O’zbekiston-Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi bosqichi
Biz O’zbekiston-Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari oliy darajadagi muntazam muloqotlar davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq izchil rivojlanib borayotganini ijobiy baholaymiz. Bu yil davlatlarimiz ishonch va manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga asoslangan, yuqori yo‘nalishlarda rivojlanib borayotgan muvaffaqiyatli hamkorlikning 30 yilligini nishonlashmoqda.
2017 yildan boshlab hamkorligimiz oliy darajadagi siyosiy muloqotlarning jadalligi bilan tavsiflanadigan yangi sifat bosqichiga ko‘tarildi. Masalan, O’zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018 va 2019 yillarda Hindistonga ikki marotaba tashrif uyushtirdi. Bundan tashqari, ikki mamlakat rahbarlari o‘rtasida xalqaro tashkilotlar “maydonlari”da uchrashuvlar o‘tkazish yaxshi an’anaga aylandi. Davlatimiz rahbari ShHT ning Ostona va Sindao sammitlarida Hindiston Bosh vaziri bilan uchrashdi. Bu borada 2020 yil dekabr oyida bo‘lib o‘tgan O’zbekiston-Hindiston virtual sammiti ikki tomonlama munosabatlarning zamonaviy paradigmasida o‘ziga xos ohangni belgilab beruvchi yana bir muhim voqea bo‘ldi.
Shuningdek, O’zbekiston va Hindiston strategik yaqinlashuvida tomonlarning xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi ko‘plab dolzarb masalalar bo‘yicha pozitsiyalarining o‘xshashligi ham muhim rol o‘ynaydi, bu siyosiy, iqtisodiy, ilmiy-texnologik, madaniy, gumanitar, sog‘liqni saqlash sohalari bo‘yicha amaliy hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlarida yaqinlashish imkonini beradi.
So‘nggi yillarda O’zbekiston bilan Hindiston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash qariyb 2 barobar ko‘paydi, qo‘shma korxonalar soni to‘rt yuztaga yetdi. Sanoat, infratuzilma va qurilish sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Andijon viloyati va Gujarat shtati o‘rtasidagi kooperatsiya muvaffaqiyatli rivojlanmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning videoanjuman shaklida o‘tgan “Hindiston – Markaziy Osiyo” birinchi sammitidagi ishtiroki davlatlararo aloqalarni rivojlantirish yo‘lidagi navbatdagi qadamdir. Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi tashabbusi bilan tashkil etilgan oliy darajadagi uchrashuv kun tartibiga muvofiq, ko‘p tomonlama munosabatlarni yanada kengaytirish, mintaqaviy bog‘liqlikni kuchaytirish hamda mintaqada barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Qayd etish joizki, sammitda savdo, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar va raqamli texnologiyalar, transport va logistika, madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida amaliy hamkorlikni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi. Sammit yakunida do‘stlik munosabatlarini va ustuvor yo‘nalishlarda uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan Dehli deklaratsiyasi qabul qilindi.
O’zbekiston Prezidenti o‘z nutqida uchrashuvning strategik sheriklikni mustahkamlash hamda mintaqaviy hamkorlikning uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan yangi kun tartibini shakllantirishdagi ahamiyatini alohida qayd etdi.
Ekspertlar hamjamiyati Shavkat Mirziyoyevning nutqida “Hindiston – Markaziy Osiyo” formatidagi amaliy hamkorlikni ilgari surishning strategik ustuvor yo‘nalishlarini belgilab, bu bora aniq takliflar bildirganiga keng e’tibor qaratdilar.
Xususan, birinchi ustuvor yo‘nalish sifatida ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida faol hamkorlik qilish, Hindistonning ilg‘or tajribasi, bilim va texnologiyalarini joriy qilish orqali inson kapitalini rivojlantirish belgilab olindi.
Prezidentimiz yangi universitetlar va professional ta’lim markazlarini ochish, ilmiy va akademik almashinuvlarni yo‘lga qo‘yish, innovatsion ishlanmalar va startaplarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etdi.
Shuningdek, raqamli, moliyaviy va blokcheyn texnologiyalarini rivojlantirish, kiberxavfsizlik va kadrlar tayyorlash borasida, shu jumladan mavjud platformalar negizida hamkorlik qilishning mintaqaviy dasturini qabul qilish tashabbusi ilgari surildi.
Ikkinchi eng muhim strategik ustuvor yo‘nalish sifatida davlatimiz rahbari iqtisodiy sheriklikni kengaytirishni taklif etdi.
