“REFERENDUMDA FAOL ISHTIROK ETAMIZ” deyishmoqda shovotlik o‘qituvchilar
Yangilanayotgan Konstitutsiyada davlatning o‘qituvchilar sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy farovonligi, kasbiy jihatdan o‘sishi to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilish majburiyati kuchaytirilmoqda.
Jumladan hujjatning 52-moddasida quyidagi norma mutahkamlanyapti: “O’zbekiston Respublikasida o‘qituvchining mehnati jamiyat va davlatni rivojlantirish, sog‘lom, barkamol avlodni shakllantirish hamda tarbiyalash, xalqning ma’naviy va madaniy salohiyatini saqlash hamda boyitishning asosi sifatida e’tirof etiladi. Davlat o‘qituvchilarning sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy farovonligi, kasbiy jihatdan o‘sishi to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qiladi”.
O‘zLiDeP Shovot tuman kengashi xalq ta’limi vakillari bilan muloqotda ana shu yangiliklarni ularga yetkazdi. “O’qituvchi kasbi konstitutsiyaviy maqomga ega bo‘lmoqda!” shiori ostidagi ushbu tadbirda so‘z olganlar bot-bot ta’kidlaganidek, jamiyatni inson, insonni esa ta’lim va tarbiya o‘zgartiradi. Millat va xalqning rivoji, uning intellektual salohiyatini oshirish ham aynan ustozga bog‘liq. Shu bois, yuqoridagi norma soha egalariga ramziy ma’noda “millat bunyodkori” maqomini bermoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda o‘qituvchining qadri va sha’nini tiklash, ularni moddiy va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, samarali mehnat qilishi uchun munosib sharoitlar yaratilmoqda. Imtiyozli iste’mol kreditlari, olis hududlarga borib ishlayotganlar uchun ustamalar berilishi shular jumlasidan.
Yuqoridagi norma davlat organlari va boshqa tashkilotlarning maktablar va o‘qituvchilar faoliyatiga asossiz aralashuvi, pedagog kadrlarning sha’ni va qadr-qimmati kamsitilishi, ularni mehnatga majburlash, ta’lim-tarbiya jarayoniga to‘sqinlik qilish, huquqlari buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha kompleks choralarni ko‘rishga xizmat qiladi. Shuningdek, ular mehnatini munosib rag‘batlantirilishini anglatadi.

“ПРИМЕМ АКТИВНОЕ УЧАСТИЕ В РЕФЕРЕНДУМЕ”
В обновляемой Конституции усиливаются обязательства государства по защите чести и достоинства учителей, обеспечению их социального, материального благосостояния и профессионального роста.
В частности, в 52 статье??? закрепляются следующие нормы: “Всемерное укрепление статуса педагогических работников — цель и ответственная задача общества и государства. Государство заботится о защите чести и достоинства учителей, обеспечении их социального, материального благосостояния и профессионального роста. Не допускается вмешательство в профессиональную деятельность педагогических работников, а также воспрепятствование выполнению ими служебных обязанностей».
Об этих новшествах рассказали жителям Шавата на встрече с представителями Шаватского районного кенгаша УзЛиДеП и районного отдела народного образования. Выступившие на мероприятии, которое проводилось под девизом “Профессия учителя будет иметь конституционный статус!”, неоднократно подтвердили, общество изменит человек, а человека – образование и воспитание.  Развитии нации и народа, повышение его интеллектуального потенциала зависит от педагога. В этой связи, выше указанной нормой представителям сферы символически присуждается статус «созидателя нации».
В последние годы в нашей стране проводится работа по восстановления чести и достоинства учителей, поддержке их социального, материального благосостояния, созданию условий для их плодотворной работы. Им предоставляются льготные кредиты, за работу на отдаленных территориях выплачиваются надбавки.
Выше указанная норма будет способствовать реализации комплекса мер по недопущению вмешательства государственных органов и других организаций в деятельность школ и педагогических работников, дискриминации прав, чести и достоинства учителей, принуждения к труду. А также предусматривает достойное стимулирование труда учителей.
Представители сферы отметили, что они благодарны за внесение в Конституции указанных норм и отметили, что примут активное участие в предстоящем референдуме.