Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning ishonchli vakili R.Kalonov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi. Dasturda mamlakatimizning barcha hududlari qatori Toshkent shahrini ham har tomonlama taraqqiy ettirish, uni yanada go‘zal va obod shaharga, dunyoning yirik megapolislaridan biriga aylantirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
Xususan, kelgusi besh yilda “Toshkent - yashash uchun qulay yashil shahar”, “Biznes uchun ulkan imkoniyatlar shahri”, “Mintaqaviy investitsiyalar markazi”, “Raqamli poytaxt”, “Bilim va innovatsiyalar shahri”, “Poytaxt – madaniyat va ma’rifat bulog‘i”, “Sog‘lom turmush va sifatli tibbiyot” dasturlarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Ma’ruzada qayd etilganidek, poytaxtning me’moriy qiyofasini saqlab qolish maqsadida “Yangi Toshkent” konsepsiyasi amalga oshiriladi va shahar sharqiy yo‘nalishga qarab kengaytiriladi. Kelgusi besh yilda 100 ming xonadonli ko‘p qavatli energiya tejamkor uylar quriladi. Shu bilan birga, eski ikki qavatli uylar renovatsiya qilinadi.
Nomzod ko‘p qavatli turar joylar orasidagi maydonlarda har qanday qurilishga chek qo‘yilishi, “yashil hudud”lar ko‘paytirilishini ta’kidladi.
Toshkentda jamoat transporti va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish masalalari juda dolzarb. Shu bois, 400 ta zamonaviy avtobus va 700 ta elektrobus olib kelish, 200 ga yaqin yangi avtobus yo‘nalishlari tashkil etish rejalashtirilgan. 500 ta yirik chorrahani "aqlli” tartibga solish, tirbandlik yuqori bo‘lgan ko‘chalarda 21 ta yo‘l o‘tkazgich qurish choralari belgilangan.
Poytaxtimizdagi 575 ta mahallani rivojlantirish bo‘yicha shahar hokimligi huzurida alohida jamg‘arma tashkil etilib, har bir mahallaga 10 milliard so‘mdan ajratilishi ma’lum qilindi.
“Toshkent – biznes uchun ulkan imkoniyatlar shahri” dasturini amalga oshirish orqali kelgusi besh yilda yalpi hududiy mahsulot hajmini 200 trillion so‘mga yetkazib, qariyb 2 barobar oshirish maqsad qilingan.
Xususan, shu davrda umumiy qiymati 14 milliard dollarlik 2 mingga yaqin investitsiya loyihasini amalga oshirish mo‘ljallangan. Bu 250 mingta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
Qayd etilganidek, Toshkent shahri atrofida “sanoat belbog‘i” tashkil qilinib, Bektemir, Sergeli, Yashnobod va Yangihayot tumanlari yuqori daromad keltiruvchi sanoat tarmoqlariga moslashtiriladi. Yangi texnoparklar, logistika markazlari, bojxona terminallari tashkil etiladi. Shaharda joylashgan barcha bojxona yuk omborlari poytaxt tashqarisiga chiqariladi.
Umuman, ishga tushiriladigan loyihalar hisobiga shahar eksporti 2 barobarga oshirilib, yiliga 2,5 milliard dollarga yetkaziladi.
Shavkat Mirziyoyev Toshkentda savdo va xizmatlarni yanada rivojlantirish uchun ulkan imkoniyatlar borligini ta’kidladi. Bu borada tadbirkorlarga sharoit yaratish maqsadida kelgusi yillarda 4 mingdan ortiq yer uchastkalari onlayn auksion savdolariga chiqarilishi ko‘zda tutilgan.
Kelgusi besh yilda xorijdan keladigan mehmonlar sonini 3 million nafarga, turizm xizmatlari hajmini esa 1 milliard dollarga yetkazish mumkinligi aytildi.
Shuningdek, shahardagi savdo maydonlari 10 barobarga oshiriladi. Mahallalarda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga yiliga 1 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda poytaxtning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga davlat byudjetidan 70 trillion so‘m ajratiladi.
Axborot texnologiyalarini rivojlantirish maqsadida “Raqamli Toshkent” va “Aqlli shahar” dasturlari amalga oshirilishi qayd etildi. Xususan, moliya, tijorat, transport, tibbiyot, ta’lim sohalarida elektron xizmatlar keng joriy etiladi.
