Mana 7 yildirki "Ishbilarmon ayol" ko‘rik tanlovi O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi tomonidan o‘tkazib kelinadi. Bu vaqt oralig‘ida 80 mingga yaqin ishbilarmon ayollarni qamrab olgan tanlov bu yil boshqacha formatda tashkil etilmoqda. O’tgan yillardan farqli o‘laroq bu yilgi ko‘rik-tanlov “Yangi O’zbekistonda el aziz, inson aziz!” shiori ostida o‘tkazilmoqda va unda har bir viloyatda g‘oliblikni qo‘lga kiritganlar tanlovning respublika bo‘yicha ham g‘oliblari deb e’lon qilinadi.
Bugun mazkur tanlovning dastlabki bosqichi Surxondaryo viloyatida tashkil etildi. Unda Termiz shahri va viloyatdagi 14 ta tumandan g‘olib deb topilgan tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan xotin-qizlarimiz ishtirok etishdi. Termiz shahridagi Savdo-sanoat palatasi hududiy bo‘limi binosida o‘tkazilgan tanlovda ishtirokchilar o‘zlarining ishlab chiqargan mahsulotlarini namoyish etishdi.
Tanlov g‘oliblarini aniqlash uchun O'zLiDeP Surxondaryo viloyati Kengashi raisi Alisher Ro‘ziyev boshchiligidagi hakamlar hay’ati a’zolari ishtirokchilarning ishlarini baholashdi. Baholash jarayonida asosiy e’tibor tadbirkor ayollarning yaratgan ishchi o‘rni, mahsulotlarning sifati va talabgorligi, eksport salohiyatiga qaratildi.
Natijalarga ko‘ra, 1-o‘ringa Sho‘rchi tumani ishtirokchisi "Maftuna Sho‘rchi dizayn" MChJ rahbari Gulsara Tangirova, 2-o‘ringa "Boysun Afruzbek" oilaviy korxonasi rahbari Xadicha Raximberdiyeva, 3-o‘ringa sherobodlik yakka tartibdagi tadbirkor, hunarmand-gilamdo‘z Shoxida Hasanova munosib ko‘rildi. Yana 5 yo‘nalish bo‘yicha g‘oliblar aniqlanib, diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Tanlovning 1-o‘rin sohibasi "Maftuna Sho‘rchi dizayn" MChJ rahbari Gulsara Tangirova:
- Sho‘rchi tumanidagi "To‘la" mahallasida tikuv seximiz joylashgan bo‘lib, 131 nafar xotin-qizlar mehnat qilishmoqda. Asosan o‘quvchilar uchun maktab formalari, erkaklar va ayollar liboslari, ko‘rpa-yostiqlar va choyshablar tikib, mahalliy bozorga chiqaryapmiz. Qolaversa, shogirdlar ham tayyorlab, xotin-qizlarga tikuvchilik sirlarini o‘rgatyapmiz. Bu yil o‘zgacha shukuhda o‘tgan "Ishbilarmon ayol" ko‘rik tanlovida men ham o‘z taqdimotim bilan ishtirok etdim. Partiya tomonidan biz kabi ayollarni faoliyatiga e’tibor qaratilib, kerak bo‘lsa muammolarimizning yechimiga ham ko‘mak berilayotganidan juda mamnunman. Bu biz kabi tadbirkorlarning safini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Tanlovning 2-o‘rin sohibasi "Boysun Afruzbek" oilaviy korxonasi rahbari Xadicha Raximberdiyeva:
- 26 yildan beri hunarmandchilik bilan shug‘ullanaman. Ipak, jun va paxta tolasidan tayyorlangan janda matosi va olachadan turli milliy liboslar, joynamoz, sumkalar tikaman. Mahsulotlarimga asosan xorijlik sayyohlar   xaridor bo‘lishadi. Bir necha bor respublikamizda o‘tkazilgan turli festivallarda ham ishtirok etib, tashakkurnoma bilan taqdirlandim. Menga o‘xshagan hunarmand ayollarni qo‘llab-quvvatlaydigan O’zLiDeP ning faol a’zosiman. Bugun partiya tomonidan o‘tkazilgan “Ishbilarmon ayol” tanlovida meni g‘oliblar safiga qo‘shishgani juda quvontirdi. Bu rag‘bat kelgusidagi faoliyatmni yanada kengaytirishimga turtki bo‘ldi.
