O’zLiDeP vakili Osiyo va Okeaniya siyosiy partiyalarining xalqaro uchrashuvida ishtirok etdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi partiyalararo va xalq diplomatiyasidan foydalangan holda,  Yangi O’zbekistonni rivojlantirish Strategiyasini amaliyotga tadbiq etish sohasida davlatning tashqi siyosiy vazifalarni amalga oshirishga o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda.
Osiyo siyosiy partiyalari  xalqaro  konferensiyasi  doirasida horijdagi siyosiy partiyalar bilan hamkorlik qilish bu borada muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. Ushbu  tashkilot Osiyo va Okeaniya mamlakatlarining siyosiy partiyalarini birlashtirishga xizmat qiladi. O’zLiDeP so‘nggi yillarda  Osiyo  mamlakatlari  o‘rtasida  hamjihatlik va o‘zaro ishonchni  mustahkamlash, mintaqaviy hamkorlikni har tomonlama  rivojlantirish va  Osiyo mintaqasida barqaror tinchlik va umumiy farovonlik uchun  sharoitlar  yaratish maqsadida Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasi va  uning ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli va teng huquqli hamkorlik qilib kelmoqda.
Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasining iqlim o‘zgarishiga bag‘ishlangan “Net Zero konsepsiyasi maqsadlariga erishishda Osiyodagi siyosiy partiyalarning roli” mavzuidagi maxsus uchrashuvi ana shunday tadbirlardan biri bo‘ldi. Videoanjuman  formatida  o‘tkazilgan  tadbirda   O’zLiDeP vakillari ham ishtirok etishdi. Mazkur xalqaro tadbir  Ozarbayjon, Vetnam, Indoneziya, Xitoy, Koreya Respublikasi, Malayziya, Rossiya, Turkiya, Qozog‘iston, Yaponiya kabi mamlakatlarning siyosiy partiyalari vakillarini to‘pladi.
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisining Yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Abdullo Aslonov “Net Zero konsepsiyasi maqsadlariga erishishda  siyosiy partiyalarning  mintaqaviy va global hatti-harakatlarining samaradorligini oshirish” mavzusida ma’ruza qildi. Ma’ruzachi horijiy ishtirokchilarga iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish masalasiga  O’zbekistonning nuqtai nazari, jumladan partiya Dasturida  aks etgan  pozitsiyasi haqida ma’lumot berdi.
Xususan, Abdullo Aslonov O’zbekistonda ushbu muammoga qay darajada e’tibor berilayotganini Prezident Shavkat Mirziyeyovning BMT yuqori minbarlaridan turib, bir qator tashabbuslari bilan ko‘rsatayotganini alohida qayd etdi. BMT Bosh Asambleyasining 72, 75 va 76-sessiyalarida xalqaro miqyosdagi  ekologik muammolardan biri – Orol fojeasining  turli jihatlari, global iqlim o‘zgarishi, atrof-muhit va bioxilma-xillikni himoya  qilish kabi bugungi kundagi o‘tkir muammolar haqida to‘xtalib o‘tildi.
O’zLiDeP ma’ruzachisi 2021 yilda BMT Bosh Asambleyasida Orolbo‘yi mintaqasini “Ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar” deb e’lon qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiyaning bir ovozdan ma’qullanganini O’zbekiston tomonidan ko‘rilgan aniq chora-tadbirlardan biri sifatida ko‘rsatdi. BMT  tomonidan ushbu Rezolyutsiyaning qabul qilinishi davlatimiz rahbarining  BMT Bosh Asambleyasi minbaridan turib aytgan g‘oyalarini hayotga tadbiq etish bo‘yicha mamlakatimiz olib borayotgan izchil ishlarning mantiqiy natijasi bo‘ldi.
O’zLiDeP vakili  ushbu tadbirda shuningdek, o‘rta muddatli istiqbolda ekologik muammolarni hal etish va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish borasidagi qarashlarini ham bildirdi.
O’zLiDeP O’zbekistonning atmosferada karbonat angidrid gazi  miqdorini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni tartibga soladigan Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi Parij bitimi maqsadlariga erishishda munosib hissa qo‘shish tarafdori.
Masalan, O’zbekistonda hozirgi kunda qayta tiklanadigan energiya manbalariga o‘tish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, 2030 yilgacha mamlakatimiz iqtisodiyotning energiya samaradorligini  ikki barobar oshirish, qayta tiklanadigan  energiyaning iqtisodiyotdagi ulushini 25 foizgacha oshirish va ekologik  toza transportni rivojlantirish rejalashtirgan.
2025 yilda umumiy quvvati 2900 megavattga teng yangi quyosh va shamol elektr stansiyalarini ishga tushirish ko‘zda tutilgan. 2026 yilgacha Orol dengizining  qurigan tubida  qo‘shimcha 500  ming gektar  yashil maydonlar yaratiladi. Bunda dengiz tubining umumiy maydoni 2,5 million gektarga  yetkaziladi, bu  butun hududning 78 foizini tashkil etadi. Yaqin orada Orolbo‘yi mintaqasida bioxilma-xillikni  saqlash, iqlim o‘zgarishi va  yerlarning degradatsiya bo‘lishining oldini olishga qaratilgan 300 million AQSh dollariga teng boshqa loyihalar ham amalga oshiriladi. O’zbekistonning bu va boshqa chora-tadbirlari mamlakatimizning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha umumiy ishlarga munosib hissa qo‘shishiga xizmat qiladi, dedi o‘z so‘zi yakunida ma’ruzachi.
