O’zbekiston – Singapur: hamkorlikning yangi istiqbollari
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Singapur Respublikasi Prezidenti Halima Yaqubning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga davlat tashrifi doirasida oliy darajadagi tadbirlar – ushbu mamlakat Prezidenti Halima Yaqub va Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdilar. Unda O’zbekiston va Singapur o‘rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, ijtimoiy-siyosiy hayotni demokratlashtirish borasidagi islohotlar yuzasidan fikr almashildi.
Singapurning turli sohalarni rivojlantirish borasidagi ilg‘or tajribasi O’zbekistonda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Shu bois tomonlar eng dolzarb masalalarni muhokama qildi.
Ta’lim sohasida faol hamkorlik qilinayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Toshkentda Singapur menejmentni rivojlantirish instituti hamda Singapur texnologiyalar, menejment va kommunikatsiyalar akademiyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgani bunga yorqin misoldir.
Ikki mamlakatning Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va integratsiyani kengaytirish borasidagi tajribasi ikki tomon uchun ham katta qiziqish uyg‘otmoqda.
O’zbekiston va Singapur xalqaro maydonlarda mintaqaviy barqarorlik va izchil taraqqiyot masalalarida bir-birini anglashi va bu boradagi tashabbuslarni ilgari surishda o‘zaro ko‘maklashayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida Prezidentlar hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab oldi.
Shavkat Mirziyov Halima Yaqubni mamlakatimizga tashrif buyurishga taklif etdi.
So‘ng davlatimiz rahbari Singapur Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokara o‘tkazdi.
Tomonlar hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini har tomonlama ko‘rib chiqdilar, ustuvor yo‘nalishlardagi aloqalar jadal sur’at bilan rivojlanib borayotganini ta’kidladilar.
Shavkat Mirziyoyev Singapur bilan yaqin istiqboldagi hamkorlikning beshta asosiy yo‘nalishini ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi – inson kapitalini rivojlantirish va davlat boshqaruvi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash.
Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabi ishtirokida boshqaruv, shaharsozlik, infratuzilmani rivojlantirish, raqamli transformatsiya, innovatsiyalar, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida birgalikda davlat xizmatchilarini tayyorlash va ularning malakasini oshirish dasturini amalga oshirishga kelishib olindi.
Shuningdek, O’zbekiston Davlat boshqaruvi akademiyasi negizida Singapurning yetakchi ekspertlarini jalb qilgan holda davlat xizmatchilarini intensiv qayta tayyorlash dasturi ishga tushiriladi.
Ikkinchi yo‘nalish Singapurni O’zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlariga jalb qilishga qaratilgan.
Shu ma’noda, muzokaralarda Singapurning yetakchi kompaniyalari ilg‘or tajribasi, zamonaviy texnologiyalari va boshqaruv usullaridan foydalangan holda O’zbekistonning yirik korxonalarini xususiylashtirish dorasidagi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlat korxonalarini transformatsiya qilish va tarkibiy o‘zgartirish, keyinchalik ularni IPOga chiqarish va tashqi investitsiyalarni jalb qilish uchun qo‘shma Investitsiya jamg‘armasini tuzish taklif qilindi.
Uchinchi ustuvor yo‘nalish sifatida ilg‘or “yashil” texnologiyalar va raqamli yechimlarni jalb qilish belgilandi.
Singapurning raqamlashtirish sohasidagi yutuqlarini joriy qilish, shuningdek, ushbu mamlakatning “yashil” rivojlanish bo‘yicha innovatsiyalari va texnologiyalarini qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.
To‘rtinchisi – shahar infratuzilmasi va kommunikatsiyalarni takomillashtirish.
Shaharlarni rejalashtirish va qurilish, ko‘kalamzorlashtirish, kommunal xo‘jalik sohalarida hamkorlik bo‘yicha tadbirlar kelishib olindi.
O’zbekistonda infratuzilma va tarmoq loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma Loyihalashtirish va injiring markazini tashkil etish bo‘yicha kelishuv bu boradagi birinchi qadam bo‘ldi.
Beshinchisi – Singapurning yetakchi kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalarni ilgari surish orqali investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash va o‘zaro savdoni kengaytirish.
Shunindek, ustav kapitali 500 million dollar bo‘lgan O’zbekiston-Singapur investitsiya kompaniyasini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi. Bundan tashqari, tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Shavkat Mirziyoyev Li Syan Lunni mamlakatimizga tashrif buyurishga taklif etdi.
O’zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Singapurga davlat tashrifi doirasida Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabiga tashrif buyurdi hamda ishbilarmon doiralar vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O’zbekiston-Singapur hamkorligini yanada kengaytirishga qaratilgan 8 ta hujjat imzolandi.
Xususan, ta’lim, transport, sog‘liqni saqlash, kadrlar, shu jumladan davlat xizmatchilarini tayyorlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar qabul qilindi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy sheriklik hamda ikki mamlakat prokuraturalari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlar ikki tomonlama aloqalarni samarali kengaytirish va mustahkamlash uchun ko‘plab imkoniyatlar mavjudligini namoyon etdi. Hamkorlikni mustahkamlashdan har ikki tomon ham manfaatdor. Tashrif doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlik sur’atlarini oshirishga poydevor yaratildi.
So‘ngi yillarda O’zbekistonda iqtisodiy sohada tub o‘zgarishlar ro‘y bergani Singapurning O’zbekistonga e’tibori ortib, yaqin aloqalar o‘rnatilishida muhim omil bo‘lmoqda. Bu Singapur kompaniyalariga O’zbekiston bozoriga erkin kirib, faol tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish imkonini berdi.
