Uychi tuman madaniyat markazida yangi tahrirdagi O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining tashviqotiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Unda  Senat a’zosi, Qonunchilik  palatasi deputati, viloyat, tuman Kengashlari deputatlari, MFYlar raislari, hokim yordamchilari, xotin-qizlar faollari, yoshlar yetakchilari, nuroniylar qatnashdilar.
Tadbirda so‘z olgan Oliy Majlis Qonunchilik  palatasi deputati Barno Mirzamova yangi tahrirdagi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyati, yangi normalar, qonunlar va qonunosti hujjatlarning jamiyatimiz, shu jumladan, har bir insonga qay darajada muhimligi haqida atroflicha tushuntirib o‘tdi.
Xususan, Konstitutsiyada kambag‘allikni qisqartirish, bandlikni ta’minlash, ishsizlikdan himoya qilish bo‘yicha davlat o‘ziga qator yangi majburiyatlar olishi belgilanmoqda. Umuman davlatning ijtimoiy majburiyatlariga doir normalar uch barobarga oshmoqda. Masalan, 2 million 200 ming ehtiyojmand oilalar davlatdan moddiy yordam olishini kafolatlaydi. Bu jami oilalarning 25 foiziga to‘g‘ri keladi, ularga har yili 11 trillion so‘m ajratiladi.
Ilk marotaba davlat zimmasiga aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalarining hayoti sifatini oshirish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyat va davlat hayotida to‘laqonli ishtirok etishi va o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlar yaratish choralarini ko‘rish majburiyati yuklanmoqda.
Tadbirda so‘z olganlar barchani yangi O’zbekiston taraqqiyoti uchun birlashishga, buning uchun esa referendumda faol qatnashishga chaqirdi.

The number of regulations on social obligations of the state increased three times
The Cultural Center of Uychi district hosted a campaign event dedicated to the Constitution of the Republic of Uzbekistan in a new edition.
The event was attended by members of the Senate, deputies of the Legislative Chamber, deputies of regional and district councils, chairmen of the SAM, assistants to hokims, women activists, youth leaders, elders.
Barno Mirzamova, deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, informed about the significance of the draft Constitutional Law, and how important new norms, laws and by-laws are for our society and every citizen.
In particular, the Constitution defines the obligations of the state to reduce poverty, ensure employment, and protect against unemployment. In general, the norms for social obligations of the state are increased three times. For example, the state guarantees the receipt of material assistance to 2 million 200 thousand families in need. This is almost 25 percent of the total number of families in the country. Annually they will be allocated a total of 11 trillion UZS.
For the first time, the state is obliged to improve the quality of life of the socially needy category of the population, to ensure the full participation of persons with disabilities in the life of the state and society, and to create conditions for the realization of their rights.
Speakers at the event called on the audience to actively participate in the referendum in the name of the development of Uzbekistan.