Mana 7 yildirki "Ishbilarmon ayol" ko‘rik tanlovi O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi tomonidan o‘tkazib kelinadi. Bu vaqt oralig‘ida 80 mingga yaqin ishbilarmon ayollarni qamrab olgan tanlov bu yil boshqacha formatda tashkil etilmoqda. O’tgan yillardan farqli o‘laroq bu yilgi ko‘rik-tanlov “Yangi O’zbekistonda el aziz, inson aziz!” shiori ostida o‘tkazilmoqda va unda har bir viloyatda g‘oliblikni qo‘lga kiritganlar tanlovning respublika bo‘yicha ham g‘oliblari deb e’lon qilinadi.
Bugun mazkur tanlovning dastlabki bosqichi Surxondaryo viloyatida tashkil etildi. Unda Termiz shahri va viloyatdagi 14 ta tumandan g‘olib deb topilgan tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan xotin-qizlarimiz ishtirok etishdi. Termiz shahridagi Savdo-sanoat palatasi hududiy bo‘limi binosida o‘tkazilgan tanlovda ishtirokchilar o‘zlarining ishlab chiqargan mahsulotlarini namoyish etishdi.
Tanlov g‘oliblarini aniqlash uchun O'zLiDeP Surxondaryo viloyati Kengashi raisi Alisher Ro‘ziyev boshchiligidagi hakamlar hay’ati a’zolari ishtirokchilarning ishlarini baholashdi. Baholash jarayonida asosiy e’tibor tadbirkor ayollarning yaratgan ishchi o‘rni, mahsulotlarning sifati va talabgorligi, eksport salohiyatiga qaratildi.
Natijalarga ko‘ra, 1-o‘ringa Sho‘rchi tumani ishtirokchisi "Maftuna Sho‘rchi dizayn" MChJ rahbari Gulsara Tangirova, 2-o‘ringa "Boysun Afruzbek" oilaviy korxonasi rahbari Xadicha Raximberdiyeva, 3-o‘ringa sherobodlik yakka tartibdagi tadbirkor, hunarmand-gilamdo‘z Shoxida Hasanova munosib ko‘rildi. Yana 5 yo‘nalish bo‘yicha g‘oliblar aniqlanib, diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Tanlovning 1-o‘rin sohibasi "Maftuna Sho‘rchi dizayn" MChJ rahbari Gulsara Tangirova:
- Sho‘rchi tumanidagi "To‘la" mahallasida tikuv seximiz joylashgan bo‘lib, 131 nafar xotin-qizlar mehnat qilishmoqda. Asosan o‘quvchilar uchun maktab formalari, erkaklar va ayollar liboslari, ko‘rpa-yostiqlar va choyshablar tikib, mahalliy bozorga chiqaryapmiz. Qolaversa, shogirdlar ham tayyorlab, xotin-qizlarga tikuvchilik sirlarini o‘rgatyapmiz. Bu yil o‘zgacha shukuhda o‘tgan "Ishbilarmon ayol" ko‘rik tanlovida men ham o‘z taqdimotim bilan ishtirok etdim. Partiya tomonidan biz kabi ayollarni faoliyatiga e’tibor qaratilib, kerak bo‘lsa muammolarimizning yechimiga ham ko‘mak berilayotganidan juda mamnunman. Bu biz kabi tadbirkorlarning safini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Tanlovning 2-o‘rin sohibasi "Boysun Afruzbek" oilaviy korxonasi rahbari Xadicha Raximberdiyeva:
- 26 yildan beri hunarmandchilik bilan shug‘ullanaman. Ipak, jun va paxta tolasidan tayyorlangan janda matosi va olachadan turli milliy liboslar, joynamoz, sumkalar tikaman. Mahsulotlarimga asosan xorijlik sayyohlar   xaridor bo‘lishadi. Bir necha bor respublikamizda o‘tkazilgan turli festivallarda ham ishtirok etib, tashakkurnoma bilan taqdirlandim. Menga o‘xshagan hunarmand ayollarni qo‘llab-quvvatlaydigan O’zLiDeP ning faol a’zosiman. Bugun partiya tomonidan o‘tkazilgan “Ishbilarmon ayol” tanlovida meni g‘oliblar safiga qo‘shishgani juda quvontirdi. Bu rag‘bat kelgusidagi faoliyatmni yanada kengaytirishimga turtki bo‘ldi.
