O‘zLiDeP – XKP: partiyalararo hamkorlik izchil rivojlanmoqda
O’zbekiston va Xitoy o‘zaro diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonladi. O’tgan davr mobaynida ikki tomonlama hamkorlik barqaror rivojlandi. “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi va Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasi hamohangligi asosida o‘zaro aloqalar yuqori bosqichga ko‘tarildi. Savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik, terrorizmga qarshi kurash borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish borasida katta yutuqlarga erishildi. Ikki davlat rahbarlari Shavkat Mirziyoyev bilan Si Szinpin o‘rtasida o‘rnatilgan ishonchli munosabatlarni alohida ta’kidlash joiz. Bu munosabatlar ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash uchun mustahkam zamin yaratadi.
O‘zLiDeP XKP bilan hamkorlikni partiyalararo aloqalarning muhim elementi deb biladi. Bu hamkorlik O’zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlarni aniq mazmun bilan boyitadi. Biz O’zbekistonda aynan XKP zamonaviy Xitoy Xalq Respublikasining asosi va uni modernizatsiya qilishning muhim omili ekanini ko‘rib turibmiz. Shu bois partiyamiz uchun Xitoyning iqtisodiyotni erkinlashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, korrupsiyaga qarshi kurash, aholi bandligini ta’minlash va, albatta, qashshoqlikka qarshi kurash borasidagi tajribasi katta qiziqish uyg‘otadi.
Ta’kidlash joizki, O‘zLiDePning Xitoy bilan partiyalararo aloqalari XKPning jahon siyosiy partiyalari bilan muloqotidagi oliy darajadagi uchrashuvlari doirasida yildan-yilga kengayib bormoqda. Ularning navbatdagisi 2023 yil 15 martda Xitoy Kommunistik partiyasi (XKP) Markaziy Qo‘mitasi Bosh kotibi janob Si Szinpin ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda jahon siyosiy partiyalari o‘z taraqqiyotini mamlakatlarni modernizatsiya qilish va demokratlashtirish bo‘yicha milliy sa’y-harakatlar bilan chambarchas bog‘lashdan manfaatdor ekani ta’kidlandi. Siyosiy partiyalar modernizatsiya jarayonlarida muhim, yetakchi va harakatlantiruvchi kuch, degan fikrga qo‘shilmay bo‘lmaydi.
Si Szinpin o‘z nutqida ta’kidlaganidek, zamonaviy dunyoda ko‘plab muammolar va inqirozlar o‘zaro to‘qnashib ketdi, insoniyatni modernizatsiya qilish jarayoni yana tarixiy chorrahaga yetib keldi. Bu tezis davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning bugungi dunyo qator tahlikali jarayonlar bilan kechayotgan chuqur transformatsiya davrida yashayotgani – xalqaro keskinlik tobora kuchayib borayotgani va tizimli iqtisodiy inqiroz belgilari namoyon bo‘layotgani haqidagi pozitsiyasiga to‘la mos keladi.
O’z navbatida, Si Szinpinning siyosiy partiyalar xalq manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishi, xalqqa yo‘naltirilgan modernizatsiyani ta’minlashi, o‘z milliy shart-sharoitlari va o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olishi kerakligi haqidagi fikrlari o‘rganish uchun katta qiziqish uyg‘otadi. XKP Markaziy Qo‘mitasi Bosh kotibi tomonidan ilgari surilgan “Global sivilizatsiya” xalqaro tashabbusini alohida ta’kidlash joiz.
Bu yerda ham O‘zLiDeP dasturi bilan ko‘p o‘xshashliklarni ko‘rish mumkin. Shavkat Mirziyoyev partiyamizning 2021 yilda bo‘lib o‘tgan qurultoyida davlat va jamiyat boshqaruvida ochiqlik va adolatga asoslangan, odamlar manfaatiga xizmat qiladigan, xalqparvar qarorlar qabul qilish tizimi shakllanganini ta’kidladi. Inson, jamiyat va davlat manfaati O‘zLiDePning barcha harakatlari negiziga qo‘yildi. “Davlat – insonlar uchun” degan xalqchil g‘oya, izchillik bilan qaror topib bormoqda.
