Deputatlik eshituvi: Samarqandda bank kreditlari, aholini eektr va gaz bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi
22.08.2022, 17:25
Xalq deputatlari Samarqand viloyat Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishida Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi hamda viloyat elektr ta’minoti, hududgaz Samarqand gaz ta’minoti filiali holatlari muhokama qilindi.
Dastlab deputalar Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi mas’ul rahbarlarining hisobotini tinglashdi. Hisobotga ko‘ra, Prezidentimizning 2021 yil 20 dekabrdagi “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish va aholining daromad manbaini kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaroriga asosan, 2022 yilda 900 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratilishi rejalashtirildi.
O’tgan davr mobaynida ushbu yo‘nalishda 23 073 ta loyihalarga jami 531,4 mlrd.so‘m imtiyozli kredit mablag‘lari ajratildi. Shuningdek, mahallalarda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishda yoshlar va xotin-qizlarning bandligini ta’minlashga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, 11 489 nafar xotin-qizlarga 211,8 mlrd.so‘m hamda 9124 nafar yoshlarga 202,3 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi. Bundan tashqari “Ayollar daftarida”gi 2547 nafar xotin-qizlarga 31,2 mlrd.so‘m, “Yoshlar daftarida”gi 1033 nafar yoshlarga 21,1 mlrd.so‘m, “Temir daftarda”gi 94 nafar fuqaroga 1,7 mlrd.so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi.
Kun tartibining keyingi masalasi bo‘yicha “Samarqand hududiy elektr tarmoqlari korxonasi” aksiyadorlik jamiyati bosh direktori S.Shomurotovning axboroti eshitildi.
Qayd etilishicha, Prezidentning 2022 yil 18 martdagi “2022 — 2026 yillarda «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan joriy yilda 76,5 km uzunlikda past kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari va 32 dona transformator punktlarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish ishlari rejalashtirilgan bo‘lib, hozirgi kunga qadar 48,9 km  elektr uzatish tarmog‘i va 1 dona  transformator punkti o‘rnatildi. Bundan tashqari, ishlab chiqilgan rejaga asosan yil oxirigacha 1133 ta transformator punktlari va 2801 km. tarmoq mukammal ta’mirlangan.

Parliamentary Hearing: Bank loans, providing the population with electricity and gas discussed in Samarkand
25.08.2022, 14:18
At the meeting of the deputy group of UzLiDeP in Samarkand Regional Council of People’s Deputies, the activities of the main regional department of the Central Bank, the regional branch for power supply of the region, and Samarkand territorial branch for gas supply were discussed.
Deputies listened to the report of the head of the main regional department of the Central Bank. According to the report, in accordance with the Presidential Resolution “On additional measures to develop family entrepreneurship and expand the sources of income of the population” of December 20, 2021, it is planned to allocate preferential loans for 900 billion UZS in 2022.
Over the past period, preferential loans for 531.4 billion UZS were allocated for the implementation of 23,073 projects. The main attention is paid to the development of family entrepreneurship in mahallas and employment of youth and women. In particular, 11,489 women were given preferential loans in the amount of 211.8 billion UZS, 9,124 young people – 202.3 billion UZS. Preferential loans were also allocated to 2547 women included in the “Women’s Notebook” – 31.2 billion UZS, 1033 young people included in the “Youth Notebook” – 21.1 billion UZS, 94 citizens included in the “Iron Notebook” – 1.7 billion UZS.
The next issue on the agenda was the hearing of the report of the Director General of JSC Samarkand Hududiy Elektr Tarmoqlari Korkhonasi, S. Shomurotov.
It was noted that based on the Presidential Resolution “On measures for the implementation of the “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Mahalla) Programs in 2022-2026” of March 18, 2022, the reconstruction and modernization of 76.5 km of low voltage power lines and 32 transformer points are envisaged. 48.9 km of power lines have been laid, 1 transformer point has been installed. Based on the developed plan, 1133 transformer points and 2801 km networks will be repaired by the end of the year.
On the third item on the agenda, the report of Ansor Muhammadiyev, Director of Hududgaz Samarqand gas supply branch, was heard.
Deputies expressed their opinions and proposals on all the issues, and noted some problems. Following the hearings, decisions were made on the issues considered.