Konstitutsiyaviy qonun loyihasi muhokamasi boshlang‘ich partiya tashkilotlarida qizg‘in davom etmoqda
14.07.2022, 16:18
O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan tadbirlar O’zLiDeP Jizzax shahar Kengashi tarkibidagi boshlang‘ich partiya tashkilotlarida ham qizg‘in muhokama qilinmoqda.
-Ayni paytda partiya Jizzax shahar Kengashi tarkibida 8103 nafar maslakdoshlarimizni birlashtirgan 87 ta boshlang‘ich partiya tashkilotlari faoliyat olib bormoqda, - deydi O’zLiDeP Jizzax shahar Kengashi apparat rahbari Dilnoza Qosimova. – Konstitutsiyaviy islohotlarga oid qonun loyihasi muhokamalariga bag‘ishlab tashkil etilayotgan tadbirlarda partiyadoshlarimiz o‘z fikr va mulohazalarini aytib o‘tish bilan birga asosli takliflarni ham bildirmoqdalar.
Shunday tadbirlardan biri Viloyat ko‘p tarmoqli bolalar shifoxonasida tashkil etilgan, xalq deputatlari Jizzax viloyat Kengashi deputati Xolida Alimova yetakchilik qilayotgan quyi bo‘g‘inda ham bo‘lib o‘tdi.
Unda “O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasining mazmun-mohiyati, Bosh Qomusimizga kiritilayotgan o‘zgartishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berib o‘tildi.
Shuningdek, tadbir davomida ishtirokchilar har kim sog‘lig‘ining muhofaza qilinishi va malakali tibbiy xizmatdan foydalanish huquqiga egaligi, O’zbekiston Respublikasi fuqarolari tibbiy yordamning qonunda belgilangan hamda tez va shoshilinch tibbiy yordamni ham o‘z ichiga oladigan kafolatlangan hajmini bepul olishga haqli ekanligi Asosiy Qonunimizda belgilanayotgani yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini, bir qancha asosli takliflarini ham bildirib o‘tdilar.

В первичных партийных организациях продолжается обсуждение проекта конституционного закона
Мероприятия по обсуждению законопроекта о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан продолжаются в первичных партийных организациях структуры Джизакского городского кенгаша УзЛиДеП.
-В настоящее время в структуре Джизакского городского кенгаша партии действуют 87 ППО, объединяющие в своих рядах 8103 наших сторонника, - сказала руководитель аппарата Джизакского городского кенгаша УзЛиДеП Дилноза Косимова. – На мероприятиях, посвященных обсуждению законопроекта о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан члены партии высказывают свои мнения, суждения и выступают с обоснованными предложениями.
Одно из таких мероприятий состоялось в ППО областной многопрофильной детской больницы. Руководит этим ППО депутат Джизакского областного кенгаша народных депутатов Холида Алимова.
На мероприятии была представлена информация о сути и значении законопроекта “О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан”, подробно рассматривались вносимые изменения и дополнения.
В ходе мероприятия участники высказали свои мнения и обоснованные предложения об определении в Основном законе таких норм, как: Каждый имеет право на защиту здоровья и квалифицированное медицинское обслуживание. Граждане Республики Узбекистан имеют право на бесплатное получение определенного законом гарантированного объема медицинской помощи, а также скорой и экстренной медицинской помощи.