Prezidentimizning viloyatimizga tashrifi navoiylik fermer va tadbirkorlarga, viloyatimiz ahliga ko‘tarinki ruh bag‘ishladi
09.03.2018, 18:55
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning viloyatimizga tashrifi biz, navoiylik fermer va tadbirkorlarga, viloyatimiz ahliga ko‘tarinki ruh bag‘ishladi. Negaki, bugun yurtimizda ishbilarmon va tadbirkorlarga keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Yangidan yangi zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari, sanoat, maishiy xizmat va servis sohalari jadal rivojlanyapti. Natijada yangi ish o‘rinlari ochilib, aholi farovonligi ta’minlanmoqda.
Ancha yillardan beri Karmana tumanidagi “Obod turmush kelajagi” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligini boshqarib kelaman. Faoliyatim davomida shartnomaviy rejalarni ortig‘i bilan bajarib, daromadimizni yildan-yilga oshirib borayapmiz. Yangi xarid qilgan zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalarimiz ish unumdorligi, mahsulotlar sifatini yaxshilashga xizmat qilyapti. Erishgan yutuqlarimiz tufayli mehnat jamoamiz bilan respublikamizda o‘tkazib kelinayotgan nufuzli tanlovlarda ishtirok etib, sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritdik.
Davlatimiz rahbari Xatirchi tumanida o‘tkazgan yig‘ilishida qatnashish mendik yosh fermer uchun unitilmas voqea bo‘ldi. Boisi, davlatimiz rahbari uchrashuvda viloyat tabiati, iqlimidan kelib chiqqan holda ekinlarni ekish, ishlab chiqarish sohasini rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalarini bildirdi.
Haqiqatdan, Navoiy viloyatida cho‘l va tog‘li hudud ko‘p bo‘lib, suv tanqisligi kuzatiladi. Ekinlarni sug‘orishda zamonaviy tejamkor texnologiyalardan foydalanish zarur. Yurtboshimiz bog‘ va zamonaviy issiqxonalarni ko‘paytirish orqali meva-sabzavotlarni eksport qilish, mahalliy xomashyodan foydalanib, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish xajmini ko‘paytirish, qorako‘lchilik markazini tashkil etish, echkichilikni kengaytirish va boshqa ko‘plab loyihalarni ishga tushirish muddatini tezlashtirish va quvvatini oshirish bo‘yicha aniq tavsiya, yo‘l-yo‘riqlar belgilab berdi.
Bugungi davr har bir fermerdan ishbilarmon, tadbirkor bo‘lishni talab etmoqda. Uning ishbilarmonligi shundaki, yetishtirgan mahsulotini xom-ashyo emas, qayta ishlab tayyor mahsulot sifatida iste’molchiga yetkazib berishi zarur.
O‘zim yashaydigan Karmana tumanidagi “Shibzon” mahallasida meva-sabzavotlarni qurish sexi va 100 tonna sig‘imga ega muzlatkich qurish loyihasini ishlab chiqqanmiz. Loyihani ishga tushirishga mablag‘ masalasida biroz qiynalib turgandik. Yig‘ilishda so‘z olib, Prezidentimizdan faoliyatimni kengaytirish uchun zarur bo‘lgan kredit mablag‘i ta’minotida muammolarni hal etish bo‘yicha yordam so‘radim. U kishi bu loyihani qo‘llab-quvvatladi. Karmana tumani “Agrobanki”dan 2 milliard so‘m miqdorida kredit olish to‘g‘risida shartnoma imzoladik. Tez kunlarda sex va muzlatgichni ishga tushirib, 15 ta yangi ish o‘rni yaratamiz.
Shu o‘rinda ta’kidlash kerakki, davlatimiz rahbari doimo tadbirkorlarni, xususan, yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlab kelayotganligiga Navoiyga qilgan tashrifida yana bir amin bo‘ldim. Chunki, u kishi menga o‘xshagan o‘nlab yosh tadbirkorlar bilan dildan suhbatlashdilar. Ularni qiynab kelayotgan muammolari joyida hal etildi. Ishonch har birimizga katta mas’uliyat yukladi.

Поездка Президента страны в Навоийскую область воодушевила фермеров и предпринимателей
Приезд Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в нашу область воодушевил нас, навоийских фермеров и предпринимателей, всех жителей области. Ведь сегодня в стране создаются широкие возможности для деловых людей и предпринимателей. Ускоренно развиваются новые современные производственные предприятия, промышленность, сфера услуг и сервиса. В результате создаются новые рабочие места, возрастает благосостояние населения.
На протяжении многих лет возглавляю многопрофильное фермерское хозяйство “Обод турмуш келажаги” в Карманинском районе. В ходе своей деятельности с превышением выполняю договорные обязательства, с каждым годом повышаются доходы хозяйства. Закупленное новое современное сельскохозяйственное оборудование и техника служат повышению производительности труда, улучшению качества продукции. Благодаря достигнутым успехам наш трудовой коллектив участвует в престижных конкурсах, проводимых в республике, занимает призовых мест.
Участие в собрании, проведенном главой нашего государства в Хатырчинском районе, стало незабываемым событием для меня, в качестве молодого фермера. В ходе этой встречи глава нашего государства дал практические рекомендации по севу сельхозкультур, развитию производственной сферы с учетом природно-климатических условий области.
Действительно, в Навоийской области имеются пустынные и горные территории, наблюдается дефицит воды. При орошении посевов необходимо использовать современные сберегательные технологии. Глава нашего государства дал конкретные рекомендации и указания по увеличению экспорта плодоовощной продукции путем расширения садов и современных теплиц, повышению объемов производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции из местного сырья, организации каракулеводческого центра, ускорению расширения овцеводства и множества других проектов.
Нынешнее время требует от каждого фермера предприимчивости и смекалки. Его предприимчивость в том, чтобы выращенную продукцию поставлять потребителю не в качестве сырья, а переработанной продукции.
Мы разработали проект по строительству цеха по переработке фруктов и овощей в махалле “Шибзон” Карманинского района и хладохранилища вместимостью 100 тонн. Мы затруднялись в вопросе средств для запуска проекта. В ходе собрания я обратилась к Президенту страны и попросила решить проблему в обеспечении кредитными средствами для расширения своей деятельности. Глава нашего государства полностью поддержал данный проект. Мы подписали договор с Карманинским районным филиалом  “Агробанка” на получение кредита в 2 миллиарда сумов. В ближайшие дни мы задействуем цех и хладохранилище, создадим 15 новых рабочих мест.
Следует отметить, что в ходе поездки главы нашего государства в Навоийскую область мы убедились в том, что Президент всегда придает важное значение поддержке предпринимательства, в том числе, молодых предпринимателей. Так как руководитель страны искренне побеседовал с десятками таких молодых предпринимателей, как я. Были решены волнующие их проблемы. Доверие возлагает на каждого из нас большую ответственность.