Yangiobodlik deputatlar tuman hokimining o‘rinbosari hisobotini eshitishdi
Xalq deputatlari Yangiobod tuman Kengashidagi O`zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 29 apreldagi “Respublika iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish mexanizmlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan Yangiobod tuman hokimining o‘rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo bo‘limi boshlig‘i Rustam Abdug‘aniyevning hisoboti eshitildi.
Mutasaddi ta’kidlaganidek, tumanda “FU LAI GE QISHLOQ XOJALIK ILMIY TECHNOLOGIC CLASTERI” MChJ Xorijiy korxonasi tomonidan 10,0 mln. AQSh dollar qiymatidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyadan iborat bo‘lgan loyihani amalga oshirish belgilangan.
Mazkur loyiha asosida urug‘chilik va sabzavotchilikni rivojlantirish bo‘yicha klaster tashkil etish uchun “Xo‘jamushkentsoy” SIU hududidan 1000 gektar yer maydoni ajratib berilgan.
Ayni paytda 351,0 ming dollar miqdoridagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilib, mazkur mablag‘ hisobidan
1 ta (komplekt) burg‘ulash uskunasi, 3 ta haydov traktorlari, suv tejovchi sug‘orish jihozlari va texnologik qurilmalari olib kelingan. 3 ta artezian qudug‘i ishga tushirilib, 70 gektar maydonga suv tejovchi sug‘orish tizimi joriy etilgan.
Shuninigdek, Rossiyalik xorijiy investorlar tomonidan qiymati 700 ming dollar bo‘lgan “Ma’danli suv ishlab chiqarish va dam olish maskani” tashkil etish loyihasini amalga oshirish maqsadida “Havotog‘” QFY hududida “HAYR HAVOTOG” MChJ qo‘shma korxonasi tashkil etilgan.
Loyihani amalga oshirish uchun tuman hokimligi balansida bo‘lgan sanatoriya binosi 500 ming dollar miqdorida investitsiya o‘zlashtirish va 50 ta yangi ish o‘rinlari yaratish sharti bilan “nol” xarid qiymatida ajratib berilgan. Loyihani joriy yilning 1 sentyabriga qadar yakunlash rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda mutasaddi hisoboti qoniqarli, deb topildi. Deputatlar mazkur masala yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirib o‘tdilar. Yig‘ilishda mazkur yo‘nalishda amalga oshirilishi belgilangan ishlar rejalar doimiy deputatlik nazoratiga olinishi yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olindi.

Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Янгиабадском районном кенгаше народных депутатов.
На заседании был заслушан отчет заместителя  хокима Янгиабадского района – начальника отдела инвестиций и внешней торговли Рустама Абдуганиева  о работе по исполнению постановления Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенстованию механизмов привлечения прямых иностранных инвестиций в экономику республики”  от 29 апреля 2019 года.
Отмечалось, что в районе намечена релизация со стороны иностранного предприятия ООО “FU LAI GE QISHLOQ XOJALIK ILMIY TECHNOLOGIC CLASTERI” проекта, который будет осуществляться за счет прямых иновстранных инвестиций в объеме 10,0 млн. долларов США.
Проектом предусмотрено создание кластера по развитию семеноводства и овощеводства, для этого  выделены 1000 гектаров на территории АВП “Хужамушкентсой”.
В целях реализации проекта со стороны российских инвесторов по созданию “Зоны  отдыха и производства минеральной воды” стоимостью 700 тысяч долларов на территории СГМ “Хавотог” создано совместное предприятие “HAYR HAVOTOG”.
Для реализации проекта по здание санатория на балансе районного хокимията выделено по “нулевой” стоимости с условием освоения  инвестиций в объеме 500 тысяч долларов и создания 50 новых рабочих мест. Завершение проекта намечено  до 1 сентября текущего года.
На мероприятии  отчет должностного лица признан удовлетворительным. Депутаты высказали свои мнения и суждения. На мероприятии были намечены меры по установлению депутатского контроля реализации намеченных работ.