Tadbir yakunida Osiyo siyosiy partiyalari  xalqaro  konferensiyasining maxsus  bayonoti qabul qilindi. Hujjat Osiyo va Okeaniya siyosiy partiyalari yig‘ilishida ma’ruzasilar tomonidan bildirilgan tezislarni o‘z ichiga oladi. Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Osiyo siyosiy partiyalari  xalqaro  konferensiyasi  Bosh kotibi Cho Byon Chje yakuniy hujjatga kiritilgan  O’zLiDeP vakilining qator takliflarini o‘qib eshittirdi va bu tadbir ishtirokchilari tomonidan  to‘la ma’qullandi.
Ekologik jihat haqida gapirganda, mamlakatimiz Konstiutsiyasida tabiiy resurslardan oqilona foydalanish huquqi va ularning davlat tomonidan muhofaza qilinishi, fuqarolarning atrof muhitga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lishlari lozimligi mustahkamlab qo‘yilganini alohida ta’kidlaymiz. Bu atrof-muhit qonunchiligini yanada rivojlantirishda boshlang‘ich omil bo‘lib xizmat qiladi.

UzLiDeP representative addresses an international meeting of political parties from Asia and Oceania
14.12.2021, 17:07
The Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, using the possibilities of inter-party and people’s diplomacy, continues to contribute to the implementation of foreign policy tasks of the state in the practical implementation of the New Uzbekistan Development Strategy. One of the important areas is cooperation with foreign political parties within the framework of such an organization as the International Conference of the Asian Political Parties (ICAPP), which promotes the unification of political parties from Asia and Oceania. Thus, UzLiDeP over the past years has been carrying out mutually beneficial and equal cooperation with the ICAPP and its participants to promote mutual understanding and trust between Asian countries, the comprehensive development of regional cooperation and the creation of conditions for sustainable peace and joint prosperity in the Asian region.
One of such events was the participation of UzLiDeP representatives in the format of a videoconference at a special meeting of the ICAPP on climate change “The role of political parties in Asia in achieving the goals of the Net Zero concept”. The international event brought together political participants of political parties from such countries as Azerbaijan, Vietnam, Indonesia, China, Republic of Korea, Malaysia, Russia, Turkey, Kazakhstan, Japan and others.
Within the framework of the theme “Increasing the effectiveness of regional and global responses of political parties to achieve the goals of the Net Zero concept”, Deputy Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP for Youth Issues Aslonov Abdullo made a presentation for foreign participants on Uzbekistan’s position, including the position reflected in the party’s program on the issue of combating climate change. Thus, the speaker from UzLiDeP highlighted, the degree of attention in Uzbekistan to this issue is indicated by several initiatives of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev from the high tribunes of the UN. At the 72nd, 75th and 76th sessions of the UN General Assembly, various aspects of one of the environmental problems of an international scale – the Aral catastrophe, such acute issues of our time as global climate change, environmental protection and biodiversity were considered.
As a concrete measure of Uzbekistan, the rapporteur from UzLiDeP cited the unanimous approval in 2021 in the United Nations General Assembly of a resolution declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovations and technologies. The adoption by the UN of this Resolution was the logical result of the systematic work of Uzbekistan to implement the ideas of the Head of the state, expressed at the rostrum of the UN General Assembly.
The representative of UzLiDeP at this event also revealed to foreign political parties the vision of solving environmental problems and combating climate change in the medium term. Separately highlighted – UzLiDeP is a supporter of Uzbekistan’s making a worthy contribution to achieving the goals of the Paris Agreement on climate change, which regulates measures to reduce the content of carbon dioxide in the atmosphere. Thus, Uzbekistan is already taking concrete measures to switch to renewable energy sources. In particular, by 2030, the country plans to double the energy efficiency of the economy of Uzbekistan, increasing the share of renewable energy to 25% and developing environmentally friendly transport.
By 2025, it is planned to commission new solar and wind power plants with a total capacity of 2,900 megawatts. By 2026, an additional 500 thousand hectares of green spaces will be created on the dried bottom of the Aral Sea, bringing their total area to 2.5 million hectares, or 78 percent of this entire territory. In the Aral Sea region, other projects worth $300 million will soon be implemented, aimed at preserving biodiversity, preventing climate change and soil degradation. These and other measures on the part of Uzbekistan, the participant from UzLiDeP emphasized at the end of his report, should allow in practice to make a worthy contribution of the country to the common cause of combating climate change.
Following the event, a special statement by the ICAPP was adopted, which contains the theses expressed by the speakers during the meeting of the political parties of Asia and Oceania. In this context, we note that the Secretary-General of the International Conference of Asian Political Parties Cho Byung-jae voiced several proposals made by UzLiDeP in the final document, which were fully supported by the participants of this event.