Gulsum opaning gulchilikdagi tajribalari ommalashtirildi
O`zLiDeP Jizzax viloyat hamda G’allaorol tuman Kengashlari hamkorligida “Sarbozor” MFYdagi tajribali gulchi  Gulsum Isaqulova xonodonida “Namunali tomorqachi ayol-farovonlik bunyodkori!”loyihasi doirasida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsida viloyat Kengashi deputati Oynisa Qarshiboyeva, mahalla raisi va  xotin qizlar faoli, mahalladagi uyda o‘tirgan, issiqxona tashkil qilish ishtiyoqida yurgan xotin-qizlar ishtirok etdi.
Ma’lumki, uy bekalari bo‘lgan ayollarni ish bilan ta’minlashning eng samarali usullaridan biri – tomorqachilikni rivojlantirishdir. Chunki,  tomorqa daromad manbai bo‘lish bilan birga, xonadonga o‘zgacha fayz ham baxsh etadi. Ayniqsa, tomorqa egalari gulchilik bilan shug‘ullanayotgan bo‘lishsa.
Gulsum opa Isaqulova ham bundan o‘n besh yil oldin hovlisiga xonaki gullar urug‘ini ekar ekan, keyinchalik bu oilaning daromad manabaiga aylanishini hayoligayam keltirmagandi. So‘nggi yillarda tomorqachilikka berilayotgan e’tibor sabab, opa  oila a’zolari ko‘magida  gulchilik bilan jiddiy shug‘ullana boshladi. O’tgan vaqt davomida turli xil gullarni mahalliy sharoitda ekib, o‘stirish, parvarishlash borasida yaxshigina tajriba to‘pladi. Mo‘‘jazgina issiqxona ham tashkil etildi.
Hozirda oila a’zolari 2 sotix yerda gullar parvarishi va 4 sotix yerda mavsumiy bodring ekish bilan shug‘ullanadi.  Yil davomida  70-80 million so‘m atrofida daromad olinmoqda.
- Gullarni ko‘rsam, bahri dilim yayraydi, - deydi Gulsum opa.- Ularni parvarishlashdan charchamayman. Qolaversa, oilamizga qo‘shimcha daromad. Ayniqsa, bizning qishloq ayollari uchun gulchilik juda mos soha.
Tadbir davomida tumanda  istiqomat qiladigan 20 nafardan oshiq qiz juvonlarga Gulsum opa gulchilik borasida to‘plagan tajribalarini o‘rtoqlashdi. Gulchilik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lganlarga tekin gul urug‘lari tarqatildi.

При сотрудничестве Джизакского областного и Галлааральского районного кенгашей УзЛиДеП в рамках проекта «Образцовая женщина-предприниматель – созидатель благополучия!» организован мастер-класс в доме опытного цветовода Гулсум Исакуловой в СГМ «Сарбозор».
В мероприятии приняли участие депутат областного кенгаша Ойниса Каршибоева, председатель махалли и женщины-домохозяки, желающие наладить тепличные хозяйства.
Лучши методом обеспечения занятости женщин-домохозяек являет развитие приусадебных хозяйств. Так как приусадебные земли – это источник дохода, а также придают особую красоту дому. Особенно, если на этих землях выращивают цветы.
Гулсум опа Исакулова пять лет назад стала выращивать цветы на своем дворе и не думала, что это станет источником дохода. В последние годы благодаря вниманию, уделяемому развитию приусадебных земель, она с членами семьи серьезно стала заниматься цветоводством. За прошедшее время накопила опыт в выращивании цветов в местных условиях, организовала небольшую теплицу.
Сегодня всей семье выращивают цветы на 2 сотках, а на 4 сотках – огурцы. Ежегодный доход семьи составляет 70-80 миллионов сумов.
- Радуюсь, глядя на цветы, - сказала Гулсум опа.- Не устаю за ними ухаживать. К тому же это приносит приличный доход. Цветоводство – очень удобный вид деятельности для женщин нашей махалли.
В ходе мероприятия Гулсум опа поделилась опытом более чем с 20 женщинами махалли. Женщинам раздали семена цветов.