Yangiobodlik deputatlar tuman hokimining o‘rinbosari hisobotini eshitishdi
Xalq deputatlari Yangiobod tuman Kengashidagi O`zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 29 apreldagi “Respublika iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish mexanizmlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan Yangiobod tuman hokimining o‘rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo bo‘limi boshlig‘i Rustam Abdug‘aniyevning hisoboti eshitildi.
Mutasaddi ta’kidlaganidek, tumanda “FU LAI GE QISHLOQ XOJALIK ILMIY TECHNOLOGIC CLASTERI” MChJ Xorijiy korxonasi tomonidan 10,0 mln. AQSh dollar qiymatidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyadan iborat bo‘lgan loyihani amalga oshirish belgilangan.
Mazkur loyiha asosida urug‘chilik va sabzavotchilikni rivojlantirish bo‘yicha klaster tashkil etish uchun “Xo‘jamushkentsoy” SIU hududidan 1000 gektar yer maydoni ajratib berilgan.
Ayni paytda 351,0 ming dollar miqdoridagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilib, mazkur mablag‘ hisobidan
1 ta (komplekt) burg‘ulash uskunasi, 3 ta haydov traktorlari, suv tejovchi sug‘orish jihozlari va texnologik qurilmalari olib kelingan. 3 ta artezian qudug‘i ishga tushirilib, 70 gektar maydonga suv tejovchi sug‘orish tizimi joriy etilgan.
Shuninigdek, Rossiyalik xorijiy investorlar tomonidan qiymati 700 ming dollar bo‘lgan “Ma’danli suv ishlab chiqarish va dam olish maskani” tashkil etish loyihasini amalga oshirish maqsadida “Havotog‘” QFY hududida “HAYR HAVOTOG” MChJ qo‘shma korxonasi tashkil etilgan.
Loyihani amalga oshirish uchun tuman hokimligi balansida bo‘lgan sanatoriya binosi 500 ming dollar miqdorida investitsiya o‘zlashtirish va 50 ta yangi ish o‘rinlari yaratish sharti bilan “nol” xarid qiymatida ajratib berilgan. Loyihani joriy yilning 1 sentyabriga qadar yakunlash rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda mutasaddi hisoboti qoniqarli, deb topildi. Deputatlar mazkur masala yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirib o‘tdilar. Yig‘ilishda mazkur yo‘nalishda amalga oshirilishi belgilangan ishlar rejalar doimiy deputatlik nazoratiga olinishi yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olindi.

A regular meeting of the deputy group of UzLiDeP was held in Yangiabad district council of people’s deputies.
At the meeting, a report was heard from the Deputy Hokim of Yangiabad district – head of the Investments and Foreign Trade Department Rustam Abduganiyev on the work for the implementation of the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further improve the mechanisms for attracting foreign direct investment in the economy of the republic” of April 29, 2019.
It was noted that the implementation of the project by the foreign enterprise FU LAI GE QISHLOQ XOJALIK ILMIY TECHNOLOGIC CLASTERI LLC is planned in the district, which will be carried out at the expense of direct foreign investments worth $10.0 million.
The project provides for the creation of a cluster for the development of seed and vegetable growing. For this purpose 1000 hectares have been allocated on the territory of Khujamushkentsoy SIU.
To implement a project on the part of Russian investors to create a “Recreation and Mineral Water Production Zone” worth $700 thousand, a joint venture HAYR HAVOTOG” was created on the territory of the Havotog CAM.
For the implementation of the project, the building of the sanatorium was allocated on the balance sheet of the district hokimiyat at a zero cost, subject to the development of investments in the amount of $500 thousand and the creation of 50 new jobs. Completion of the project is scheduled for September 1 this year.
At the event, the official’s report was found to be satisfactory. The deputies expressed their opinions and judgments. At the event, measures were outlined to establish parliamentary control over the implementation of the planned work.