Xulosa o‘rnida, O‘zLiDeP Xitoy bilan iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish tarafdori ekanini alohida ta’kidlashni istardik. Partiyamiz dasturidagi qoidalarga o‘xshash pozitsiyaga ega bo‘lgan barcha siyosiy partiyalar bilan teng huquqli va o‘zaro manfaatli hamkorlikka tayyormiz. Ishonchimiz komilki, O’zbekiston va Xitoy xalqlarining farovonligi, mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishi umumiy vazifamizdir.

Межпартийное сотрудничество УзЛиДеП и КПК находит свое развитие
Узбекистан и Китай перешагнули юбилейные тридцать лет установлению дипломатических отношений между Узбекистаном и Китаем. За все эти годы достигнут высокий уровень сотрудничества, например, в рамках устойчивого развития, наличия связей между инициативой «Один пояс, один путь» со Стратегией развития Нового Узбекистана. Достигнуто многое в торгово-экономическом и инвестиционном сотрудничестве, а также координации усилий в борьбе с терроризмом. Отдельно выделим установившиеся доверительные отношения между главами наших государств - Шавкатом Мирзиёевым и Си Цзиньпинем. Эти отношения создают прочную основу для расширения и укрепления многопланового сотрудничества.
В свою очередь, мы, в УзЛиДеП, рассматриваем сотрудничество с КПК как важный элемент межпартийных контактов. При этом, это сотрудничество наполняет отношения между Узбекистаном и Китаем конкретным содержанием. Это связано с тем, что мы в Узбекистане видим, что именно КПК является основой современной Китайской Народной Республики и важным фактором его модернизации. Поэтому, для нашей партии представляет большой интерес опыт Китая в вопросах либерализации экономики, развития предпринимательства, борьбы с коррупцией, обеспечения занятости и конечно же борьбы с бедностью.
Выделим, что из года в год расширяются межпартийные контакты УзЛиДеП с китайской стороной в рамках заседаний высокого уровня КПК в диалоге с мировыми политическими партиями. Так, очередное из них состоялось в гибридном формате 15 марта 2023 года, которое прошло с участием генерального секретаря ЦК Коммунистической партии Китая (КПК) господином Си Цзиньпинем.
В ходе данного мероприятия было отмечено, что мировые политические партии заинтересованы в тесном интегрировании своего развития с национальными усилиями по модернизации и демократизации стран. Нельзя не согласиться и с мнением о том, что политические партии - это важная, направляющая и движущая сила процесса модернизации.
Выделим выступление Си Цзиньпиня, который в своей программной речи отметил переплетение многочисленных вызовов и кризисов в современном мире, а процесс модернизации человечества вновь достиг исторического перекрестка. Данный тезис в полной мере соприкасается с позицией главы нашего государства Шавката Мирзиёева о том, что современный мир переживает глубинную трансформацию, сопровождаемую рядом тревожных тенденций – усиливается международная напряженность и проявляются признаки системного экономического кризиса.
Со своей стороны, большой интерес для дальнейшего изучения представляют мысли Си Цзиньпиня о том, что политические партии должны ставить интересы людей на первое место и обеспечивать модернизацию, ориентированную на людей, учитывать собственные национальные условия и уникальные особенности. Отдельно выделим и инициативу международного характера «Глобальная цивилизация», выдвинутая генеральным секретарем ЦК КПК.
И здесь мы видим много схожего с Программными положениями УзЛиДеП. Так, на съезде нашей партии в 2021 году Шавкат Мирзиёев отметил, что в Узбекистане сформирована система принятия решений, основанная на открытости и справедливости в государственном и общественном управлении, служащая интересам людей. Также, интересы человека, общества и государства заложены в основу всех действий УзЛиДеП, тем самым, последовательно находит свое решение народная идея «государство – для людей».
В завершение отметим, что мы в УзЛиДеП убежденные сторонники дальнейшего расширения экономического сотрудничества с Китаем. Мы в нашей партии готовы к равноправному и взаимовыгодному сотрудничеству со всеми политическими партиями, которые имеют с нами схожие позиции по программным положениям. Уверены, что наша общая задача – процветание и благосостояние народа Узбекистана и Китая, устойчивое развитие наших стран.