Deputatlik eshituvi: Samarqandda bank kreditlari, aholini eektr va gaz bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi
22.08.2022, 17:25
Xalq deputatlari Samarqand viloyat Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishida Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi hamda viloyat elektr ta’minoti, hududgaz Samarqand gaz ta’minoti filiali holatlari muhokama qilindi.
Dastlab deputalar Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi mas’ul rahbarlarining hisobotini tinglashdi. Hisobotga ko‘ra, Prezidentimizning 2021 yil 20 dekabrdagi “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish va aholining daromad manbaini kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaroriga asosan, 2022 yilda 900 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratilishi rejalashtirildi.
O’tgan davr mobaynida ushbu yo‘nalishda 23 073 ta loyihalarga jami 531,4 mlrd.so‘m imtiyozli kredit mablag‘lari ajratildi. Shuningdek, mahallalarda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishda yoshlar va xotin-qizlarning bandligini ta’minlashga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, 11 489 nafar xotin-qizlarga 211,8 mlrd.so‘m hamda 9124 nafar yoshlarga 202,3 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi. Bundan tashqari “Ayollar daftarida”gi 2547 nafar xotin-qizlarga 31,2 mlrd.so‘m, “Yoshlar daftarida”gi 1033 nafar yoshlarga 21,1 mlrd.so‘m, “Temir daftarda”gi 94 nafar fuqaroga 1,7 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi.
Kun tartibining keyingi masalasi bo‘yicha “Samarqand hududiy elektr tarmoqlari korxonasi” aksiyadorlik jamiyati bosh direktori S.Shomurotovning axboroti eshitildi.
Qayd etilishicha, Prezidentning 2022 yil 18 martdagi “2022 — 2026 yillarda «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan joriy yilda 76,5 km uzunlikda past kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari va 32 dona transformator punktlarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish ishlari rejalashtirilgan bo‘lib, hozirgi kunga qadar 48,9 km  elektr uzatish tarmog‘i va 1 dona  transformator punkti o‘rnatildi. Bundan tashqari, ishlab chiqilgan rejaga asosan yil oxirigacha 1133 ta transformator punktlari va 2801 km. tarmoq mukammal ta’mirlangan.

Депутатское слушание: В Самарканде обсуждены вопросы о банковских кредитах, обеспечении населения электричеством и газом
25.08.2022, 14:18
На очередном заседении депутатской группы УзЛиДеП в Самаркандском областном кенгаше народных депутатов  обсуждались деятельность главного областного управления Центрального банка, областного филиала по электроснабжению области, Самаркандского территориального филиала по газоснабжению.
Сначала депутаты  заслушали отчет руководителя главного областного управления Центрального банка. Согласно отчету,  в соответствии с постановлением  Президента “О дополнительных мерах по развитию семейного предпринимательства и расширению источников дохода населения” от 20 декабря 2021 года в 2022 году запланировано выделение льготных кредитов в размере 900 млрд.сумов.
За прошедший период на реализацию 23 073 проектов выделены льготные кредиты в размере 531,4 млрд.сумов. Уделяется особое внимание развитию в махаллях семейного предпринимательства и обеспечению занятости молодежи и женщин. В частности, 11 489 женщинам выделены льготные кредиты в размере 211,8 млрд.сумов, 9124 молодым людям - 202,3 млрд.сумов. Также  льготные кредиты выделены внесенным в “Женскую тетрадь” 2547 женщинам - 31,2 млрд.сумов, 1033молодым людям, внесенным в “Молодежную тетрадь” - 21,1 млрд.сумов, 94 гражданам, внесенным в “Железную тетрадь” - 1,7 млрд.сумов.
Следующим вопросом повестки дня было слушание отчета генерального директора АО “Самарканд ҳудудий электр тармоклари корхонаси” С.Шомуротова.
Отмечалось, что на основании постановления  Президента “О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022 — 2026 годах” от 18 марта 2022 годав текущем году запланированы реконструкция и модернизация 76,5 км линий электропередачи низкого напряжения и 32 трансформаторных пунктов. На настоящее время протянуты  48,9 км  линий электропередачи, установлен 1 трансформаторный пункт. На основе разработанного плана до конца года будет проведен ремонт 1133 трансформаторных пунктов и 2801 км. сетей.
По третьему вопросу повестки дня был заслушан отчет директора филиала по газоснабжению “Hududgaz Samarqand” Ансора Мухаммадиева.
По всем вопросам депутаты высказали свои мнения и предложения, также отметили инекоторые проблемы. По завершении слушаний по рассмотренным вопросам приняты решения.