Tanlovning 3-o‘rin sohibasi hunarmand-gilamdo‘z Shohida Hasanova:
- Mazkur ko‘rik tanlovda Sherobod tumanidan yakka tadbirkor sifatida ishtirok etdim. Asosan qo‘y juni va paxta tolasidan qo‘l mehnati asosida gilamlar to‘qiymiz. Ayni paytda tumanimizdagi "Taroqli" mahallasida 35 ta ish o‘rni yaratganman. Avvalo, O'zLiDeP tomonidan biz kabi ishbilarmon ayollarni qo‘llab-quvvatlagan holda bunday tadbirlarning o‘tkazilishi bizga ko‘proq ishtiyoq va motivatsiya beradi.

Конкурс, объединивший деловых женщин
Уже на протяжении 7 лет Либерально-демократической партией Узбекистана проводится смотр-конкурс "Ишбилармон аёл". Этот конкурс, за прошедший период охвативший 80 тысяч деловых женщин, в нынешнем году проводится в ином формате. В отличие от прошедших лет, в нынешнем году смотр-конкурс проводится под девизом «В Новом Узбекистане достоинство человека, интересы народа — наивысшая ценность» и будут объявляться победители областных и республиканского этапов конкурса.
В Сурхандарьинской области организован первый этап конкурса. В нем принимают участие женщины-предприниматели из 14 районов города Термез и области, победившие на районных этапах. Конкурс организован в здании территориального отделения Торгово-промышленной палаты в городе Термез, на нем участницы представили собственную продукцию.
Для определения победителей жюри под руководством председателя Сурхандарьинского областного кенгаша УзЛиДеП Алишера Рузиева оценило продукцию участниц. Члены жюри также обратили внимание на число рабочих мест, созданных участницами конкурса, на качество, востребованность, экспортный потенциал продукции.
По итогам конкурса 1-место заняла руководитель ООО "Мафтуна Шурчи дизайн" Шурчинского района Гулсара Тангирова, 2-место – руководитель семейного предприятия "Бойсун Афрузбек" Хадича Рахимбердиева, 3-место – частный предприниматель, мастер по производству ковров из Шерабада Шохида Хасанова. Определены победители еще по 5 номинациям, им всем вручили дипломы и ценные подарки.
Обладатель 1-места конкурса, руководитель ООО "Мафтуна Шурчи дизайн" Гулсара Тангирова:
- Наш швейный цех расположен в махалле “Тула” Шурчинского района, в цехе работают 131 женщин. В основном шьем и реализуем на местном рынке школьную форму, женскую и мужскую одежду, постельные принадлежности. Наряду с основной  работой обучаем учениц. Приняла участие в конкурсе  "Ишбилармон аёл", который в этом году проводится в возвышенном духе. Рда, что партия уделяет внимание нашей деятельности, способствует в решении проблем. Это позволяет расширять ряды женщин-предпринимателей.
Обладатель 2-места конкурса руководитель семейного предприятия "Бойсун Афрузбек" Хадича Рахимбердиева:
-Уже 26 лет занимаюсь предпринимательством. Из шелкового, шерстяного, хлопкового волокна  и из олачи  шью национальные костюмы, молеьные коврики, сумки. Наша продукция пользуется особым спросом у иностранных туристов. Несколько раз принимала участие в республиканских фестивалях, получала благодарности. Я – член УзЛиДеП, партии, поддерживающей таких, как я женщин-ремесленниц. Рада, что стала победительницей нынешнего конкурса. Это дает импульс к расширению деятельности.
Обладатель 3-места конкурса мастер по производству ковров из Шерабада Шохида Хасанова:
- В конкурсе принимала участие как частный предприниматель из Шерабадского района. Мы производим ковры ручной работы из шерсти и хлопкового волокна. В районной махалле "Тарокли" создала 35 рабочих мест. Поддержка УзЛиДеп  деловых женщин и проведение таких мероприятий дают нам мотивацию  к активизации нашей деятельности.