Mansabdor shaxslarning hisobotlari tinglandi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesidagi O'zLiDeP fraksiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesidagi  O'zLiDeP fraksiyasi rahbari Sharapat O’temisov ochdi va boshqarib bordi.
Yig‘ilish kun tartibida Prezidentimiz tomonidan qabul qilinayotgan qaror va farmonlarning Qoraqalpog‘iston Respublikkasida bajarilishi bo‘yicha mansabdor shaxslarning hisobotlari tinglandi.
Jumladan, Prezidentimizning 2020 yil 11 noyabrdagi “2020-2023 yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarorining bajarilishi yuzasidan olib borilayotgan ishlar bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi  Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari N.Kazakbayevning hisoboti tinglandi.
Bu borada Prezident qarori asosida 2020-2023 yillarda 2 803 ta loyiha va ob’ektlarda 21 trln 209 mlrd so‘mlik keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirish belgilangan bo‘lsa, amalda joriy yilning 1 sentabr holatiga jami bahosi 9 trln. 204,5 mlrd.so‘mlik 1 162 loyiha ishga tushirilib, 9 408 yangi ish o‘rinlari yaratilganligini qayd etdi.
Bundan tashqari mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyiha (ob’ekt)lar O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 2 fevraldagi 49 - sonli qaroriga muvofiq, openbudget.uz  platformasi orqali  aniqlanishi ham belgilangan.
Prezidentning 2021 yil 9 dekabrdagi "Yangi O’zbekiston" massivlarini qurish va hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni asosida qurilish sohasida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi qurilish vazirligi bo‘lim boshlig‘i A.O’razimbetov ham ma’lumot berdi.
Ta’kidlanganidek, yuqoridagi farmon asosida Qorao‘zak tumanida 6 ta, Qonliko‘l tumanida 10 ta va Kegeyli tumanida 7 ta turar joylarni qurish jami 3 ta tumanda rejadagi 23 ta turar joylarni qurish bo‘yicha bugungi kunda olib borilayotgan ishlarga to‘xtab o‘tdi.
Yig‘ilish davomida deputatlar mansabdor shaxslarning hisobotlarini tinglar ekan, o‘zlarini qiziqtirgan savollarini fikr va takliflarini ham aytib o‘tdi.

Заслушаны отчеты должностных лиц
Заседание открыл и вел руководитель фракции УзЛиДеП в Жокаргы Кенесе Республики Узбекистан Шарапат Утемисов.
В ходе заседания согласно повестки дня были заслушаны отчеты должностных лиц о выполнении в Республике Каракалпакстан постановлений и указов Президента.
О работе по исполнению постановления Президента «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020 — 2023 годах» от 11 ноября 2020 года с отчетом выступил заместитель министра по экономическому развитию и сокращению бедности Республики Каракалпакстан Н.Казакбаев.
Отмечалось, что на основе постановления Президента на 2020-2023 годы намечены реализация 2 803 проектов на сумму 21 трлн 209 млрд сумов, по состоянию на 1 сентября текущего года задействованы 1 162 проекта на сумму 9 трлн. 204,5 млрд. сумов, создано 9 408 новых рабочих мест.
Проекты, реализация которых запланирована за счет средств местного бюджета, согласно постановлению №49 Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 февраля 2022 года будут определены через платформу openbudget.uz.
О работе по строительству, проводимой на основе указа Президента "О мерах по строительству массивов «Янги Узбекистон» и обеспечению социально-экономического развития регионов" от 9 декабря 2021 года, представил информацию начальник отдела министерства строительства Республики Каракалпакстан А.Уразимбетов.
Как отмечалось, на основе указа строятся 6 жилых домов в Кораузакском районе, 10 - в Конликульском районе, 7 – в Кегейлийском районе, в целом, в 3 районах строятся запланированные 23 жилых дома.