Tanlovning 3-o‘rin sohibasi hunarmand-gilamdo‘z Shohida Hasanova:
- Mazkur ko‘rik tanlovda Sherobod tumanidan yakka tadbirkor sifatida ishtirok etdim. Asosan qo‘y juni va paxta tolasidan qo‘l mehnati asosida gilamlar to‘qiymiz. Ayni paytda tumanimizdagi "Taroqli" mahallasida 35 ta ish o‘rni yaratganman. Avvalo, O'zLiDeP tomonidan biz kabi ishbilarmon ayollarni qo‘llab-quvvatlagan holda bunday tadbirlarning o‘tkazilishi bizga ko‘proq ishtiyoq va motivatsiya beradi.

For the past 7 years, the Liberal Democratic Party of Uzbekistan has been holding a competition “Ishbilarmon Ayol” (Businesswoman). This competition, which has covered 80,000 businesswomen over the past period, is being held this year in a different format. Unlike past years, this year the competition is held under the motto “In New Uzbekistan, the dignity of a person, the interests of people are the highest value” and the winners of the regional and republican stages of the competition will be announced.
The first stage of the competition was organized in Surkhandarya region. It was attended by women entrepreneurs from 14 districts of the city of Termez and the region, who won the district stages. The competition was organized at the territorial branch of the Chamber of Commerce and Industry in the city of Termez, where the participants presented their own products.
To determine the winners, the jury led by the Chairman of Surkhandarya Regional Council of UzLiDeP, Alisher Ruziyev, evaluated the products of the participants. The jury members also drew attention to the number of jobs created by the contestants, the quality, demand, and export potential of products.
At the competition, the 1st place was taken by the head of LLC Maftuna Shurchi Design of Shurchi district Gulsara Tangirova, the 2nd place was taken by the head of Boysun Afruzbek family enterprise Khadicha Rakhimberdiyeva, the 3rd place was taken by a private entrepreneur, a master of carpet production from Sherabad Shokhida Khasanova. Winners were determined in 5 more nominations, all of them were awarded diplomas and valuable gifts.
Winner of the 1st place of the competition, head of LLC Maftuna Shurchi Design, Gulsara Tangirova:
– Our sewing workshop is located in Tula mahalla of Shurchi district. 131 women work in the workshop. We mainly sew and sell school uniforms, women’s and men’s clothing, and bedding on the local market. Along with the main work, we train students. I took part in the competition “Ishbilarmon Ayol”, which this year is held in an elevated spirit. I am glad that the party pays attention to our activities and contributes to solving problems. This allows expanding the ranks of women entrepreneurs.
Winner of the 2nd place of the competition, head of the family enterprise Boysun Afruzbek, Khadicha Rakhimberdiyeva:
– I am engaged in entrepreneurship for 26 years. I sew national costumes, prayer mats, bags from silk, woolen, cotton fiber and from olachi. Our products are in great demand among foreign tourists. I took part in republican festivals, received gratitude several times. I am a member of UzLiDeP, a party that supports women artisans like me. Glad to be the winner of this competition. This gives impetus to the expansion of activities.
Winner of the 3rd place of the competition, master of carpet production from Sherabad, Shokhida Khasanova:
– I took part in the competition as a private entrepreneur from Sherabad district. We produce handmade carpets from wool and cotton fibers. I have employed 35 people in the district mahalla Taroqli. UzLiDeP’s support for businesswomen and holding such events give us motivation to intensify our activities.