahridagi “Nurafshon” san’at saroyida xalq ta’limi sohasi vakillari bilan uchrashdi.
Tadbirda Ishonchli vakil so‘zga chiqib, O’zbekistonda 2017-2021 yillarda amalga oshirilgan siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy sohalardagi ijobiy o‘zgarishlar haqida gapirdi. Ayniqsa, o‘qituvchining mavqeini oshirish, ta’lim sohasini  tubdan isloh qilish borasida amalga oshirilgan ishlar alohida tahsinga sazovor ekanligini ta’kidladi.
-Shavkat Mirziyoyev davlat boshqaruviga kelgan 2016 yilning dastlabki kunlaridayoq, o‘qituvchilarning oylik maoshini oshirishga, munosib sharoitlar yaratishga, maktabgacha ta’lim muassasalarini tashkil etishga jiddiy e’tibor qaratdi. O’tgan yillarga nazar soladigan bo‘lsak, biz muallimlarning ishlaydigan, yoshlarga ta’lim beradigan vaqtimizning asosiy qismi paxta dalasida o‘tar edi. Oyliklarimiz juda kam edi. Bog‘chalarimiz ahvoli abgor holatda edi. Hatto bog‘cha tarbiyachilari paxtaga jalb qilinar edi. Bugun majburiy mehnat bekor qilindi. Bolalar mehnatiga barham berildi. Oyliklarimiz yaxshilandi. Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil qilinib, davlat xususiy sheriklik, xususiy, hatto uy bog‘chalari ham tashkil qilindi. Shavkat Mirziyoyev barcha muammolarning yechimi bu ta’lim ekanligini juda yaxshi biladi. Shu sababli ta’limni isloh qilishni bosh mezon sifatida birinchi o‘ringa qo‘ydi, - deydi ishonchli vakil Rustam Xolmurodov.
Tadbirda Samarqand shahridagi 9- informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan maktab o‘qituvchisi, “Shuhrat” medali sohibi Shahnoza Rahmatova so‘zga chiqib, 28 yildan buyon o‘qituvchi bo‘lib ishlayotganligi,  oxirgi 5 yil ichida ta’lim sohasiga berilayotgan e’tibor, muallimlarning qadrlanishi, oylik maoshlarning  oshishidan mamnun ekanligini qayd etdi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan ta’lim sohasi vakillari, so‘nggi besh yilda turli sohalarda amalga oshirilgan islohotlar, bunyodkorlik ishlar ayniqsa, majburiy mehnatga chek qo‘yilishi, o‘qituvchini sinf xonasiga qaytarilishini alohida e’tirof etar ekan,  Yangi O’zbekistonni qurish, inson farovonligi, xavfsizligi, qadri, farzandlar kelajagi uchun Shavkat Mirziyoyevga ovoz berishlarini bildirishdi.

Доверенное лицо встретился с представителям сферы образования
Рустам Холмуродов - доверенное лицо  выдвинутого от УзЛиДеП кандидата в президенты Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во дворце искусств “Нурафшон” в городе Самарканде встретился с представителями сферы образования.
Выступив на мероприятии, доверенное лицо рассказал о позитивных преобразованиях в политической, социальной, экономической сферах Узбекистана, произошедших в 2017-2021 годах. Отметил, что особого внимания заслуживает работа по повышению статуса учителя и реформировании сферы образования.
-С первых дней 2016 года, когда к управлению страной пришел Шавкат Мирзиёев, серьезное внимание было уделено повышению заработной платы учителей,  созданию для них необходимых условий, организации дошкольных образовательных учреждений. Обратимся к истории. Мы, учителя, вместо обучения детей, много времени проводили на хлопковых полях.  Зарплаты маленькие. Детские сады не соответствовали требованиям. Даже воспитатели детских садов привлекались к сбору хлопка. Сегодня устранен принудительный труд. Устранен и детский труд. Заработные платы увеличились. Образовано министерство дошкольного образования, а также государственно-партнерские, частные и даже домашние детские сады. Шавкат Мирзиёев отлично понимает, решение всех проблем – развитие образования. «В этой связи, на первое место в качестве главного критерия, выдвигает реформу сферы образования», - сказал доверенное лицо Рустам Холмуродов.
Выступившие на мероприятии представители сферы образования отмечая  прошедшие в течение последних пяти лет преобразования во всех сферах, и особенно устранение принудительного труда, создание учителям возможности непосредственно заниматься своим делом, выразили желание голосовать за Шавката Мирзиёева во имя  строительства Нового Узбекистана, благосостояния, безопасности людей и будущего детей.