Jarqo‘rg‘onliklarning murojaati hal bo‘ldi
Joylarda saylovchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazganimizda ayrim sohalarda o‘z yechimini kutayotgan muammolarga duch kelamiz. Misol uchun, Jarqo‘rg‘on tumanidagi “Mehnat-Rohat”, “Qoraqursoq”, “Istiqlol”, “Yangi usul” hamda “Neftchilar” mahallalari hududidan o‘tuvchi halqaro ahamiyatdagi M-41 avtomobil yo‘lida (1578 km) maktabgacha ta’lim tashkilotlari, Bolalar va o‘smirlar sport maktabi, savdo va ovqatlanish shaxobchalari, aholi punktlariga kiruvchi bir nechta ko‘chalar mavjud bo‘lib,
M-41 avtomobil yo‘lining aholi gavjum va eng serqatnov qismi hisoblanadi.
Shuningdek, Jarqo‘rg‘on-Kakaydi yo‘nalishidagi (Neftchilar va Yangi usul mahallalari hududi) avtomobil yo‘lida ham qator muassasalar, dehqon bozori va jome’ masjidi joylashgan bo‘lib, fuqarolar, jumladan piyodalar eng ko‘p harakatlanadigan yo‘llardan biridir. O’tgan yillar davomida ushbu avtomobil yo‘llarida ko‘p marotaba yo‘l transport hodisalari sodir bo‘lib, buning natijasida ko‘plab fuqarolar halok bo‘ldi. Bu esa shu yerlik aholini jiddiy tashvishga solardi. Shu bois, mazkur holatlarning oldini olish uchun hudud aholisi tomonidan yuqorida ko‘rsatilgan avtomobil yo‘llarining serqatnov qismida piyodalar yo‘lakchalarini chizish hamda yo‘l harakatini tartibga solish maqsadida svetaforlar o‘rnatish, shuningdek ushbu yo‘llarda harakat xavfsizligini ta’minlashning qat’iy choralarani ko‘rish yuzasidan amaliy yordam so‘ralgandi. Ularning murojaatlari yuzasidan tegishli organ - Ichki ishlar vaziri P.Bobojonovga deputatlik so‘rovi yubordim. Tez orada deputatlik so‘roviga javoban amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Jarqo‘rg‘on tumani hududidan kesib o‘tuvchi M-41 “Bishkek-Dushanbe-Termiz” avtomobil yo‘lining 1578 km.dagi piyodalar o‘tish joyi qatnov qismidagi 5.16.1, 5.16.2 yo‘l belgilari va 1.14.1 – 1.14.3 yo‘l chiziqlari bilan qayta tiklandi.
Bundan tashqari, ushbu avtomobil yo‘lining yonida joylashgan 5-maktabgacha ta’lim tashkiloti hamda Bolalar va o‘smirlar sport maktabi inobatga olinib, yangi namunadagi 5.46 yo‘l belgisi o‘rnatildi. Endi haydovchilar ushbu hududda 30 tezlikda harakatlanishadi. “Yangi usul” mahallasi hududidan kesib o‘tuvchi 4P101 «Jarqo‘rg‘on sh-Kakaydi sh. – Lalmikor q-Qo‘shcheka. Q-Tojikiston Respublikasi chegarasi» avtomobil yo‘lining 9 kilometri 400 pekitidagi oilaviy nodavlat MTT va 10 kilometri 100 pekitidagi Xo‘ja Samandar Termiziy jome’ masjidi yonidan o‘tuvchi yo‘l qismiga ham piyodalar chizig‘i va yo‘l belgisi o‘rnatildi.
Albatta, deputatlik so‘roviga o‘z vaqtida mas’uliyat bilan yondashgan holda javob qaytargani, qolaversa, issiqni-issiq demay fuqarolarning xavfsizligini o‘ylab qilingan mazkur sa’y-harakat uchun avvalo, Ichki ishlar vazirligi hamda Surxondaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasiga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman.

Решены проблемы жителей Джаркургана
На встречах с избирателями мы часто сталкиваемся с проблемами в различных сферах. Например, по территориям махаллей “Мехнат-Рохат”, “Коракурсок”, “Истиклол”, “Янги усул”, “Нефтчилар” Джаркурганского района пролегает автомобильная  магистраль М-41 международного значения (1578 км). Эта часть магистрали считается довольно оживленной и пересекается улицами, ведущими к дошкольным образовательным учреждениям, детско-юношеской спортивной школе, магазинам, населенным пунктам.
Вдоль автомобильной дороги Джаркурган-Какайди (территория махаллей Нефтчилар и Янги усул) также расположены учреждения, дехканский рынок, мечеть, эта часть дороги тоже оживленная.  В прошлые года на отрезках этих автомобильных дорог неоднократно происходили ДТП, унесшие жизни многих гарждан. Это было серьезной проблемой, в связи с чем жители просили оказать помощь помощь в нанесении пешеходных переходов на оживленной части магистралей, установить светофоры, принять конкретные меры по обеспечению безопасности движения на этих дорогах. На основе обращений граждан направил депутсткий запросв соответстующий орган – министру внутренних дел П.Бобожонову.  Положительны ответ был получен и приступили к практической работе.
На 1578-м километре пролегающей через Джаркурганский район магистрали М-41 “Бишкек-Душанбе-Термез” на месте перехода пешеходов установили дорожные знаки 5.16.1, 5.16.2 и линию пешеходного перехода 1.14.1 – 1.14.3.
Также с учетом расположения вдоль автомобильной дороги 5-дошкольного образовательного учреждения и детско-юношеской спортивной школы устновлен дорожный знак нового образца 5.46. Теперь на этом отрезке магистрали  водители сбавляют скорость до 30 км.  На частях пролегающей  через махаллю “Янги усул” дороги 4P101 «Джаркурган ш-Какайди ш. – Лалмикор к-Кушчека. К-граница Республики Таджикистан», где расположены семеное негосударственное  ДОУ и мечеть Хужа Самандар Термизи тоже устновили дорожные знаки  и линию пешеходного прохода.
Я выражаю благодарность министерству внутренних дел и Сурхандарьинском областному управлению внутренних дел за ответственное и своевременное отношение к депутатскому запросу и за работу, проведенную для обеспечения безопасности граждан.