Uychi tuman madaniyat markazida yangi tahrirdagi O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining tashviqotiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Unda  Senat a’zosi, Qonunchilik  palatasi deputati, viloyat, tuman Kengashlari deputatlari, MFYlar raislari, hokim yordamchilari, xotin-qizlar faollari, yoshlar yetakchilari, nuroniylar qatnashdilar.
Tadbirda so‘z olgan Oliy Majlis Qonunchilik  palatasi deputati Barno Mirzamova yangi tahrirdagi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyati, yangi normalar, qonunlar va qonunosti hujjatlarning jamiyatimiz, shu jumladan, har bir insonga qay darajada muhimligi haqida atroflicha tushuntirib o‘tdi.
Xususan, Konstitutsiyada kambag‘allikni qisqartirish, bandlikni ta’minlash, ishsizlikdan himoya qilish bo‘yicha davlat o‘ziga qator yangi majburiyatlar olishi belgilanmoqda. Umuman davlatning ijtimoiy majburiyatlariga doir normalar uch barobarga oshmoqda. Masalan, 2 million 200 ming ehtiyojmand oilalar davlatdan moddiy yordam olishini kafolatlaydi. Bu jami oilalarning 25 foiziga to‘g‘ri keladi, ularga har yili 11 trillion so‘m ajratiladi.
Ilk marotaba davlat zimmasiga aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalarining hayoti sifatini oshirish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyat va davlat hayotida to‘laqonli ishtirok etishi va o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlar yaratish choralarini ko‘rish majburiyati yuklanmoqda.
Tadbirda so‘z olganlar barchani yangi O’zbekiston taraqqiyoti uchun birlashishga, buning uchun esa referendumda faol qatnashishga chaqirdi.

В центре культуры Уйчинского района состоялось агитационное мероприятие, посвященное Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты, депутаты областного и районных кенгашей, председатели СГМ, помощники хокимов, женщины-активисты, лидеры молодежи, аксакалы.
Выступившая на мероприятии депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Барно Мирзамова рассказала собравшимся о значении проекта Конституционного закона, и о том, насколько новые нормы, законы и подзаконные акты важны для нашего общества и каждого гражданина.
В частности, в Конституции определяются обязательства государства по сокращению бедности, обеспечению занятости, защите от безработицы. В целом, нормы по социальным обязательства государства увеличиваются в три раза. Например, 2 миллионам 200 тысячам нуждающихся семей государство гарантирует получение материальной помощи. Это практически 25 процентов от общего количества семей страны, ежегодно им будет выделяться в целом 11 триллионов сумов.
Впервые на государство возлагаются обязательства по повышению качества жизни социально нуждающейся категории населения, обеспечения полнокровного участия лиц с инвалидностью в жизни государства и общества, создания условий для реализации их прав.
Выступившие на мероприятии призвали собравшихся к активному участию в референдуме во имя развития Узбекистана.