Deputatlar Sirdaryo viloyati Uy-joy kommunal boshqarmasi boshlig‘ining hisobotini eshitdi
O’zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uning “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” da amalga oshirilgan ishlariga oid Davlat dasturida belgilangan 100 maqsad ijrosini ta’minlash borasida viloyatda qilinayotgan ishlar yuzasidan deputatlik eshituv tashkil qilindi.
Unda viloyat Uy-joy kommunal boshqarmasi boshlig‘i B.Samatov hisoboti tinglandi. Hisobotda aytilishicha, viloyat hududidagi 3 ta shahar va 8 ta tumanlarda jami 1833 ta ko‘p qavatli uylardan 1785 tasiga 31 ta “Boshqaruv servis kompaniyalari” va 13 tasiga 1 ta XUJMSh xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Ushbu uylarning 15 tasi 7 qavatli bo‘lib, 156 tasi 5 qavatli, 263 tasi 4 qavatli, 25 tasi 3 qavatli, va 1 374 tasi 2 qavatli uylardir. Uylarda 35 663 ta xonadonlar mavjud bo‘lsa,  124 mingdan oshiq aholi istiqomat qiladi.
Shuningdek, Davlatimiz rahbarining “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi bo‘yicha viloyatda jami 21 ta MFY lar dasturga kiritilgan va dastur doirasida 30 ta inshootlarni rekonstruksiya qilish, 119.2 km tarmoq tortish ishlari rejalashtirilgan. Talab etiladigan mablag‘ 30,9 mlr.so‘mni tashkil etadi, xozirgi kunda loyiha hujjatlari tayyorlanib, ekspertizaga taqdim etilgan.
Hozirda pudratchi tashkilotlar tomonidan ta’mirlash ishlari amalga oshirilayotgan bo‘lib, 14 ta uyning tom qismi, 66 ta kirish yo‘laklari hamda 14 ta uylarning fasad qismlarida ta’mirlash ishlari olib borilgan.
Deputatlik guruhi yig‘ilishida amalga oshirilayotgan ishlar ijbiy baholanib, shu bilan bir qatorda ayrim kamchiliklar ham tilga olib o‘tildi. Aniqvlangan muammolarni o‘z vatida bajaralishi bo‘yicha deputatlik guruhining tegishli qarori qabul qilindi.

Депутаты заслушали отчет начальника жилищно-коммунального управления Сырдарьинской области
В  Сырдарьинском областном Кенгаше  УзЛиДеП   были организованы депутатские слушания  о выполняемой в области работе по обеспечению исполнения 100 целей, намеченных в Государственной программе Стратегия развития Нового Узбекистана, рассчитанной на 2022-2026 годы  и осуществления ее в «В год  обеспечения интересов человека и  развития махалли  ».
На них  был заслушан  отчет начальника областного жилищно-коммунального управления Б.Саматова.  Как было сказано в отчете,  на территории 3 городов и 8 районов области   имеется всего 1833 многоквартирных домов, 1785 из них обслуживаются 31  управляющими сервисным компаниями, а 13 – со стороны 1     частного  товарищества собственников жилья. 15 из этих домов являются  7-этажными , 156 -5-этажными, 263 – 4-этажными,  25 -3-этажными и 1 374 -2-этажными .  В домах  имеется 35 663 квартиры, в которых проживает более  124  тысяч населения.
Также, для  исполнения  постановления главы государства  «О мерах по осуществлению программ «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалла» в области  21 махалла включены в программу. В рамках программы планируется провести реконструкцию  30 сооружений  и провести 119,2 км  сетей.  На эти цели требуется 30,9 млрд. сумов, на сегодняшний день  подготовлены проектные документы и представлены на экспертизу.
В настоящее время  подрядными организациями осуществляются ремонтные работы, закончены ремонт крыш 14 домов,  подъездов  66 домов и фасады 14 домов.
На заседании депутатской группы  была положительно оценена  проделанная работа, вместе с тем также были отмечены и отдельные недостатки. Было принято соответствующее постановление депутатской группы по своевременному  устранению выявленных проблем.