Konstitutsiyaviy qonun loyihasi muhokamalarida keng jamoatchilik vakillari taklif qilinayotgan o‘zgarish va qo‘shimchalarga xayrixoh ekanliklarini bildirmoqdalar
27.07.2022, 14:48
Ayni kunlarda Respublikamizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi, Jizzax viloyatida ham Konstitutsiyaviy islohotlarga oid qonun loyihasi muhokamasi keng jamoatchilik vakillari ishtirokida mahallalarda, korxona va muassasalarda qizg‘in davom etmoqda.
E’tiborli tomoni, ushbu muhokamalarda O'zLiDePning barcha quyi bo‘g‘inlari, Xalq deputatlari mahalliy kengashlardagi partiya deputatlik guruhi hamda Faxriylar Kengashlari a’zolari faol ishtirok etmoqdalar.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari, O'zLiDeP fraksiyasi rahbari, partiya Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, O’zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari Jizzax viloyat Kengashi raisi, O’zbekiston Qahramoni Anorboy Eshmatov, mahalliy kengash deputatlari, partiya faollari ishtirokidagi navbatdagi tadbirlar G’allaorol va Sharof Rashidov tumanlarida bo‘lib o‘tdi.
G’allorol tumanidagi “Davr–M” xususiy korxonasi sutni qayta ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Ayni paytda bu yerda 8 kishi doimiy ish o‘rni bilan ta’minlangan. 10 xil turdagi sut mahsulotlari ishlab chiqaradigan mazkur korxona rahbari Butunboy Azimov va boshqa tadbirkorlar bilan bo‘lgan ochiq muloqotda ko‘proq xususiy mulkka bo‘lgan munosabat haqida atroflicha so‘z yuritildi.
Partiya yetakchisi taraqqiyotning ko‘p asrlik tajribasi, xususiy mulksiz, uning ishonchli kafolatisiz kuchli ijtimoiy davlat qurib bo‘lmasligini ko‘rsatayotganini, shu bois Bosh qomusimizda xususiy mulk himoyasini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan konstitutsiyaviy kafolatlar kuchaytirilayotganiga e’tibor qaratdi. Samimiy va ochiq muloqot chog‘ida tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga ham javob olish imkoniga ega bo‘ldilar.
Sharof Rashidov tumanidagi “GOLD FISH AGRO EKSPORT” baliqchilik klasteri so‘nggi yillarda viloyatda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar samaralaridan biri. Bu yerda yarim intensiv usulda baliq yetishtirish bilan birga qishloq xo‘jaligi o‘quv ishlab chiqarish markazi faoliyati ham yo‘lga qo‘yilgan.
Muloqotda ishtirok etgan partiya faollari, klaster ishchi va xodimlari partiya yetakchisiga konstitutsiyaviy islohotlarga doir qonun loyihasi to‘g‘risida ko‘plab savollar bilan murojaat qilishdi.
Jumladan, tadbirkorlar qonunchilikda taqiqlanmagan har qanday faoliyatni amalga oshirishga, o‘z faoliyat yo‘nalishlarini mustaqil ravishda tanlashga, tadbirkorlikdan cheklanmagan miqdorda daromad olishga haqli ekanini Konstitutsiyada mustahkamlanishi, davlat xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay ishbilarmonlik va investitsiyaviy muhit hamda sharoitlarni ta’minlashi, erkin va halol raqobatning himoya qilinishi, iqtisodiy faoliyatda monopoliyalashtirishga yo‘l qo‘yilmasligi kafolatlanishi va boshqa o‘zgarish va qo‘shimchalr to‘g‘risida fikr yuritildi.
Savol-javoblar, bildirilgan mulohazalar partiyamiz faollari, deputatlarimiz, keng jamoatchilik vakillari konstitutsiyaviy islohotlarga doir qonun loyihasida taklif qilinayotgan o‘zgarish va qo‘shimchalarga xayrixoh ekanliklarini yana bir bor ko‘rsatib berdi.

During the discussion of the Constitutional draft law, representatives of the general public express their interest to the proposed amendments and additions
01.08.2022, 09:40
At present, as in all regions of the country, the discussion of the draft law on Constitutional reforms in Jizzakh region with the participation of representatives of the general public continues actively in mahallas, enterprises and institutions.
It is noteworthy that members of the deputy group of the party in all lower levels of UzLiDeP, local Councils of people’s deputies and councils of veterans take an active part in these discussions.
The next events with the participation of the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, head of the UzLiDeP faction, Chairman of the Executive Committee of the Political Council of the party Aktam Khaitov, Chairman of Jizzakh Regional Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands of Uzbekistan, Hero of Uzbekistan Anarbay Eshmatov, deputies of local Councils, party activists were held in Gallaaral and Sharaf Rashidov districts.
The private enterprise “Davr-M” in Gallaaral district specializes in milk processing. Currently, 8 people are permanently employed here. In an open dialogue with the head of this enterprise, which produces 10 types of dairy products, Ayboy Azimov and other entrepreneurs, the attitude to private property was discussed in detail.
The party leader drew attention to the fact that centuries-old experience of development shows that without private property, without its reliable guarantees, it is impossible to build a strong welfare state, in connection with which the constitutional guarantees necessary to ensure the protection of private property are being strengthened in our country. During the open dialogue, entrepreneurs got answers to many of their questions.
The fish-breeding cluster GOLD FISH AGRO Export in Sharaf Rashidov district is one of the results of economic reforms carried out in the region in recent years. Here, along with the cultivation of fish in a semi-intensive way, the activities of an agricultural training and production center have been established.
The party activists, workers and employees of the cluster who participated in the dialogue turned to the party leader with numerous questions on the constitutional reform draft law.
In particular, the Constitution stipulates that entrepreneurs have the right to carry out any activity not prohibited by law, independently choose the direction of their activity, receive income from entrepreneurship in an unlimited amount, the state must ensure a favorable business and investment climate and conditions for the development of private entrepreneurship, protect free and fair competition, a guarantee of non-monopolization of economic activity and other amendments and additions.
The questions-answers, the remarks made showed once again that the activists of our party, deputies, representatives of the general public are not indifferent to the proposed amendments and additions to the draft law on constitutional reforms.
The leader of the party gets acquainted with the activities of business entities and farms of Karakalpakstan
05.08.2022, 17:04
LLC GLOBAL TEKS provides employment for 1200 women and youth
05.08.2022, 17:02
A leader of the party takes a direct part in the events dedicated to the discussion of the Constitutional draft law at the local level