O‘zLiDeP deputati ko‘magida mingbuloqlik tadbirkor B.Axmedov faoliyatini kengaytirish uchun yer ajratish masalasida qilgan murojaati hal etiladigan bo‘ldi
24.03.2018, 18:18
Xalq deputatlari Mingbuloq tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda tuman statistika bo‘limi rahbari vazifasini bajaruvchi Qo‘shoqov Umidjoning 2017 yil davomida amalga oshirilgan ishlari bo‘yicha hisoboti eshitildi.
Ma’lumki Mingbuloq tumani Namangan viloyatining aholi soni jihatidan eng kam tumanlardan biri bo‘lib, asosan qishloq xo‘jalik mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashgan.
- 120 mingga yaqin aholi istiqomat qiluvchi Minbuloq tumanida 782 ta tadbirkorlik sub’ektlari mavjud bo‘lib ayni kunda shulardan 756 tasi faoliyat ko‘rsatmoqda, - deydi o‘z hisobotida Umidjon Qo‘shoqov. - 2017 yil davomida tuman tashqi savdo aylanmasi 23492,6 ming AQSh dollari tashkil etgan bo‘lsa, ulardan eksportga 21444,2 ming AQSh dollar mablag‘ yo‘naltirgan.
Shuningdek, uchrashuv davomida tumandagi yakka tartibdagi tadbirkor Baxtiyor Axmedovning tuman hokimi tomonidan tadbirkorlik faoliyatini kengaytirish bo‘yicha yer ajratish yuzasidan qarori chiqqan bo‘lsada, haligacha yer ajratilmaganligi borasida murojaat qildi. Ushbu masalani ijobiy hal etish maqsadida xalq deputatlari Mingbuloq tuman Kengashidagi  O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Solijon Xodjamov o‘z nazoratiga oldi.

При содействии депутата УзЛиДеП будет решено обращение мингбулакского предпринимателя Б.Ахмедова по вопросу выделения земли для расширения деятельности
27.03.2018, 11:37
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Мингбулакского районном Кенгаше народных депутатов. На заседании заслушан отчет исполняющего обязанности руководителя районного отдела статистики Кушокова Умиджона об осуществленной работе в 2017 году.
Известно, что Мингбулакский район Наманганской области специализируется в основном на выращивании сельскохозяйственной продукции.
- В Мингбулакском районе, где проживают около 120 тысяч человек, имеются 782 субъектов предпринимательства, в настоящее время из них действуют 756, - сказал Умиджон Кушоков. – В 2017 году внешний торговый оборот района составил 23492,6 тысяч долларов США, из них на экспорт ориентированы 21444,2 тысяч долларов США.
Также в ходе встречи индивидуальный предприниматель Бахтиёр Ахмедов обратился с вопросом о том, что хотя хокимом ра йона было принято решение о выделении земли для расширения предпринимательской деятельности, до сих пор не выделен земельный участок. В целях положительного решения проблемы данный вопрос под свой контроль взял член депутатской группы УзЛиДеП в Мингбулакском районном Кенгаше народных депутатов Солижон Ходжамов.