Konstitutsiyaviy qonun loyihasi muhokamasi tibbiyot xodimlari ishtirokida o‘tkazildi
Shu kunlarda "O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida"gi O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining targ‘ibot tadbirlari o‘tkazilmoqda. Shunday tadbirlardan biri Qo‘shrabot tibbiyot birlashmasi qoshidagi partiya boshlang‘ich tashkilotida tashkil etildi.
Tadbirda O’zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi raisining Ayollar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Jamila Sayfiddinova, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati yordamchisi Azim Haqqulovlar yig‘ilish ishtirokchilariga Konstitutsiyaviy qonunning ishlab chiqish jarayonlari, uning mazmun-mohiyati bilan tanishtirdi.
Konstitutsiyaviy qonun loyihasi Bosh qomusimizning 64 ta moddasiga 200 dan ortiq o‘zgartishlar kiritishni nazarda tutadi. Bundan tashqari, 6 ta yangi modda bilan 16 ta yangi norma kiritilmoqda.
Ularning aksariyati mazmun-mohiyatiga ko‘ra, “inson — jamiyat — davlat”, “Yangi O’zbekiston — ijtimoiy davlat” degan tamoyillarni konstitutsiyaviy qoida sifatida muhrlashga, xalqparvar davlat barpo etishga, inson huquqlarining himoyasi va ijtimoiy muhofazasini kuchaytirishga, yoshlarning huquq va manfaatlarini to‘la ta’minlashga qaratilgan.
Shuningdek, o‘zgartishlar sifatli va malakali tibbiy xizmatni tashkil etish, ta’limni rivojlantirish, xususiy mulk daxlsizligini kafolatlash, fuqarolik jamiyati institutlarining maqomini va ekologik muhofaza kabi masalalarni konstitutsiyaviy darajada mustahkamlab qo‘yish bilan bog‘liq.
Qizg‘in davom etgan seminar yakunida ishtirokchilar tomonidan Konstitutsiyaviy qonun loyihasiga qator takliflarini bildirib o‘tishdi.

Состоялось обсуждение конституционного законопроекта с участием медицинских работников
В эти дни проводятся мероприятия по продвижению Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан». Одно из таких мероприятий было организовано в первичной партийной организации при медицинском объединении «Кошработ».
На мероприятии заместитель председателя Самаркандского областного Кенгаша УзЛиДеП по делам женщин Джамиля Сайфиддинова, помощник депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Азим Хаккулов представили участникам встречи процесс разработки Конституционного закона и его суть. Конституционный законопроект предусматривает внесение более 200 поправок в 64 статьи нашего Основного Закона. Кроме того, вводятся 16 новых норм с 6 новыми статьями.
Большинство из них по своему содержанию направлены на закрепление принципов «человек – общество – государство», «Новый Узбекистан – социальное государство» в качестве конституционной нормы, создание дружественного народу государства, усиление защиты прав человека и социальной защиты населения, а также полное обеспечение прав и интересов молодежи.
Также изменения касаются установления качественного и квалифицированного медицинского обслуживания, развития образования, гарантирования неприкосновенности частной собственности, конституционного закрепления таких вопросов, как статус институтов гражданского общества и охрана окружающей среды.В завершение интенсивного семинара участники представили ряд предложений к конституционному законопроекту.