O’zbekistonning rivojlanayotgan mamlakatlar manfaatlarini ilgari surishga qaratilgan tashabbuslari
Hindistonda “Bir ovoz, bir maqsad” shiori ostida “Global Janub ovozi” onlayn-sammiti bo‘lib o‘tdi. 120 davlat vakillari ishtirok etgan sammit Global Janub mamlakatlarini umumiy platformada o‘zaro fikr almashish va ustuvor yo‘nalishlarni belgilash uchun birlashtirish maqsadida o‘tkazildi. Tadbirda Vetnam Respublikasi Prezidenti Nguyen Suan Fuk, Gayana Respublikasi Prezidenti Muhammad Irfon Ali, Mozambik Respublikasi Prezidenti Filipe Nyusi, Senegal Respublikasi Prezidenti Maki Sall, Bangladesh Xalq Respublikasi Bosh vaziri Shayx Xasina, Mo‘g‘uliston Bosh vaziri Luvsannamsrayn Oyuun-Erdene, Tailand Qirolligi Bosh vaziri Prayut Chan Ocha, Kambodja Qirolligi Bosh vaziri Xun Sen va Papua - Yangi Gvineya Mustaqil Davlati Bosh vaziri Jeyms Marape va boshqalar ishtirok etdi.
Xalqaro hamjamiyatning ushbu sammitga bo‘lgan qiziqishi Hindistonning “Katta yigirmatalik”ka (G20) raisligi barcha mamlakatlarga o‘z g‘oyalari va maqsadlarini baham ko‘rish imkonini berayotgani bilan ifodalanmoqda. Bundan avval Bosh vazir Narendra Modi Hindiston raisligi nafaqat G20dagi hamkorlar, balki ovozi ko‘pincha e’tiborsiz qoladigan Global Janub davlatlari bilan ham maslahatlashgan holda shakllantirilishini ta’kidlagan edi.
Kun tartibiga muvofiq, inson manfaatlariga yo‘naltirilgan barqaror rivojlanish masalalari muhokama qilindi. Rivojlanayotgan mamlakatlarning manfaatlarini ilgari surish va dolzarb muammolarini hal qilish maqsadida, shu jumladan iqtisodiyot, ekologiya, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi, sog‘liqni saqlash, inson resurslarini rivojlantirish, innovatsiyalar, turizm va boshqa yo‘nalishlardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr va aniq takliflar almashildi.
Zamonamizning mavjud muammolarini birgalikda muhokama kilishning dolzarbligi bugungi kunda jahon hamjamiyati turli qarama-qarshilik va ziddiyatlarning keskinlashuvi, iqtisodiy inqirozning salbiy oqibatlariga duch kelayotgani bilan bog‘liq. Shu bilan birga, xalqaro munosabatlarda ochiq muloqot va o‘zaro ishonchning tobora kamayib borayotgani kuzatilmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning nutqi sammit ishtirokchilarining alohida e’tiborini tortdi. Davlatimiz rahbari bugungi xalqaro vaziyatda kuzatilayotgan dolzarb tendensiyalarga baho berib, rivojlanayotgan mamlakatlar oldida turgan asosiy ustuvor vazifalar borasida fikr bildirdi.
Prezidentimiz, eng avvalo, xalqaro savdo tizimini “Global Janub ovozi”ni e’tiborga olgan holda yanada takomillashtirish muhimligini ta’kidladi. Asosiy bozorlarga chiqishda hamon turli to‘siq va cheklovlarga duch kelayotgan rivojlanayotgan mamlakatlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun zarur sharoitlar yaratilishi lozim.
Rivojlanayotgan davlatlarning energetika va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, global logistika va qo‘shimcha qiymat zanjirlarini yaratish, investitsiya va eng zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda ko‘maklashish masalalari jahon sammiti kun tartibidan o‘rin olishi maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Yana bir strategik masala – “Shimol-Janub” xalqaro yo‘lagi doirasida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirishga qaratilgan, Afg‘oniston orqali Hind okeaniga chiqadigan temir yo‘lni qurish loyihasini faol ilgari surish. “Yashil” iqtisodiyotga o‘tish sharoitida taraqqiy etgan va rivojlanayotgan mamlakatlar o‘rtasidagi katta texnologik farq o‘sib borayotganiga jiddiy e’tibor qaratish lozim. Shu munosabat bilan O’zbekiston jahonning yetakchi davlatlari ko‘magida “Global Janub” uchun “yashil” texnologiya va innovatsiyalar axborot bankini yaratishni taklif qilmoqda.