“Sog‘lom turmush va sifatli tibbiyot” dasturi doirasida 13 ta yangi oilaviy poliklinika quriladi va 25 ta poliklinika ta’mirlanadi. Ko‘p tarmoqli tibbiyot klasterlari tashkil etiladi. Kelgusi ikki yilda poytaxt aholisi uchun davlat tibbiy sug‘urta tizimini joriy etish boshlanadi. Toshkent tibbiyot akademiyasi kapital ta’mirlanib, ilg‘or texnologiyalar bilan jihozlanadi.
Shuningdek, yangi ta’lim muassasalarini qurish va mavjudlarida o‘qitish sifatini oshirish, madaniyat va sport sohalarini rivojlantirishga qaratilgan rejalar ham qayd etildi.
Uchrashuv ochiq muloqot tarzida davom etdi. Saylovchilar nomzodning dasturini qo‘llab-quvvatlab, qo‘shimcha takliflarini bildirdi.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 октября встретился с избирателями города Ташкента.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата Р.Калонов.
Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе. Наряду со всеми регионами, в ней особое внимание уделяется комплексному развитию и Ташкента, превращению его в еще более прекрасный и благоустроенный город, один из крупнейших мегаполисов мира.
В частности, планируется реализовать в ближайшие пять лет программы «Ташкент - зеленый город, удобный для жизни», «Город больших возможностей для бизнеса», «Региональный инвестиционный центр», «Цифровая столица», «Город знаний и инноваций», «Столица - источник культуры и просвещения», «Здоровый образ жизни и качественная медицина».
Кандидат заявил, что с целью сохранения архитектурного облика столицы будет реализована концепция «Новый Ташкент», предусматривающая расширение города на восток. В ближайшие пять лет будут построены многоэтажные энергоэффективные дома на 100 тысяч квартир. Вместе с тем старые двухэтажные дома пройдут реновацию.
Кандидат отметил, что любое строительство на участках между многоэтажными жилыми домами будет запрещено, а зеленые зоны будут расширены.
С учетом особой актуальности вопросов развития общественного транспорта и дорожной инфраструктуры в городе, планируется привезти в столицу 400 современных автобусов и 700 электробусов, а также создать около 200 новых автобусных маршрутов. Предусматриваются меры по "умному" регулированию 500 крупных перекрестков и строительству 21 путепровода на наиболее загруженных улицах.
Сообщено о планах по созданию при городском хокимияте отдельного фонда по развитию 575 махаллей столицы, выделению 10 миллиардов сумов каждой махалле.
За счет реализации программы «Ташкент - город больших возможностей для бизнеса» намечено в ближайшие пять лет увеличить объем валового регионального продукта столицы почти в 2 раза - до 200 триллионов сумов.
В частности, за этот период планируется реализовать около 2 тысяч инвестиционных проектов на сумму 14 миллиардов долларов. Это позволит создать 250 тысяч новых рабочих мест.
Отмечалось, что вокруг Ташкента будет создан «промышленный пояс», Бектемирский, Сергелийский, Яшнабадский и Янгихаётский районы будут специализированы на высокодоходные производства. Будут созданы новые технопарки, логистические центры, таможенные терминалы. Все таможенные склады будут перенесены за черту города.
В целом за счет запущенных проектов экспорт города вырастет вдвое - до 2,5 миллиарда долларов в год.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Ташкент имеет большой потенциал для дальнейшего развития торговли и услуг. Чтобы создать условия для предпринимателей, в ближайшие годы на онлайн-аукцион будет выставлено более 4 тысяч земельных участков.
Указано на возможность увеличения в следующие пять лет объема туристических услуг до 1 миллиарда долларов, доведя число иностранных гостей до 3 миллионов.
Торговые площади в городе будут увеличены в 10 раз. На развитие семейного бизнеса в махаллях будет выделяться 1 триллион сумов в год.
В целом в течение ближайших пяти лет на экономическое и социальное развитие столицы будет выделено 70 триллионов сумов из государственного бюджета.
Также озвучены планы по развитию сферы информационных технологий. С этой целью будут реализованы программы «Цифровой Ташкент» и «Умный город». В частности, будут широко внедряться электронные услуги в области финансов, коммерции, транспорта, медицины и образования.
В рамках программы «Здоровый образ жизни и качественная медицина» будут построены 13 новых и отремонтированы 25 действующих семейных поликлиник. Намечено создание многопрофильных медицинских кластеров. В следующие два года начнется внедрение системы государственного медицинского страхования жителей столицы. Будет капитально отремонтирована и оснащена передовыми технологиями Ташкентская медицинская академия.
Вместе с тем представлены планы по строительству новых и повышению качества работы действующих образовательных учреждений, развитию культурной и спортивной сфер.
Встреча продолжилась в форме открытого диалога. Избиратели поддержали программу кандидата и высказали дополнительные предложения.