Arnosoylik hokim yordamchilari tashabbusi bilan 129 nafar yoshlarga 2 mlrd 809 mln so‘mlik kredit ajratildi
22.07.2022, 16:06
Arnasoyda yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularni doimiy ish bilan band qilish, qo‘shimcha daromad olishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlangan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda partiya “Yoshlar qanoti” guruhi faollari, OAV vakillari, blogerlar hamda tuman yoshlari ishtirok etishdi.
Dastlab, O’zbekiston Yoshlar ishlari agentligi Arnasoy tuman bo‘limi rahbari Behzod Sultonov “Yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularni doimiy ish bilan band qilish, qo‘shimcha daromad olishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish” mavzusida axboroti tinglandi.
Ta’kidlanganidek, ayni paytda tumanda yoshlar soni 8139 nafarni tashkil etadi. Bir qator mutasaddi tashkilotlar, shu jumladan xalq deputatlari tuman Kengashidagi O’zLiDeP Deputatlik guruhi a’zolari sa’y-harakatlari bilan yil boshidan buyon 279 nafar yoshlarning bandligini ta’minlash maqsadida onlayn E-AUKSION savdo platformasi orqali 10 yil muddatga ijara asosida 20 sotixdan jami 55,8 ga sug‘oriladigan yer maydonlari ajratilib berildi.
Shuningdek, hokim yordamchilari bilan hamkorlikda 129 nafar yoshlarga 2 mlrd, 809 mln kredit mablag‘i ajratilib, ularning bandligini ta’minlashga erishildi.
Biroq, hamon aniqlangan ishsiz yoshlar soni 349 nafarni tashkil qilmoqda. Bu muammoni hal qilish uchun esa, tumanda ichki imkoniyatlar yetarli.
Yoshlarni qurilish, qishloq xo‘jaligida mavsumiy ishlarga jalb qilish, o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularni kasb-hunarga o‘qitish bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olingan. Aynan shu o‘rinda, partiya “Yoshlar qanoti” faollari, deputatlarning yordami ayniqsa asqotadi.
Tadbirda tumandagi taniqli tadbirkor va fermerlar bilan yoshlar o‘rtasida “Ustoz-shogird” an’anasini yo‘lga qo‘yish borasida ham fikr-mulohazalar almashildi. Amaliy chora-tadbirlar belgilab olindi.

По инициативе помощников хокима Арносойского района 129 молодым людям выделены кредиты на сумму 2 млрд. 809 млн. сумов
25.07.2022, 12:33
В Арнасое состоялся открытый диалог, посвященный проводимой работе по привлечению молодежи к предпринимательству, обеспечению их постоянной работой, созданию благоприятных условий для получения дополнительного дохода. В нем приняли участие активисты «Молодежного крыла» партии, представители СМИ, блогеры и молодежь района.
В начале руководителем Арнасайского районного отдела Агентства по делам молодежи Узбекистана Бехзодом Султановым была дана информация на тему «Привлечение молодежи к предпринимательству, создание благоприятных условий для их постоянной занятости, получения дополнительного дохода».
Было отмечено, что в настоящее время численность молодежи в районе составляет 8139 человек. Усилиями ряда ответственных организаций, в том числе членов депутатской группы УзЛиДеП в районном Кенгаше народных депутатов, с начала года в целях обеспечения занятости 279 молодых людей через торговую платформу онлайн-аукцион на основе аренды сроком на 10 лет выделено в общей сложности 55,8 га орошаемых земель общей площадью 20 соток.
Также, совместно с помощниками хокима, 129 молодым людям выделено 2 млрд., 809 млн. кредитных средств, обеспечена их занятость.
Однако было выявлено, что на сегодняшний день число безработных молодых людей составляет 349 человек. Тем не менее, для решения этой проблемы в округе достаточно внутренних возможностей.
Определены меры по привлечению молодежи к сезонным работам в строительстве и сельском хозяйстве, по всесторонней поддержке молодежи, желающей начать свое дело и их профессиональной подготовке. Именно здесь особенно заинтересованы в поддержке депутатов активисты «Молодежного крыла» партии.
На мероприятии также состоялся обмен мнениями с известными предпринимателями и фермерами района по поводу налаживания традиций «Устоз-шогирд» среди молодежи. Определены практические меры.