IT texnologiyalari: Dolzarb mavzudagi uchrashuv
Buxoro viloyati Barkamol avlod markazida yosh avlod vakillarini, o‘quvchi yoshlarni turli kasb-hunarga qiziqishini kuchaytirish maqsadida bir qator tugaraklar ishlab turibdi. Bolalarning mustaqil fikr yuritishlari, fan asoslarini puxta o‘zlashtira olishlarida bunday to‘garaklarning ahamiyati kattadir. Ulardan biri IT texnologiyalari bo‘yicha ma’lum bilim beradigan va ko‘nikma hosil qiladigan to‘garak mashg‘ulotlari bo‘lib hisoblanadi. Ushbu sohani rivojlantirishga davlatimiz rahbari tomonidan alohida e’tibor berib kelinayotganligini kuni-kecha Prezidentimiz raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ilgari surilgan maqsad va vazifalardan ham bilib olsa bo‘ladi.
O’zLiDeP viloyat va Buxoro shahar Kengashlari tomonidan barkamol avlod bolalar maktabida o‘tkazilgan yig‘ilishda davlatimiz rahbarining IT sohasini rivojlantirishga oid ma’ruzasidan kelib chiqadigan ustuvor vazifalar hususida so‘z bordi.
O’quvchi yoshlar va ularning murabbiylari huzurida so‘zga chiqqan partiya viloyat Kengashi yoshlar va biznes tuzilmalar bilan ishlash bo‘limi mudiri Firdavs Pirnazarov, O’zLiDeP shahar Kengashi raisining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Dilfuza Sulaymonova va boshqalar barcha yerda bo‘lganidek Buxoroda ham IT texnologiyasiga qiziquvchi o‘g‘il qizlar uchun barcha sharoitlar mavjudligini, biroq bu boradagi ishlar Prezidentimiz ta’biri bilan aytganda yanada jadallashtirilishi kerakligini, zotan XXI asr axborot texnologiyalar asri ekanligini ta’kidladilar.
Mamlakatimizda “Bir million dasturchi” loyihasi izchil amalga oshirilayotganligi ham bejiz emas. Kelgusi 5 yilda O’zbekistonda IT xizmatlari eksporti 1 mlrd dollarga yetkazilishi ham ushbu soha istiqboli yanada porloq ekanligi dalilidir.
IT texnologiyasi bilan qiziquvchi yoshlar ishtirokida o‘tkazilgan uchrashuvda butun yurtimizda bo‘lganidek Buxorolik yoshlarning bu boradagi faoliyati ham qo‘llab-quvvatlanishi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda hozir bo‘lgan Barkamol avlod bolalar maktabining  IT yosh dasturchi tugaragi rahbari Islom Fayzullayev mavzu bo‘yicha o‘z fikr mulohazalarini shunday bayon etdi.
- Tugarakda bugungi kunda 40 ga yaqin o‘quvchilar faol qatnashmoqda. O’z mashg‘ulotlarim davomida har bir o‘quvchimning qiziqishini hisobga olgan holda dasturlash tillarini o‘rgatib boraman. Shu jumladan, Html, CSS, JavaScript, PHP tillarida dars o‘taman. Hozirgi kunda yana bir yangi dastur yaratish ustida ish olib boryapman. U dasturda sun’iy intellektdan samarali foydalanish rejalashtirilgan.

IT Technologies: Meeting on a current issue
In the center “Barkamol Avlod” in Bukhara region, there are center in which they increase the interest of schoolchildren in professions. Such centers play an important role in the development of independent thinking of children, mastering the basics of science. One of them is a center where children gain knowledge and skills in IT technologies. The Head of the state pays special attention to the development of this area, as evidenced by the goals and objectives put forward at the recent videoconference meeting chaired by the President.
At the meeting, organized by the regional and Bukhara city councils of UzLiDep in the center “Barkamol Avlod”, they talked about the priority tasks outlined in the report of the Head of state on the development of the IT sector.
Speaking at the meeting with schoolchildren and their mentors, the Head of the Department of the regional council of the party for working with youth and business structures Firdavs Pirnazarov, Deputy Chairman of the UzLiDeP City Council for youth issues Dilfuza Sulaymonova and others noted that in Bukhara, as well as throughout the country, for those youth interested in IT technologies, all the conditions have been created, however, as the President said, work in this direction should be intensified, since the 21st century is the century of information technologies.
It is not without reason that the One Million Uzbek Coders project is being implemented in the country. In the next 5 years, Uzbekistan plans to export IT services up to $1 billion, which indicates a bright future for the sector.
At the meeting with the participation of young people interested in IT technologies, support was noted for the work of the youth of Bukhara in this sphere.