Global miqyosda tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida davlatimiz rahbari O’zbekiston ilgari surayotgan Afg‘oniston muammosini hal etish bo‘yicha xalqaro muloqot guruhini shakllantirish taklifini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi. Prezidentimiz inson kapitalini rivojlantirish va professional ta’lim sifatini oshirish kabi dolzarb masalaga ham alohida e’tibor qaratdi. Bu iqtidorli yoshlarni iqlim o‘zgarishi, suv resurslaridan oqilona foydalanish, muqobil energetika, raqamlashtirish va boshqa ustuvor sohalardagi milliy va xalqaro dasturlarni ishlab chiqishga keng jalb etish bilan bog‘liq. Shundan kelib chiqib, Shavkat Mirziyoyev “Janub yoshlari ovozi” doimiy muloqot platformasini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
O’zbekiston Prezidenti o‘z nutqida Hindistonning rivojlanayotgan mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli va samarali aloqalarni mustahkamlashdagi faol o‘rni va rolini alohida ta’kidlab o‘tdi. Qayd etish joizki, so‘nggi yillarda O’zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va amaliy hamkorlik munosabatlari mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarildi va xalqlarimizning umumiy manfaatlariga xizmat qilmoqda.
Masalan, O’zbekiston axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalar sohasida jahon yetakchilaridan biri bo‘lgan Hindiston bilan ilm-fan sohasida hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor. Bugungi kunda Hindiston dasturlash va IT-autsorsing bo‘yicha jahon bozorida yetakchi o‘rindadir. Bu mamlakatimiz uchun ham katta amaliy ahamiyatga ega.
Bundan tashqari, Hindiston FinTechning yuqori darajasini dunyoga olib chiqishda katta muvaffaqiyatlarga erishdi. Bu eng tez rivojlanayotgan moliyaviy texnologiya bozorlaridan biridir. Hindistonning FinTech bozori 31 milliard dollarga baholanmoqda. Bu ko‘rsatkich o‘rtacha yillik o‘sish surati 22% foizni tashkil etgan holda 2025 yilga borib 84 milliard dollargacha ko‘tarilishi kutilmoqda.
Hindiston va Markaziy Osiyo o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri quruqlik orqali transport yo‘li yo‘qligi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarning jadal rivojlanishidagi asosiy to‘siq hisoblanadi. Bu borada Eronning “Chobahor” porti orqali o‘tadigan yo‘lak katta istiqbollarni ochmoqda. Bu port orqali yuklarni tranzit qilishni “Toshkent – Marv – Mashhad – Bafq – Chobahor” marshruti orqali amalga oshirish va keyin dengiz transporti orqali Janubi-sharqiy Osiyo va Forz ko‘rfazi mamlakatlariga yetkazib berish mumkin.
Bu yo‘lak, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilishga, ikkinchidan, Markaziy Osiyo davlatlarining eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Mutaxassislarning fikricha, Chobahor porti orqali o‘tadigan savdo yo‘li tovarlarni eksport qilish xarajatlarini 60 foizga hamda Hindiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida mahsulot yetkazib berish muddatini 50 foizga qisqartirish imkonini beradi. Natijada tovarlarning raqobatbardoshligi oshadi. Bu ham O’zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasining Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro hamkorligini kengaytirish uchun zarur shart-sharoit yaratadi.
Bir so‘z bilan aytganda, koronavirus pandemiyasi, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi masalalari hamda ekologik muammolar global taraqqiyotning istiqbollariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. “Global Janub ovozi” onlayn-sammiti kabi yirik xalqaro anjumanlar, unda bildirilgan fikrlar, jumladan O’zbekiston tashabbuslariga asoslangan takliflar rivojlanayotgan mamlakatlarning manfaatlarini ilgari surishga, inson manfaatiga yo‘naltirilgan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga xizmat qiladi.

В Индии завершился специальный виртуальный саммит «Голос глобального Юга», основной темой которого стал лозунг - «Единый голос, единая цель». Заявленной целью саммита, на котором приняли участие представители 120 государств, было объединение стран глобального Юга для обмена взглядами и приоритетами на общей платформе. В частности, в работе саммита приняли участие Президент Республики Вьетнам Нгуен Суан Фук, Президент Республики Гайана Мохамед Ирфаан Али, Президент Республики Мозамбик Филипе Ньюси, Президент Республики Сенегал Маки Салл, Премьер-министр Народной Республики Бангладеш Шейх Хасина, Премьер-министр Монголии Лувсаннамсрайн Оюун-Эрдэнэ, Премьер-министр Королевства Таиланд Прают Чан Оча, Премьер-министр Королевства Камбоджа Хун Сен, Премьер-министр Независимого Государства Папуа - Новая Гвинея Джеймс Марапе и другие.
Интерес в международном сообществе к данному саммиту, в частности, подчеркивается тем, что нынешнее председательство Индии в G20 предоставляет возможность для всех стран поделиться своими идеями и ожиданиями. Так, ранее премьер-министр Н.Моди отмечал, что председательство Индии будет формироваться в консультации не только с партнерами по G20, но и со странами глобального Юга, чей голос часто остается неуслышанным.
