O’zLiDeP yoshlar biznes turi: Ohangaronlik salohiyatli tadbirkor yoshlar o‘z biznes rejalari bilan o‘rtoqlashdi
19.08.2022, 15:09
Mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev shu yilning 30 iyun kuni “Yoshlar kuni”ga bag‘ishlangan bayram tadbiridagi nutqida yoshlarning bandligini ta’minlash eng dolzarb vazifa hisoblanishini ta’kidlab o‘tdi.
O’zLiDeP ham yoshlarni bandligini ta’minlash va  ularni tadbirkorlikka jalb qilish maqsadida “O’zLiDeP  yoshlar biznes turi”ni tashkil etib kelmoqda.
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiya Toshkent viloyat Kengashi Yoshlar va biznes tuzilmalar bilan ishlash bo‘limi hamkorligida tashkil etilgan biznes tur ham yoshlarning bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlikka yo‘naltirish maqsadida o‘tkazildi.
Biznes turda so‘z olgan O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi “Yoshlar bilan ishlash bo‘limi” boshlig‘i Jamshid Jamolov bugun yurtimizda yoshlarga ta’lim olish, kasb-hunar egallash, tadbirkorlik faoliyatini boshlash hamda yurgizish, baxtli va farovon turmush kechirish uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlar, til o‘rganishlari uchun ajratilayotgan subsidiyalardan unumli foydalanish zarurligi xususida to‘xtaldi.
Kichik oilaviy tadbirkorlikdan o‘z ishini boshlagan korxonada bugun 15 nafar boshqaruv, 130 nafar ishchi-xodimlar mehnat qilayotgani tadbirkorning faoliyat yo‘nalishini to‘g‘ri tanlaganidan dalolat berishi to‘g‘risidagi o‘z mulohazalarini bildirdi.
Korxona mamlakat ichki bozorini import o‘rnini bosuvchi chinni va fayansdan ishlangan sifatli sanitariya texnik jihozlari bilan ta’minlash bilan bir qatorda o‘z mahsulotlarini eksportga yo‘naltirayotgan salohiyatli zavodlardan biriga aylanayotganini alohida e’tirof etdi.
Qurilish sohasida salohiyatli o‘ringa ega korxonaning rivojlanish yo‘lida bosib o‘tgan qadamlari yoshlar uchun ibrat maktabi vazifasini o‘tashga arzirli ekaniga urg‘u berdi.
Korxona rahbari Asomxon Abbasov esa yoshlarga mas’uliyati cheklangan jamiyatning tashkil etilishi tarixini so‘zlab berdi. Korxonaning o‘z faoliyati davrida bosib o‘tgan rivojlanish yo‘li, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlari haqida ma’lumotlar berib, tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Bugun yurtimizda xususiy tadbirkorlik har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani, biznesni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar eshiklari ochilgani, ayniqsa, “Tadbirkorlar bilan ochiq muloqot” qilinib, shaxsan yurtboshimiz tomonidan tinglanayotgani, mamlakat rahbari tomonidan “tayanch” deya e’tirof etilayotgani ularning faoliyatlarida katta kuch berayotganini mamnuniyat bilan tilga oldi. Yoshlar mana shu imtiyoz va imkoniyatlardan samarali foydalanishlari zarurligini qayd etdi.
Korxonaga tashrif buyurgan yoshlar bu yerdagi markaziy ombor, massa tayyorlash, quyish, qadoqlash, qolip yasash sexlarida bo‘lib, u yerda ketayotgan jarayon bilan yaqindan tanishishdi. Mutaxassis va muhandislar, ustalar bilan hamsuhbat bo‘lishdi.

Молодежный бизнес-тур УзЛиДеП: Молодежь Ахангарана рассказала о своих бизне-планах
30 июня текущего года в праздничном поздравлении, посвященном «Дню молодежи», глава государства Шавкат Мирзиёев отметил, что обеспечение занятости молодежи считается актуальной задачей.
В целях обеспечения занятости молодежи, ее привлечения в предпринимательство партией проводятся “Молодежные бизнес-туры УзЛиДеП”.
Бизнес-тур, организованный Исполнительным комитетом Политического совета УзЛиДеП совместно с отделом Ташкентского областного кенгаша партии по работе с молодежью и бизнес структурами, также проводился с целью обеспечения занятости молодежи и ее привлечения в предпринимательство.
Бизнес-тур проводился на предприятии, которое создано на основе малого семейного предпринимательства. Сегодня здесь работают 15 человек управленческого персонала и 130 работников. Это свидетельствует о правильном выборе предпринимателем пути деятельности.
Особо было отмечено, что предприятие, обеспечивающее внутренний рынок качественной импортозамещающей санитарной техникой из фарфора и фаянса, также преобразовывается в завод, деятельность которого будет направлена и на экспорт продукции.
Указывалось, путь развития предприятия, занявшего достойное место в сфере производства строительных материалов, может служить образцовой школой для молодежи.
Руководитель предприятия Асомхон Аббасов рассказал молодежи историю создания этого общества с ограниченной ответственностью и представил информацию о выпускаемой продукции.
С удовлетворением подчеркивалось, что в настоящее время в стране всесторонне поддерживается частное предпринимательство, создаются возможности для развития бизнеса, при участии главы государства проводятся «Открытые диалоги с предпринимателями», предпринимательство признается в качестве одной из основ развития экономики страны. Все это придает силу предпринимателям. Отмечалось, что молодежи необходимо эффективно использовать предоставляемые возможности.
В цехах предприятия молодежь ознакомилась с процессами заготовки форм, подготовки массы, отлива и упаковки продукции. Специалисты и мастера побеседовали с участниками бизнес-тура.