“Ishbilarmon ayol – 2022” ko‘rik-tanlovining Kegeyli tuman bosqichi g‘olibi aniqlandi
Xotin-qizlarni oilaviy tadbirkorlikka, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlikka jalb etish hamda bandligiga ko‘maklashish orqali yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash borasida har yili an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan “Ishbilarmon ayol” ko‘rik-tanlovining o‘rni katta.
O’zLiDeP Kegeyli tuman Kengashi tomonidan “Ishbilarmon ayol - 2022” ko‘rik-tanlovining tuman bosqichi  bo‘lib o‘tdi.
Unda tumanda faoliyat yuritayotgan 20 ga yaqin tadbirkor, fermer va hunarmand xotin-qizlar o‘zlarining mahsulotlari bilan ishtirok etishdi.
Hakamlar hay’ati a’zolari tanlov mobaynida tadbirkor, fermer va hunarmand xotin-qizlarning faoliyati bilan yaqindan tanishib, ularning shu davrga qadar erishgan yutuqlari, imkoniyatlari hamda kamchiliklarini o‘rgandilar.
- Qariiyb olti yildan buyon tikuvchilik bilan shug‘ullanib kelaman, - deydi yakka tartibdagi tadbirkor R.Dao‘letova. - Faoliyatimini boshlashda  dastaval “Xalq  bank” tuman  filialidan 10 mln so‘m miqdorida imtiyozli kredit olib boshlaganman.
Asosan korxonada 10 ga yaqin qo‘li gul chevar qizlarimiz tomonidan qoraqalpoq xalqining milliy naqshlari tushirilgan quroq ko‘rpachalar,  qizlarimiz uchun milliy do‘ppilar va bejirim ko‘ylaklar tikib beriladi. Bu kabi mazkur tanlovlar biz ayollarning bir-birimiz bilan tajriba almashishga, faoliyatimizni yanada kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Tanlov yakunida Hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan g‘oliblar aniqlanib, tanlovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichiga qatnashish huquqiga ega bo‘ldi.
Unga ko‘ra 3-o‘rinni yakka tartibdagi tadbirkor  A.Palo‘anova, 2-o‘rin "Gulbaq Lalazar" MChJ rahbari I.Jumabayeva  va 1-o‘rin yakka tartibdagi tadbirkor Roza Dao‘letovaga nasib qildi.

The winners of Kegeyli district stage of the competition “Ishbilarmon Ayol 2022” determined
The traditional competition “Ishbilarmon Ayol” plays an important role in attracting women to family entrepreneurship, small and private businesses, farming, providing them with employment and supporting young families.
The district stage of the competition “Ishbilarmon Ayol 2022”, organized by the Kegeyli District Council of UzLiDeP, was held.
20 women entrepreneurs and farmers of the district presented their products at the competition.
The jury members got acquainted in detail with the activities of the contestants, studied their achievements, opportunities and shortcomings.
“I have been doing sewing business for six years”, R.Dauletova, a private entrepreneur, said. – I began my activity based on a preferential loan for 10 million UZS received from the regional branch of the People’s Bank.
At our enterprise, 10 women are engaged in the manufacture of “kurpacha” (Uzbek quilts) using the patchwork method with national patterns of the Karakalpak people, as well as national dresses and skullcaps. The competition provides an opportunity to exchange experience, expand activities.
The 1st place in the competition was taken by a private entrepreneur Roza Dauletova, the 2nd place was taken by the head of Gulbak Lalazar LLC I.Jumabayeva, and the 3rd place was taken by a private entrepreneur A.Paluanova.
The winners of the competition received the right to participate in the Karakalpak stage of the competition.