В соответствии с повесткой дня обсуждены вопросы устойчивого развития, ориентированного на интересы человека, состоялся обмен мнениями и конкретными предложениями по углублению взаимовыгодного сотрудничества в целях продвижения интересов и решения актуальных проблем развивающихся стран, в том числе в сферах экономики, экологии, энергетической и продовольственной безопасности, здравоохранения, развития человеческих ресурсов, инноваций, туризма и других направлениях.
Актуальность совместного обсуждения существующих вызовов современности связано с тем, что сегодня мировое сообщество сталкивается с негативными последствиями различных противоречий и конфликтов, экономического кризиса. При этом, наблюдается сокращение открытого диалога и взаимного доверия в международных отношениях.
Особое внимание участников саммита вызвало выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, где им была дана оценка актуальным тенденциям развития международной ситуации и раскрыты конкретные пути решения приоритетных задач, стоящих перед развивающимися странами.
Прежде всего, Президентом нашей страны отмечена важность дальнейшего совершенствования системы международной торговли, которая должна учитывать «Голос глобального Юга». Необходимо создать условия для реализации потенциала развивающихся стран, до сих пор сталкивающихся с различными препятствиями и ограничениями при выходе на новые рынки.
Отмечена целесообразность включения в повестку дня мирового саммита вопросов обеспечения энергетической и продовольственной безопасности, формирования глобальной логистической сети и цепочек добавленной стоимости, содействия привлечению инвестиций и передовых технологий в развивающиеся страны.
Следующий стратегический вопрос - это продвижение в рамках международного коридора «Север-Юг» проекта строительства железной дороги через Афганистан с выходом к Индийскому океану, направленного на укрепление взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией. Важно уделять пристальное внимание вопросу роста технологического разрыва между развитыми и развивающимися странами в условиях перехода к «зелёной экономике». В этой связи Узбекистаном предлагается создать информационный банк зелёных технологий и инноваций для «Глобального Юга» при поддержке ведущих стран мира.
В целях обеспечения глобального мира и безопасности глава нашего государства призвал поддержать продвигаемое Узбекистаном предложение о создании Международной переговорной группы по проблематике Афганистана. Президентом поднят и такой актуальный вопросом как развитие человеческого капитала и повышение качества профессионального образования. Это касается широкого вовлечения талантливой молодёжи в разработку национальных и международных программ в области изменения климата, рационального использования водных ресурсов, альтернативной энергетики, цифровизации и других приоритетных направлений. В этой связи, Шавкатом Мирзиёевым выдвинута инициатива о создании постоянно действующей диалоговой платформы «Голос молодёжи Юга».
В рамках выступления Президентом Узбекистана выделена активная роль и место Индии в укреплении взаимовыгодных и продуктивных отношений с развивающимися странами. Со своей стороны отметим, что за последние годы отношения стратегического партнёрства и практического сотрудничества между Узбекистаном и Индией вышли на качественно новый уровень и сегодня служат общим интересам наших народов.
Например, Узбекистан заинтересован в дальнейшем углублении кооперации с Индией в наукоемких сферах, которая является одним из мировых лидеров в сфере инфокоммуникаций и технологий. На сегодня Индия занимает лидирующее положение на мировом рынке программирования и ИТ-аутсорсинга, что имеет большое прикладное значение и для нашей страны.
Кроме того, Индия достигла больших успехов во внедрении высокого уровня FinTech в мире. Это один из быстрорастущих рынков финансовых технологий. Индийский рынок финансовых технологий оценивается в 31 млрд долл и, как ожидается, вырастет до 84 миллиарда долларов к 2025 году при среднегодовом темпе роста 22%.
При этом, основным сдерживающим фактором в динамичном развитии экономических отношений между нашими странами остается отсутствие прямого наземного транспортного сообщения между Индией и Центральной Азией. В этой связи большие перспективы открывает коридор через иранский порт Чабахар. Транзит грузов через указанный порт возможно осуществить по маршруту «Ташкент-Мары-Серахс-Мешхед-Бафк- Чабахар» и далее морским транспортом в страны Юго-Восточной Азии и Персидского залива.
Этот коридор будет способствовать, во-первых, диверсификации торгово-экономических связей; во-вторых, увеличению экспортного потенциала стран Центральной Азии. Согласно мнению экспертов, торговый маршрут через порт Чабахар обеспечит сокращение расходов при экспорте товаров на 60% и уменьшение времени доставки между Индией и странами Центральной Азии на 50%, что повышает конкурентоспособность этих товаров. Это также создаст необходимые условия и предпосылки для укрепления двустороннего сотрудничества Узбекистана и Индии, а также расширения взаимодействия центральноазиатского региона со странами Южной Азии.
В целом отметим, что пандемия коронавируса, проблемы продовольственной и энергетической безопасности, экологии негативно сказываются на перспективах глобального развития. Проведение крупных международных мероприятий, таких как специальный виртуальный саммит «Голос глобального Юга», выработанные на нем предложения, в том числе, основанные на инициативах Узбекистана, послужат продвижению интересов развивающихся стран и достижению Целей устойчивого развития, ориентированных на интересы человека.