Shu bilan birga, tadbirkorlar va hududlar darajasidagi bevosita aloqalarni rag‘batlantirish, investitsiyalar va savdo sohasida yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash maqsadida “Hindiston – Markaziy Osiyo” ishbilarmonlar kengashi faoliyatiga jadal sur’at bag‘ishlash muhim ekani ta’kidlandi. O’zbekiston Prezidenti mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi transport aloqalari samaradorligini oshirish va zamonaviy infratuzilma yaratish masalalarining ustuvor ahamiyatini qayd etdi.
Madaniy-gumanitar soha uchinchi ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi. Muzeylararo hamkorlik, ko‘rgazma va anjumanlar tashkil etish, qo‘lyozma fondlarini raqamlashtirish va virtual kutubxona yaratish, umumiy tarixiy-arxeologik merosni tadqiq etishni nazarda tutadigan qo‘shma chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Afg‘onistonda saqlanib qolayotgan murakkab vaziyatga alohida to‘xtaldi. Ushbu mamlakatda barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash, gumanitar inqirozning avj olishiga yo‘l qo‘ymaslik, yirik infratuzilma loyihalarini ilgari surishga ko‘maklashish choralarini ko‘rish muhim ekani ta’kidlandi.
Hindiston va O’zbekiston ushbu mamlakatda tinch iqtisodiyotni tiklashdan manfaatdor va bu zaminda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlashtirishga katta hissa qo‘shishmoqda. O’zbekiston tomonidan transport va energetika sohasida «Xayraton - Mozori-Sharif», «Surxon - Puli-Xumri» elektr uzatish liniyasi kabi loyihalar, Hindiston tomonidan «Zarandj - Dilorom», «Spin-Buldak - Qandahor» va «Qandahor - Qobul» avtomagistral yo‘llari, Salma va Shoxtut to‘g‘onlarini qurish ishlari amalga oshirilmoqda. Tomonlarning bu kabi sa’y-harakatlari Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash va afg‘on zaminida uzoq muddatli tinchlikni o‘rnatishda muhim hissa bo‘lishi shubhasiz. Zero, aynan Afg‘oniston hududi Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasida mutlaqo yangi transport-tranzit yo‘lagini qurish imkoniyatini taqdim etgan holda, O’zbekiston va Hindistonni birlashtiruvchi yerusti ko‘prigi bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Bundan tashqari, O’zbekiston Mozori - Sharif - Qobul - Peshavor transafg‘on temir yo‘li loyihasini ham ilgari surmoqda. Bu kelajakda Hindiston transport-kommunikatsiya tizimlari bilan bog‘lanishi, Janubiy va Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashi, mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik hamda ikki mintaqa barqaror rivojlanishining muhim omiliga aylanishi mumkin.
Xulosa o‘rnida shuni ta’kidlaymizki, bunday tadbirlar Hindiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi samarali hamkorlikni amalga oshirishda zarur bo‘lgan qator ustuvor yo‘nalishlarda mavjud salohiyatdan foydalanishga xizmat qiladi. Masalan, bizningcha bu mamlakatimizga nisbatan, O’zbekiston Respublikasi va Hindiston Respublikasi o‘rtasida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim hamda Investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilish to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish va imzolashdan iborat. Shuningdek, yangi istiqbolli investitsiya loyihalarini ishlab chiqish, Hindiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari tadbirkorlari o‘rtasida savdo aloqalarini yo‘lga qo‘yish, iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha kompleks dasturlarni tayyorlash ishlarini faollashtirish ham muhim ahamiyatga ega.

Мероприятие по расширению партнерства с Индией
Мы в Узбекистане положительно оцениваем поступательное развитие узбекско-индийских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе регулярных контактов на высшем уровне. Наши государства в этом году отмечают 30-летие успешного партнерства, которое базируется на принципах доверия и взаимного учета интересов, развиваются по восходящей траектории.
Начиная с 2017 года сотрудничество вышло на новый качественный этап, характеризуемый интенсивностью политических контактов на высшем уровне. Так, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев дважды посетил Индию в 2018 и в 2019 годах. Кроме того, между лидерами двух стран сложилась хорошая традиция проведения встреч «на полях» площадок международных организаций. Глава Узбекистана встречался с Премьер-министром Индии в ходе саммитов ШОС в Астане и Циндао. В этом плане узбекско-индийский виртуальный саммит, состоявшийся в декабре 2020 года, стал очередным знаменательным событием, задающим тон в современной парадигме двусторонних отношений.
Значимую роль в стратегическом сближении Узбекистана и Индии также играет схожесть позиций сторон по многим актуальным вопросам международной и региональной повестки, что позволяет находить точки соприкосновения интересов двух стран по широкому спектру направлений практического взаимодействия в политической, экономической, научно-технологической, культурно-гуманитарной, здравоохранительной сферах.
За последние годы товарооборот Узбекистана и Индии увеличился почти в два раза, количество совместных предприятий возросло до 400. Реализуются крупные инвестиционные проекты, успешно развивается кооперация Андижанской области со штатом Гуджарат.
