Xalq deputatlari Samarqand shahar Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda ikkita masala ko‘rib chiqildi. Jumladan, Samarqand shahrida investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish, eksport salohiyatini yuksaltirish yuzasidan olib borilayotgan ishlar hamda shaharda aholiga ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish, markazlashgan kapital ko‘yilmalar hisobidan aholi punktlarida ichimlik suvi inshootlarini qurish va rekonstruksiya qilish hamda tarmoqlar tortish holati yuzasidan soha mas’ullarining hisobotlari eshitildi.
Dastlab, yig‘ilish kun tartibidagi birinchi masala yuzasidan Samarqand shahar hokimligi investitsiyalar va tashqi savdo bo‘limi bosh mutaxassisi B.Danabayevning hisoboti tinglandi.
Ta’kidlanganidek, 2022 yilda Samarqand shahrida xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha jami qiymati 103,7 mln. dollar bo‘lgan, shundan 68,0 mln. dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalardan tashkil etgan 10 ta loyiha shakllantirilgan.
Mazkur masala yuzasidan deputatlar o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tishdi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala yuzasidan "Samarqand suv ta’minoti"  MChJ Samarqand shahar filiali bosh muhandisi I.Shermatovning ham hisoboti tinglandi.
Samarqand shahrida bugungi kunda 550 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi va ta’minlaganlik darajasi shaharda 99.1 foizni tashkil etadi.
Shaharning ichimlik suv ta’minoti Zarafshon daryosining yoqasida joylashgan ikkita Chupon-ota va Dagbit suv inshootlardan yer osti suv manbaalari orqali ta’minlanadi hamda 3 ta bosqichda Mulyon, Sogdiana, Oktabr, Mikrorayon A va B, Gormolzavod, O.Maxmudov nasos stansiyalar orqali ko‘p qavatli maskanlargacha uzatiladi. Umumiy inshootlar soni 12 ta bo‘lib, jami 123 ta ichimlik suv quduqlari (skvajinalar) mavjud, shundan 20 tasi ta’mirtalab, nasoslar soni esa 176 dona mavjud bo‘lib, shundan 46 tasi ta’mirtalab.

Отчеты руководителей различных сфер
Состоялось заседание депутатской группы УзЛиДеП в Самаркандском городском кенгаше народных депутатов.
На заседании рассматривались два вопроса. Были заслушаны отчеты должностных лиц о работе по улучшению и повышению привлекательности инвестиционной среды в городе Самарканде, развитию экспортного потенциала, а также проведению мер по улучшению обеспечения населения города питьевой водой, строительству и реконструкции сооружений питьевой воды, прокладке водопровода в населенных пунктах за счет централизованных вложений капитала.
По первому вопросу повестки дня был заслушан отчет главного специалиста отдела инвестиций и внешней торговли Самаркандского городского хокимията Б.Данабаева.
Отмечалось, что в 2022 году в городе Самарканде разработаны 10 проектов по привлечению иностранных инвестиций в объеме 103,7 млн. долларов, из них 68,0 млн. долларов – прямые инвестиции.
По данному вопросу депутаты высказали свои мнения.
По второму вопросу повестки дня был заслушан отчет главного инженера Самаркандского городского филиала ООО "Самарканд сув таъминоти"  И.Шерматова.
В настоящее время население Самарканда составляет более 550 тысяч человек, обеспеченность питьевой водой составляет 99.1 процента.
Снабжение города питьевой водой обеспечивается за счет грунтовых вод через два водных сооружения - Чупон-ота и Дагбит, размещенных на берегу реки Зарафшон. Вода подается до массивов с многоэтажными домами в 3 этапа через насосные станции Мульён, Согдиана, Октябрь, Микрорайон А и Б, Гормолзавод, О.Махмудов. Всего 12 сооружений, 123 скважин питьевой воды, 20 из них требуют ремонта, также необходим ремонт 46 из имеющихся 176 насосов.