Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatini rivojlantirish bo‘yicha rejalarini bayon etdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 11-oktabr kuni Qashqadaryo viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning viloyat bo‘yicha ishonchli vakili T.Poyonov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi. Bu dastur iqtisodiy-ijtimoiy sohalarni rivojlantirishga qaratilgan o‘nta ustuvor yo‘nalishdan iborat.
- Qashqadaryo to‘g‘risida o‘ylaganimda, bugungi uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rganimda, meni eng ko‘p qiynaydigan masala – bu hudud aholisiga munosib hayot, to‘kin dasturxon va doimiy daromad manbalarini ta’minlab berish, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois nomzodning besh yillik dasturida 400 mingta ish o‘rni yaratish eng asosiy maqsad etib belgilangan. Buning uchun tadbirkorlikni rivojlantirish, yirik korxonalar infratuzilmasidan samarali foydalanish zarurligi ta’kidlandi.
Jumladan, viloyatdagi yirik sanoat korxonalari yonida 75 ta yangi kichik sanoat zonasi ochib, 25 mingta doimiy ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Shuningdek, Qarshi aeroporti yaqinidagi 120 gektar maydonda sanoat texnoparki tashkil etish 10 mingta ish joyi ochish imkonini beradi.
Qashqadaryoda ko‘pchilikning daromadi qishloq xo‘jaligiga bog‘liq. Shu bois dasturda bu sohani rivojlantirish, mahsulotlarni ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. Urug‘lik va navlarni yaxshilash, qishloq xo‘jaligi texnikalarini yangilash, yerlarni suv bilan barqaror ta’minlash choralari belgilangan. Xususan, Qarshi nasos stansiyalari kaskadini rekonstruksiya qilib, 400 ming gektar maydonning suv ta’minotini yaxshilash mo‘ljallangan.
Nomzod investitsiya va eksport sohalaridagi rejalarini ham aytdi. Qayd etilganidek, kelgusi besh yilda sanoat tarmoqlarida qariyb 10 milliard dollarlik 2 mingdan ziyod katta-kichik loyihalar amalga oshiriladi va 150 mingta yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Xususan, yangi kimyo klasteri tashkil etilib, jami 2,7 milliard dollar bo‘lgan 12 ta loyiha amalga oshiriladi. Nishon, Kasbi, Mirishkor va Yakkabog‘ tumanlarida to‘qimachilik korxonalari ochiladi. Qurilish materiallari tarmog‘ida 740 million dollarlik 430 ta, oziq-ovqat sanoatida 320 million dollarlik 185 ta loyiha bajariladi.
Umuman aytganda, kelgusi besh yilda Qashqadaryo viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 60 trillion so‘m ajratiladi.
Nomzodning dasturida aholiga munosib turmush sharoitlari yaratish, salomatligini yaxshilash bo‘yicha ham ko‘plab rejalar belgilangan. Jumladan, kelgusi besh yilda toza ichimlik suvi bilan ta’minot darajasini 47 foizdan 80 foizga yetkazish mo‘ljallangan.
Joriy yildan boshlab, “Bog‘dod tajribasi” asosida uylar, sanoat korxonalari va ijtimoiy infratuzilmani o‘z ichiga olgan Yangi O‘zbekiston massivlari barpo etilishi ta’kidlandi. “Toshkent-Termiz” avtomobil trassasining 60 kilometr qismi va ichki yo‘llar ta’mirlanishi aytildi.
Tibbiyot, ta’lim, madaniyat, sport sohalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Shavkat Mirziyoyev uchrashuv qatnashchilari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan suhbatlashdi. Ular viloyatni rivojlantirish imkoniyatlari, joylardagi muammolar bo‘yicha fikrlarini bildirdi. Nomzod aholi takliflarini o‘z dasturiga kiritish va amalga oshirishga va’da berdi.

Шавкат Мирзиёев озвучил планы по развитию Кашкадарьинской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 октября встретился с избирателями Кашкадарьинской области.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в области Т.Поёнов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе, которая состоит из десяти приоритетных направлений развития экономических и социальных сфер.
- Думая о Кашкадарье, готовясь к этой встрече, больше всего меня волновал вопрос обеспечения населения этого региона достойной жизнью, достатком на столе и источниками стабильного дохода, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Основной целью пятилетней программы кандидата определено создание в области 400 тысяч рабочих мест. Отмечалось, что для этого необходимо развивать предпринимательство и эффективно использовать инфраструктуру крупных предприятий.
В частности, на территории области планируется открыть 75 новых малых промышленных зон рядом с крупными предприятиями и создать 25 тысяч постоянных рабочих мест. Еще 10 тысяч рабочих мест позволит создать организация промышленного технопарка на 120 гектарах недалеко от аэропорта города Карши.
В Кашкадарье доходы многих людей зависят от сельского хозяйства. Поэтому в программе особое внимание уделяется развитию этого сектора, наращиванию производства. Запланированы меры по улучшению семян и сортов, обновлению парка сельскохозяйственной техники и устойчивому обеспечению земель водой. В частности, намечена реконструкция Каршинского каскада насосных станций и улучшение водоснабжения 400 тысяч гектаров площадей.
Кандидат также озвучил свои планы по инвестициям и экспорту. Подчеркнуто, что в течение ближайших пяти лет в отраслях промышленности будет реализовано более 2 тысяч проектов на сумму около 10 миллиардов долларов и создано 150 тысяч новых рабочих мест.
В частности, планируется организовать новый химический кластер и реализовать в нем 12 проектов на общую сумму 2,7 миллиарда долларов. В Нишанском, Касбинском, Миришкорском и Яккабагском районах откроются текстильные предприятия. В сфере строительных материалов намечено осуществить 430 проектов на сумму 740 миллионов долларов, в пищевой промышленности - 185 проектов на 320 миллионов долларов.
В целом на экономическое и социальное развитие Кашкадарьинской области в ближайшие пять лет из государственного бюджета будет выделено 60 триллионов сумов.
В программе кандидата также определены масштабные мероприятия по созданию достойных условий жизни, укреплению здоровья населения. В частности, в ближайшие пять лет планируется повысить уровень обеспеченности чистой питьевой водой с 47 до 80 процентов.
Подчеркнуто, что с этого года на основе опыта Багдадского района будут построены массивы "Новый Узбекистан", включающие жилье, промышленные предприятия и социальную инфраструктуру. Будут отремонтированы 60 километров автомобильной трассы "Ташкент-Термез" и внутренние дороги.
Затронуты и вопросы медицины, образования, культуры и спорта.
Шавкат Мирзиёев пообщался с участниками встречи, избирателями, собравшимися в районных студиях. Они высказали свои мнения о возможностях развития региона, имеющихся проблемах на местах. Кандидат пообещал включить в свою программу и реализовать прозвучавшие предложения.