В данном контексте очередным шагом в направлении развития межгосударственных контактов выступает участие Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёев в работе первого саммита «Индия - Центральная Азия» в режиме видеоконференции. В соответствии с повесткой дня встречи на высшем уровне, организованного по инициативе Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди, были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многосторонних отношений, усиления межрегиональной взаимосвязанности, а также обеспечения стабильности и устойчивого развития в регионе. Отдельно выделим, что особое внимание на саммите было уделено продвижению практического сотрудничества в области торговли, промышленной кооперации, «зеленой экономики», инноваций и цифровых технологий, транспорта и логистики, культурно-гуманитарного обмена. По итогам саммита была принята Делийская декларация, нацеленной на укрепление отношений дружбы и долгосрочного партнерства по приоритетным направлениям.
В ходе своего выступления Президент Узбекистана особо отметил значимость встречи в углублении стратегического партнерства и формирования новой повестки дня регионального взаимодействия на долгосрочную перспективу. Широкое внимание экспертного сообщества к выступлению Шавката Мирзиёева заключается в том, что в нем были определены стратегические приоритеты и выдвинуты конкретные предложения по продвижению практического сотрудничества в формате «Индия - Центральная Азия».
В частности, в качестве первого приоритета обозначено развитие человеческого капитала через активное взаимодействие в области образования и здравоохранения на основе внедрения передового опыта, знаний и технологий Индии. Президент выступил и за разработку «Дорожной карты», ориентированную на открытие новых университетов и центров профессионального образования, налаживание научного и академического обмена, поддержку инновационных разработок и стартапов. Также выдвинута инициатива о принятии региональной Программы сотрудничества по развитию цифровых инноваций, финтех и блокчейн-технологий, кибербезопасности и подготовке кадров, в том числе на базе действующих платформ.
В качестве второго важнейшего стратегического приоритета глава государства предложил определить углубление экономического партнерства. При этом, в целях стимулирования прямых контактов на уровне бизнеса и регионов, выявления новых точек роста в сфере инвестиций и торговли отмечена важность придания динамики деятельности Делового совета «Индия – Центральная Азия». Подчеркнут приоритетный характер вопросов эффективного транспортного сообщения между странами региона и создания современной инфраструктуры.
Третьим приоритетным направлением названа культурно-гуманитарная сфера. Отмечена необходимость выработки совместной Программы мероприятий, предусматривающей сотрудничество музеев, организацию выставок и конференций, цифровизацию фондов рукописей и создание виртуальной библиотеки, изучение общего историко-археологического наследия.
Шавкат Мирзиёев отдельно остановился на сохраняющейся сложной ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность принятия мер по содействию обеспечению стабильности и безопасности, недопущению усугубления гуманитарного кризиса в этой стране, продвижению крупных инфраструктурных проектов. Так, Индия и Узбекистан заинтересованы в восстановлении мирной экономики и вносят значительный вклад в социально-экономическую стабилизацию этой страны. Такие проекты в сфере транспорта и энергетики, как железная дорога «Хайратон - Мазари-Шариф», ЛЭП «Сурхан - Пули-Хумри», реализуются узбекской стороной, тогда как трассы «Зарандж - Диларам», «Спин-Булдак - Кандагар» и «Кандагар - Кабул», дамбы Салма и Шахтут, осуществляются Индией. Подобные усилия сторон, несомненно, станут важным вкладом в переводе афганской экономики на рельсы восстановления и установлении долгосрочного мира на афганской земле, в чём весьма заинтересованы Ташкент и Нью-Дели. Ведь именно территория Афганистана может служить наземным мостом, соединяющим Узбекистан с Индией, предоставив возможность в налаживании совершенно нового транспортно-транзитного коридора между Южной и Центральной Азией.
Кроме того, Узбекистан продвигает проект трансафганской железной дороги Мазари - Шариф - Кабул - Пешавар, который в перспективе может быть связан с транспортно-коммуникационными системами Индии, укрепить взаимосвязанность Южной и Центральной Азии, стать важным фактором обоюдовыгодного сотрудничества между странами, а также устойчивого развития двух регионов.
В завершение отметим, что такого рода мероприятия способствуют задействованию имеющегося потенциала в партнерстве Индии и стран Центральной Азии по ряду приоритетных направлений, в которых следует эффективно наращивать взаимовыгодное сотрудничество. Например, относительно Узбекистана, по нашему мнению, это заключается в проработке и подписании Соглашения о преференциальной торговле и Соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций между Республикой Узбекистан и Республикой Индия. Важно и активизировать совместную работу по выработке новых перспективных инвестиционных проектов и налаживанию торговых связей между предпринимателями Индии и стран Центральной Азии и разработке комплексной программы экономического сотрудничества.