O’zLiDeP yoshlar biznes turi: Ohangaronlik salohiyatli tadbirkor yoshlar o‘z biznes rejalari bilan o‘rtoqlashdi
19.08.2022, 15:09
Mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev shu yilning 30 iyun kuni “Yoshlar kuni”ga bag‘ishlangan bayram tadbiridagi nutqida yoshlarning bandligini ta’minlash eng dolzarb vazifa hisoblanishini ta’kidlab o‘tdi.
O’zLiDeP ham yoshlarni bandligini ta’minlash va  ularni tadbirkorlikka jalb qilish maqsadida “O’zLiDeP  yoshlar biznes turi”ni tashkil etib kelmoqda.
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiya Toshkent viloyat Kengashi Yoshlar va biznes tuzilmalar bilan ishlash bo‘limi hamkorligida tashkil etilgan biznes tur ham yoshlarning bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlikka yo‘naltirish maqsadida o‘tkazildi.
Biznes turda so‘z olgan O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi “Yoshlar bilan ishlash bo‘limi” boshlig‘i Jamshid Jamolov bugun yurtimizda yoshlarga ta’lim olish, kasb-hunar egallash, tadbirkorlik faoliyatini boshlash hamda yurgizish, baxtli va farovon turmush kechirish uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlar, til o‘rganishlari uchun ajratilayotgan subsidiyalardan unumli foydalanish zarurligi xususida to‘xtaldi.
Kichik oilaviy tadbirkorlikdan o‘z ishini boshlagan korxonada bugun 15 nafar boshqaruv, 130 nafar ishchi-xodimlar mehnat qilayotgani tadbirkorning faoliyat yo‘nalishini to‘g‘ri tanlaganidan dalolat berishi to‘g‘risidagi o‘z mulohazalarini bildirdi.
Korxona mamlakat ichki bozorini import o‘rnini bosuvchi chinni va fayansdan ishlangan sifatli sanitariya texnik jihozlari bilan ta’minlash bilan bir qatorda o‘z mahsulotlarini eksportga yo‘naltirayotgan salohiyatli zavodlardan biriga aylanayotganini alohida e’tirof etdi.
Qurilish sohasida salohiyatli o‘ringa ega korxonaning rivojlanish yo‘lida bosib o‘tgan qadamlari yoshlar uchun ibrat maktabi vazifasini o‘tashga arzirli ekaniga urg‘u berdi.
Korxona rahbari Asomxon Abbasov esa yoshlarga mas’uliyati cheklangan jamiyatning tashkil etilishi tarixini so‘zlab berdi. Korxonaning o‘z faoliyati davrida bosib o‘tgan rivojlanish yo‘li, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlari haqida ma’lumotlar berib, tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Bugun yurtimizda xususiy tadbirkorlik har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani, biznesni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar eshiklari ochilgani, ayniqsa, “Tadbirkorlar bilan ochiq muloqot” qilinib, shaxsan yurtboshimiz tomonidan tinglanayotgani, mamlakat rahbari tomonidan “tayanch” deya e’tirof etilayotgani ularning faoliyatlarida katta kuch berayotganini mamnuniyat bilan tilga oldi. Yoshlar mana shu imtiyoz va imkoniyatlardan samarali foydalanishlari zarurligini qayd etdi.
Korxonaga tashrif buyurgan yoshlar bu yerdagi markaziy ombor, massa tayyorlash, quyish, qadoqlash, qolip yasash sexlarida bo‘lib, u yerda ketayotgan jarayon bilan yaqindan tanishishdi. Mutaxassis va muhandislar, ustalar bilan hamsuhbat bo‘lishdi.

On June 30 this year, in a festive greeting dedicated to the Youth Day, the Head of the state Shavkat Mirziyoyev noted that ensuring youth employment is considered an urgent task.
To ensure employment of young people, to attract them to entrepreneurship, the party conducts UzLiDeP Youth Business Tours.
The business tour, organized by the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP together with the Department of Tashkent Regional Council of the party for working with youth and business structures, was also carried out to provide employment for young people and attract them to entrepreneurship.
The business tour was conducted at an enterprise that was created based on a small family business. Today there are 15 management personnel and 130 employees. This indicates the correct choice by the entrepreneur of the way of activity.
It was emphasized that the enterprise, which provides the domestic market with high-quality import-substituting sanitary ware made of porcelain and faience, is also being transformed into a plant whose activities will be aimed at exporting products.
It was noted that the development path of the enterprise, which has taken a worthy place in manufacturing building materials, can serve as an exemplary school for young people.
The head of the enterprise, Asomkhon Abbasov, told the youth the story of the creation of this limited liability company and provided information about the products.
It was noted with satisfaction that private entrepreneurship is being comprehensively supported in the country, opportunities for business development are being created, Open Dialogues with Entrepreneurs are being held with the participation of the Head of the state, and entrepreneurship is recognized as one of the foundations for the development of the country’s economy. All this gives strength to entrepreneurs. It was noted that young people need to effectively use the opportunities provided.
In the workshops of the enterprise, young people got acquainted with the process of mold preparation, mass preparation, casting and packaging of products. Specialists and craftsmen talked with the participants of the business tour.