Arnosoylik hokim yordamchilari tashabbusi bilan 129 nafar yoshlarga 2 mlrd 809 mln so‘mlik kredit ajratildi
22.07.2022, 16:06
Arnasoyda yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularni doimiy ish bilan band qilish, qo‘shimcha daromad olishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlangan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda partiya “Yoshlar qanoti” guruhi faollari, OAV vakillari, blogerlar hamda tuman yoshlari ishtirok etishdi.
Dastlab, O’zbekiston Yoshlar ishlari agentligi Arnasoy tuman bo‘limi rahbari Behzod Sultonov “Yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularni doimiy ish bilan band qilish, qo‘shimcha daromad olishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish” mavzusida axboroti tinglandi.
Ta’kidlanganidek, ayni paytda tumanda yoshlar soni 8139 nafarni tashkil etadi. Bir qator mutasaddi tashkilotlar, shu jumladan xalq deputatlari tuman Kengashidagi O’zLiDeP Deputatlik guruhi a’zolari sa’y-harakatlari bilan yil boshidan buyon 279 nafar yoshlarning bandligini ta’minlash maqsadida onlayn E-AUKSION savdo platformasi orqali 10 yil muddatga ijara asosida 20 sotixdan jami 55,8 ga sug‘oriladigan yer maydonlari ajratilib berildi.
Shuningdek, hokim yordamchilari bilan hamkorlikda 129 nafar yoshlarga 2 mlrd, 809 mln kredit mablag‘i ajratilib, ularning bandligini ta’minlashga erishildi.
Biroq, hamon aniqlangan ishsiz yoshlar soni 349 nafarni tashkil qilmoqda. Bu muammoni hal qilish uchun esa, tumanda ichki imkoniyatlar yetarli.
Yoshlarni qurilish, qishloq xo‘jaligida mavsumiy ishlarga jalb qilish, o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularni kasb-hunarga o‘qitish bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olingan. Aynan shu o‘rinda, partiya “Yoshlar qanoti” faollari, deputatlarning yordami ayniqsa asqotadi.
Tadbirda tumandagi taniqli tadbirkor va fermerlar bilan yoshlar o‘rtasida “Ustoz-shogird” an’anasini yo‘lga qo‘yish borasida ham fikr-mulohazalar almashildi. Amaliy chora-tadbirlar belgilab olindi.

129 young people received loans for 2 billion 809 million UZS on the initiative of assistants to the Hokim of Arnasoy district
27.07.2022, 11:31
An open dialogue was held in Arnasoy on the ongoing work to attract young people to entrepreneurship, provide them with permanent jobs, and create favorable conditions for generating additional income. It was attended by activists of the Youth Wing of the party, media representatives, bloggers and youth of the district.
At the beginning, the head of Arnasay district department of the Agency for Youth Affairs of Uzbekistan, Behzod Sultanov, gave information on “Involving young people in entrepreneurship, creating favorable conditions for their permanent employment, obtaining additional income”.
It was noted that at present the number of young people in the district is 8139 people. Through the efforts of several responsible organizations, including members of the deputy group of UzLiDeP in the district Council of people’s deputies, since the beginning of the year, to provide employment for 279 young people, a total of 55.8 hectares of irrigated land were located with a total area of ​​20 acres.
Together with the hokim’s assistants, 2 billion, 809 million credit funds were allocated to 129 young people, their employment was provided.
However, it was revealed that today the number of unemployed young people is 349 people. Nevertheless, there are enough internal opportunities in the district to solve this problem.
Measures have been identified to attract young people to seasonal work in construction and agriculture, to provide comprehensive support for young people who want to start their own business and for their professional training. It is here that the activists of the Youth Wing of the party are especially interested in supporting the deputies.
Views were exchanged with well-known entrepreneurs and farmers of the region on the establishment of the traditions of “Ustoz-shogird” among young people. Practical measures have been identified.