O‘zLiDeP Mirobod tuman kengashi va Toshkent davlat transport universiteti  o‘zaro hamkorlikda “Konstitutsiyaviy islohot – bugunning talabi, ertaning kafolati!” shiori ostida talabalar bilan  ochiq muloqot tashkil qilindi.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Fan, ta’lim, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi Erkin Zohidov, partiya Toshkent shahar kengashi raisi Ravshan Fozilov, partiya faollari, unversitet o‘qituvchi va talabalari ishtirok etdi.
Tadbirni partiya Toshkent shahar kengashi raisi Ravshan Fozilov olib borar ekan, so‘zi avvalida bugun barcha sa’y-harakatlar, inson qadrini yuksaltirishga qaratilganini e’tirof etdi.  Bosh qomusimizga kiritiladigan barcha o‘zgartishlarning negizida ham O’zbekistonda kechayotgan islohotlar mohiyatini belgilovchi “Inson qadri uchun” ulug‘vor g‘oyasi yotganini alohida ta’kidladi. Ayniqsa hujjatda yoshlar masalasi alohida bob darajasiga olib chiqilishi Yangi O’zbekistonda yoshlar siyosati ustuvor ekaniga yaqqol ishoradir.
Deputatlar ta’kidlaganidek, oliy ta’limda akademik erkinlik berilishi, tanlov asosida davlat hisobidan bepul oliy ma’lumot olinishi, nodavlat ta’lim tashkilotlari qo‘llab-quvvatlanishi to‘g‘risidagi qoidalar yosh avlod hayotini yaxshilash, ularning orzu-intilishlarini ro‘yobga chiqarish, zamonaviy mutaxassisliklarni egallagan holda hayotda o‘z o‘rnini topishi va shaxsiy rivojlanishi uchun imkoniyat yaratadi.
Oxirgi olti yilda oliy o‘quv yurtlari soni 77 tadan 210 taga, ularga qabul esa 5 baravarga ortib, talabalar soni 1 millionga, oliy ta’lim qamrovi 9 foizdan 38 foizga oshdi. Davlat grantlari soni ham 2 baravar ko‘payib, 40 mingtaga yetdi, shundan magistratura uchun 5 baravar ko‘paygan.
Tadbir savol-javoblar bilan ko‘tarinki kayfiyatda o‘tdi. Muloqot so‘nggida deputatlar  tadbir ishtirokchilarini xalqimiz taqdiri va ertangi kunini belgilab beradigan tarixiy Qonunga befarq bo‘lmasdan, 30 aprelda bo‘lib o‘tadigan referendumda yangilanayotgan Konstitutsiya uchun ovoz berishga chaqirdi.

Constitutional reform – a requirement of the time, a guarantee of the future!
A meeting was organized under the motto “Constitutional reform – a requirement of the time, a guarantee of the future!” in cooperation with Mirabad District Council of UzLiDeP and Tashkent State Transport Institute.
The event was attended by the Chairman of the Committee of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on Science, Education, Culture and Sports, a member of UzLiDeP faction Erkin Zokhidov, the Chairman of Tashkent City Council of the party Ravshan Fozilov, party activists, teachers and university students.
The host of the event, Ravshan Fozilov, noted that all ongoing activities are aimed at raising the dignity of a person. The basis of the amendments to the Basic Law is the idea “In the name of the value of a person”, which determines the essence of the reforms being carried out in Uzbekistan. A separate chapter in the document is devoted to the youth issue, which indicates the priority of youth policy in Uzbekistan.
As the deputies noted, the norms on giving academic freedom to universities, obtaining higher education on a competitive basis at the expense of the state, and supporting non-state education institutions will provide young people with the opportunity to improve their lives, realize their abilities, ensure personal development and find their own place in life through the acquisition of professions.
In the past six years, the number of universities in the country has increased from 77 to 210, enrollment – 5 times, the number of students – by 1 million, enrollment in higher education – from 9 to 38 percent. The number of state grants has doubled and reached 40, including grants for master’s programs increased by 5 times.
Following the event, the deputies called on the participants not to remain indifferent to the historical law that determines the fate and future of the people and to vote for the Constitution in a referendum to be held on April 30 this year.