O’zLiDePda elektoratimiz oldida biznes g‘oyalarimizni amalga oshirish, biznes hamkorlar bilan yaqin aloqalar o‘rnatish, o‘zaro savdoni tashkil etish kabi ko‘plab yangi istiqbol va imkoniyatlar mavjudligini ko‘rib turibmiz. Zero, davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan vazifalar partiyaning Saylovoldi platformasi bilan chambarchas bog‘liq bo‘lib, faoliyatimizning asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 января по приглашению президента Сингапура Халимы Якуб посетил эту страну с государственным визитом.
В рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Сингапур состоялись мероприятия на высшем уровне - переговоры с Президентом этой страны Халимой Якуб и Премьер-министром Ли Сянь Луном.
Вначале визита Президенты провели двустороннюю встречу в ходе которой состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшего углубления отношений между Узбекистаном и Сингапуром, сотрудничества в области реформ по дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
Опыт Сингапура в различных сферах представляет большой интерес для Узбекистана, в связи с чем были обсуждены наиболее актуальные вопросы.
Так, с удовлетворением констатировалось активное сотрудничество в образовательной сфере. К примеру, в Ташкенте успешно действуют Сингапурский институт развития менеджмента и Сингапурская Академия технологий, менеджмента и коммуникаций.
Наряду с этим обоюдный интерес представляет и опыт двух стран в сфере регионального сотрудничества и интеграции в Центральной и Юго-Восточной Азии.
Отмечен высокий уровень взаимопонимания и взаимной поддержки на международных площадках в продвижении инициатив Узбекистана и Сингапура по актуальным вопросам региональной стабильности и устойчивого развития.
По итогам встречи Президенты определены ключевые направления развития и взаимодействия.
Шавкат Мирзиёев пригласил Халиму Якуб посетить нашу страну с визитом.
Затем глава государства провел переговоры с премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном.
Стороны подробно рассмотрели текущее состояние и перспективы взаимодействия, отметили положительную динамику развития сотрудничества по приоритетным направлениям.
Шавкат Мирзиёев определил пять ключевых направлений сотрудничества с Сингапуром на ближайшую перспективу.
Первое – развитие человеческого капитала и подготовка высококвалифицированных кадров для государственного управления.
Достигнута договоренность о реализации с участием Школы государственной политики имени Ли Куан Ю совместной программы по подготовке и повышению квалификации государственных служащих в сферах управления, градостроительства, развития инфраструктуры, цифровой трансформации, инноваций, образования и здравоохранения.
Также на базе Академии государственного управления Узбекистана будет запущена программа интенсивной переподготовки госслужащих с привлечением ведущих сингапурских экспертов.
Второе - заключается в привлечении сингапурской стороны в процессы приватизации в Узбекистане.
В этом контексте на переговорах обсуждены перспективы реализации с привлечением передового опыта, современных технологий и менеджмента ведущих сингапурских компаний новых проектов в рамках приватизации крупных предприятий Узбекистана.
В том числе, предложено создать совместный Инвестиционный фонд для трансформации и реструктуризации государственных предприятий с целью дальнейшего вывода на IPO и привлечения внешних инвестиций.
Третье - привлечение передовых «зеленых» технологий и цифровых решений.
Обсуждены возможности по внедрению достижений Сингапура в области цифровизации, а также применение инноваций и технологий этой страны в области «зеленого» развития.
Четвертое – совершенствование городской инфраструктуры и коммуникаций.
Согласованы мероприятия по сотрудничеству в области городского планирования и строительства, озеленения, коммунального хозяйства.
Первым шагом в этом направлении стала договоренность о создании в Узбекистане совместного Центра проектирования и инжиниринга по реализации инфраструктурных и отраслевых проектов.
Пятое – поддержка инвестиций и расширение взаимной торговли путем продвижения с ведущими сингапурскими компаниями совместных проектов.
Также была достигнута договоренность о создании узбекско-сингапурской инвестиционной компании с уставным капиталом $500 млн. Кроме того, стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Шавкат Мирзиёев пригласил Ли Сянь Луна посетить Узбекистан с визитом.
В рамках программы государственного визита в Сингапур, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Школу государственной политики имени Ли Куан Ю и провел встречу с представителями деловых кругов.
Таким образом, Узбекистан и Сингапур подписали восемь документов, предусматривающих дальнейшее углубление сотрудничества.
Анализ достигнутых договоренностей и подписанных соглашений показал, что имеются многие грани для плодотворного расширения и укрепления двусторонних связей. Есть точки взаимного пересечения интересов. В ходе визита заложена основа для наращивания темпов взаимовыгодного сотрудничества.
Немаловажным фактором для повышенного внимания Сингапура к Узбекистану и налаживания тесных связей является то, что в Узбекистане за последние годы произошли кардинальные изменения в экономической сфере. Это позволило сингапурским компаниям свободно выходить на узбекский рынок и вести активную предпринимательскую деятельность.
Мы же в УзЛиДеП видим для нашего электората новые перспективы и возможности для реализации своих бизнес идей, налаживании тесных связей с бизнес партнерами, организации взаимной торговли и многое другое, тем более, что поставленные Президентом страны задачи тесно переплетаются с Предвыборной платформой партии и являются основными направлениями нашей деятельности.