Deputatlik eshituvi: Xorazmda aholini yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash, kreditlar ajratish hamda qurilish sohasida amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi
22.07.2022, 16:39
Xalq deputatlari Xorazm viloyat, Urganch shahar Kengashlaridagi O’zLiDeP deputatlik guruhlari va Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashi Mahalliy budjet, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, investitsiyalar va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasining qo‘shma yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda “Har bir oila – tadbirkor” dasturi, “Hunarmandchilikni rivojlantirish dasturi”, “Yoshlar - kelajagimiz” dasturi asosida imtiyozli kreditlar ajratilishi yuzasidan O’zbekiston Respublikasi Markaziy bankining Xorazm viloyat Bosh boshqarmasining, Xorazm viloyati aholisini yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanish holati yuzasidan "O’zbektelekom" AK Xorazm filialining, viloyatda qurilish sohasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan Xorazm viloyati qurilish Bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘ining axboroti tinglandi.
Markaziy bankining Xorazm viloyat Bosh boshqarmasi mas’ullarining hisobotiga ko‘ra “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida tijorat banklari tomonidan joriy yilning shu davriga qadar chorvachilik uchun 36315,1 mln so‘mlik, parrandachilik uchun 21 929,8 mln so‘mlik, issiqxona tashkil etish uchun 9 643,7 mln so‘mlik, tikuchilik yo‘nalishida 41 380,0 mln so‘m, Xizmat ko‘rsatish va servis xizmatlari uchun 104 793,9 mln so‘mlik, Ishlab chiqarish yo‘nalishi bo‘yicha 24 499,7 mln so‘mlik kredit mablag‘lari ajratilib, buning natijasida 11 570 ta ish o‘rinlari tashkil etilgan.
Deputatlar tomonidan mazkur yo‘nalishlarda amalga oshirilgan ishlar bilan bir qatorda hali yechimini kutayotgan qator muammolar borligi e’tirof etildi. Kredit olishda haligacha turli sansanorliklar borligi mazkur muammolarni bartaraf etish lozimligi ta’kidlandi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala yuzasidan "O’zbektelekom" AK Xorazm filiali mas’ullarining axboroti ham tinglandi. Unga ko‘ra Xorazm viloyati bo‘yicha Turistik salohiyati yuqori qadimiy tarixga ega mahallalarda Wi-Fi xudularini tashkil etish orqali xorijiy sayyohlarga qulaylik yaratish maqsadida Urganch xalqaro ayeroportida 5 ta nuqta, Urganch temir yo‘l vokzalida 4 ta nuqta, shu bilan birga “Raqamli O’zbekiston-2030” strategiyasi doirasida 2020-2022 yillarda Xorazm viloyatini raqamli transformatsiya qilish dasturi bo‘yicha Wi-Fi texnologiyasi yordamida 20ta jamoat joylarida simsiz keng polosali Wi-Fi nuqtalari hamda undan tashqari Xiva temir yo‘l vokzalida 3ta nuqta, Xiva shahri Ichan-qal’a massivida 34ta nuqta Wi-Fi zonalari tashkil qilingan.
Bugungi kunda Internet tarmog‘i bilan qamrov darajasi (aholi punktlari coniga nisbatan) 92 foizga, optik tolali aloqa liniyalari bilan qamrab olinganlik ulushi (aholi punktlari soniga nisbatan) 98 foizga yetkazilgan.
Deputatlar mazkur sohada ham o‘zlarini qiziqtirgan va saylovchilari tomonidan ko‘tarilgan muammolarni o‘rtaga tashladilar va mutaxassislardan javob oldilar.
Shuningdek, viloyatda qurilish sohasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan Xorazm viloyati qurilish Bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘ining  axborotiham tinglandi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” Dasturiga asosan 2022 yilda viloyatda jami 37 ta ijtimoiy soha ob’ektlarda 75 mlrd. 889 mln. so‘mlik qurilish, ta’mirlash ishlari amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilish davomida mutasaddiga deputatlar tomonidan sohaga oid ko‘plab savollar berildi. Taklif va mulohazalar bildirib o‘tildi. Mutasaddining hisobotini qoniqarli deb topgan deputatlar, bildirilgan taklif va mulohazalar asosida amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan chora-tadbirlarni belgilab oldilar.

Deputy hearings: Activities carried out in providing the population with high-speed Internet, loans and construction in Khorezm analyzed
28.07.2022, 09:25
A joint meeting of the deputy groups of UzLiDeP was held in Khorezm Regional, Urgench City Council of People’s Deputies and the Permanent Commission of Khorezm Regional Council of People’s Deputies on the local budget, implementation of economic reforms, investments and business development.
It was attended by representatives of Khorezm Regional Main Department of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan for the allocation of preferential loans based on the program “Every family entrepreneur”, the handicraft development program, the program “Youth our future”, the Khorezm branch of JSC Uzbektelecom to provide the population of Khorezm region with high-speed Internet access, the Khorezm branch of JSC Uzbektelecom on issues of implementation in construction work. Information was heard from the head of the department of the Main Construction Directorate of Khorezm region.
According to the report of responsible Khorezm Regional Main Department of the Central Bank, within the framework of the program “Every family entrepreneur”, commercial banks for the same period of this year sold goods for 36315.1 million UZS for livestock, 21,929.8 million UZS for poultry farming, 9,643.7 million UZS for the organization of greenhouses, 41,380.0 million UZS for clothing production, services for 104,793.9 million UZS, in production areas – 24,499.7 million UZS, resulting in employing 11,570 people.
It was recognized that along with the work carried out by the deputies in these areas, there are several problems that still await their solution. It was noted that there are still various shortcomings in obtaining a loan that need to be addressed.
On the second issue of the agenda, an information of responsible persons of Khorezm branch of JSC Uzbektelecom was heard. According to them, to create convenience for foreign tourists by organizing Wi-Fi zones in mahallas with high tourist potential and ancient history in Khorezm region, 5 special centers were organized at Urgench International Airport, 4 centers at Urgench Railway Atation, at the same time within the framework of the “Digital Uzbekistan-2030” strategy and the digital transformation program of Khorezm region for 2020-2022, a wireless broadband Wi-Fi center was created in 20 public places, as well as 3 centers at Khiva Railway Station and 34 in Ichan-Kala neighborhood of the city of Khiva.
To date, the level of Internet coverage (in relation to settlements) has been brought up to 92%, the share of coverage by fiber-optic communication lines (in relation to the population) – up to 98%.
The deputies considered the problems of interest to them and raised by voters in this area and received answers from experts.
An information of the head of the Department of the Main Directorate of Construction of Khorezm region on the activities carried out in construction was also heard.
In accordance with the “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) programs, in 2022 it is planned to carry out construction and repair work of 37 social facilities in the region for 75 billion 889 million UZS.
At the meeting, the deputies asked the person in charge questions related to this sphere. Suggestions and comments were made. The deputies, who recognized the report of the responsible person as satisfactory, based on the proposals and comments made, determined the measures for the activities being carried out.