Deputatlar Sirdaryo viloyati Uy-joy kommunal boshqarmasi boshlig‘ining hisobotini eshitdi
O’zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uning “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” da amalga oshirilgan ishlariga oid Davlat dasturida belgilangan 100 maqsad ijrosini ta’minlash borasida viloyatda qilinayotgan ishlar yuzasidan deputatlik eshituv tashkil qilindi.
Unda viloyat Uy-joy kommunal boshqarmasi boshlig‘i B.Samatov hisoboti tinglandi. Hisobotda aytilishicha, viloyat hududidagi 3 ta shahar va 8 ta tumanlarda jami 1833 ta ko‘p qavatli uylardan 1785 tasiga 31 ta “Boshqaruv servis kompaniyalari” va 13 tasiga 1 ta XUJMSh xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Ushbu uylarning 15 tasi 7 qavatli bo‘lib, 156 tasi 5 qavatli, 263 tasi 4 qavatli, 25 tasi 3 qavatli, va 1 374 tasi 2 qavatli uylardir. Uylarda 35 663 ta xonadonlar mavjud bo‘lsa,  124 mingdan oshiq aholi istiqomat qiladi.
Shuningdek, Davlatimiz rahbarining “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi bo‘yicha viloyatda jami 21 ta MFY lar dasturga kiritilgan va dastur doirasida 30 ta inshootlarni rekonstruksiya qilish, 119.2 km tarmoq tortish ishlari rejalashtirilgan. Talab etiladigan mablag‘ 30,9 mlr.so‘mni tashkil etadi, xozirgi kunda loyiha hujjatlari tayyorlanib, ekspertizaga taqdim etilgan.
Hozirda pudratchi tashkilotlar tomonidan ta’mirlash ishlari amalga oshirilayotgan bo‘lib, 14 ta uyning tom qismi, 66 ta kirish yo‘laklari hamda 14 ta uylarning fasad qismlarida ta’mirlash ishlari olib borilgan.
Deputatlik guruhi yig‘ilishida amalga oshirilayotgan ishlar ijbiy baholanib, shu bilan bir qatorda ayrim kamchiliklar ham tilga olib o‘tildi. Aniqvlangan muammolarni o‘z vatida bajaralishi bo‘yicha deputatlik guruhining tegishli qarori qabul qilindi.

In Syrdarya Regional Council of UzLiDeP, parliamentary hearings were organized on the work carried out in the region to ensure the implementation of 100 goals outlined in the State Program of Development Strategy of New Uzbekistan, designed for 2022-2026 and its implementation in the Year of Ensuring Human Interests and Mahalla Development.
They report of the Head of the Regional Housing and Communal Management B. Samatov was heard. As it was stated in the report, in the territory of 3 cities and 8 districts of the region there are only 1833 apartment buildings, 1785 of them are serviced by 31 management service companies, and 13 by 1 private association of homeowners. 15 of these houses are 7-storey, 156 are 5-storey, 263 are 4-storey, 25 are 3-storey and 1,374 are 2-storey. There are 35,663 apartments in the houses, in which more than 124 thousand people live.
Also, to fulfill the resolution of the Head of the state “On measures to implement the programs “Prosperous Village” and “Prosperous Mahalla” in the region, 21 mahallas are included in the program. Within the framework of the program, it is planned to reconstruct 30 structures and lay 119.2 km of networks. For these purposes, 30.9 billion UZS are required. To date, project documents have been prepared and submitted for examination.
Currently, contractors are carrying out repair work, repair of the roofs of 14 houses, entrances of 66 houses and facades of 14 houses have been completed.
At the meeting of the deputy group, the work carried out was positively assessed, however, some shortcomings were also noted. A corresponding resolution was adopted by the deputy group on the timely elimination of identified problems.