Jarqo‘rg‘onliklarning murojaati hal bo‘ldi
Joylarda saylovchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazganimizda ayrim sohalarda o‘z yechimini kutayotgan muammolarga duch kelamiz. Misol uchun, Jarqo‘rg‘on tumanidagi “Mehnat-Rohat”, “Qoraqursoq”, “Istiqlol”, “Yangi usul” hamda “Neftchilar” mahallalari hududidan o‘tuvchi halqaro ahamiyatdagi M-41 avtomobil yo‘lida (1578 km) maktabgacha ta’lim tashkilotlari, Bolalar va o‘smirlar sport maktabi, savdo va ovqatlanish shaxobchalari, aholi punktlariga kiruvchi bir nechta ko‘chalar mavjud bo‘lib,
M-41 avtomobil yo‘lining aholi gavjum va eng serqatnov qismi hisoblanadi.
Shuningdek, Jarqo‘rg‘on-Kakaydi yo‘nalishidagi (Neftchilar va Yangi usul mahallalari hududi) avtomobil yo‘lida ham qator muassasalar, dehqon bozori va jome’ masjidi joylashgan bo‘lib, fuqarolar, jumladan piyodalar eng ko‘p harakatlanadigan yo‘llardan biridir. O’tgan yillar davomida ushbu avtomobil yo‘llarida ko‘p marotaba yo‘l transport hodisalari sodir bo‘lib, buning natijasida ko‘plab fuqarolar halok bo‘ldi. Bu esa shu yerlik aholini jiddiy tashvishga solardi. Shu bois, mazkur holatlarning oldini olish uchun hudud aholisi tomonidan yuqorida ko‘rsatilgan avtomobil yo‘llarining serqatnov qismida piyodalar yo‘lakchalarini chizish hamda yo‘l harakatini tartibga solish maqsadida svetaforlar o‘rnatish, shuningdek ushbu yo‘llarda harakat xavfsizligini ta’minlashning qat’iy choralarani ko‘rish yuzasidan amaliy yordam so‘ralgandi. Ularning murojaatlari yuzasidan tegishli organ - Ichki ishlar vaziri P.Bobojonovga deputatlik so‘rovi yubordim. Tez orada deputatlik so‘roviga javoban amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Jarqo‘rg‘on tumani hududidan kesib o‘tuvchi M-41 “Bishkek-Dushanbe-Termiz” avtomobil yo‘lining 1578 km.dagi piyodalar o‘tish joyi qatnov qismidagi 5.16.1, 5.16.2 yo‘l belgilari va 1.14.1 – 1.14.3 yo‘l chiziqlari bilan qayta tiklandi.
Bundan tashqari, ushbu avtomobil yo‘lining yonida joylashgan 5-maktabgacha ta’lim tashkiloti hamda Bolalar va o‘smirlar sport maktabi inobatga olinib, yangi namunadagi 5.46 yo‘l belgisi o‘rnatildi. Endi haydovchilar ushbu hududda 30 tezlikda harakatlanishadi. “Yangi usul” mahallasi hududidan kesib o‘tuvchi 4P101 «Jarqo‘rg‘on sh-Kakaydi sh. – Lalmikor q-Qo‘shcheka. Q-Tojikiston Respublikasi chegarasi» avtomobil yo‘lining 9 kilometri 400 pekitidagi oilaviy nodavlat MTT va 10 kilometri 100 pekitidagi Xo‘ja Samandar Termiziy jome’ masjidi yonidan o‘tuvchi yo‘l qismiga ham piyodalar chizig‘i va yo‘l belgisi o‘rnatildi.
Albatta, deputatlik so‘roviga o‘z vaqtida mas’uliyat bilan yondashgan holda javob qaytargani, qolaversa, issiqni-issiq demay fuqarolarning xavfsizligini o‘ylab qilingan mazkur sa’y-harakat uchun avvalo, Ichki ishlar vazirligi hamda Surxondaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasiga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman.

At meetings with voters, we often encounter problems in various areas. For example, the M-41 highway of international importance (1578 km) runs through the territories of the Mekhnat-Rokhat, Korakursok, Istiqlol, Yangi Usul, Neftchilar mahallas of Jarkurgan district. This part of the highway is considered quite busy and is crossed by streets leading to preschool education institutions, a youth sports school, shops, and settlements.
Along the Jarkurgan-Kakaydi highway (the territory of Neftchilar and Yangi Usul mahallas) there are also institutions, a dehkan market, a mosque. This part of the road is also busy. In past years, accidents have repeatedly occurred on sections of these highways that have killed many civilians. This was a serious problem, in connection with which the residents asked for assistance in laying pedestrian crossings on a busy part of the highways, installing traffic lights, and taking specific measures to ensure traffic safety on these roads. Based on citizens’ appeals, a deputy request was sent to the relevant body – the Minister of Internal Affairs P. Bobojonov. A positive response was received and the practical work began.
At the 1578th kilometer of the M-41 “Bishkek – Dushanbe – Termez” highway running through the Jarkurgan district, road signs 5.16.1, 5.16.2 and a pedestrian crossing line 1.14.1 – 1.14.3 were installed at the pedestrian crossing site.
Also, taking into account the location along the road of a 5-preschool education institution, a children’s and youth sports school, a new type of road sign 5.46 was installed. Now, on this section of the highway, drivers slow down to 30 km. On parts of the road 4P101 “Jarkurgan – Kakaydi – Lalmikor –Kushcheka – border of the Republic of Tajikistan”, where the non-state preschool institution and Khuja Samandar Termizi mosque are located, road signs and a pedestrian passage line were also installed.
I express my gratitude to the Ministry of Internal Affairs and Surkhandarya Regional Department of Internal Affairs for their responsible and timely attitude to the deputy’s request and for the activity carried out to ensure the safety of citizens.