Yangilanayotgan Konstitutsiya – tinch va osuda kunlar kafolati
G’ijduvon tuman hokimligining ochiq maydonida O‘zLiDeP viloyat va tuman kengashlari tashabbusi bilan tashkil etilgan event tadbir bayramona va ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Bu esa uning ishtirokchilari qalbida mustaqil Vatanimiz kelajagiga yuksak ishonch, bugungi va ertangi kunga bo‘lgan cheksiz umid his-tuyg‘ularini uyg‘otdi.
Targ‘ibot-tashviqot tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, parlamet quyi palatasi va mahalliy kengash deputatlari, partiya faollari, peshqadam tadbirkor va fermerlar, xotin-qizlar, yoshlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olgan partiya yetakchisi Yangi O’zbekistonni barpo etishdek oliy maqsad sari qo‘yilgan qadamlar albatta Asosiy qonunimizni yangilash zarurligini taqozo etgani va yangi tahrirdagi hujjatda O’zbekiston ijtimoiy davlat, degan g‘oya asosiy mezon qilib olinganini ta’kidladi. Konstitutsiyamizni qayta ishlab chiqishda bevosita xalqning taklif, xohish-istaklari e’tiborga olingani, hujjat referendumga qo‘yish orqali qabul qilinishini aytib o‘tdi.
Darhaqiqat, Yangilanayotgan Bosh qomusimizda milliy iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish, mamlakatda investitsiyaviy muhitni yaxshilash hamda mulk himoyasini yanada kuchaytirishga qaratilgan normalar kiritilmoqda. Bank omonatlari, balki bank operatsiyalari va hisob varaqlarning ham sir tutilishi kafolatlanmoqda. Soliq va yig‘imlar adolatli bo‘lishi va fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlarini amalga oshirishiga to‘sqinlik qilmasligi mustahkamlanmoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Emma Aslonovaning fikricha, yangilanayotgan Konstitutsiyaga muvofiq davlat qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini ta’minlaydi. Mazkur norma investorlarning ishonchini oshirish, tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlashga xizmat qiladi.
Targ‘ibot tadbirida parlament quyi palatasi deputati Madina Barotova ham so‘z olar ekan, yangi tahrirdagi Asosiy qonun xalqimizning huquq va manfaatlari, erkinliklari himoyasini har tomonlama ta’minlashi, zotan Bosh Qomusimizning barcha moddalarida inson omili oliy maqsad qilib olinganini qayd etdi.
Partiya viloyat Faxriylar kengashi raisi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibi Behbud Jumayev yig‘ilganlarga yuzlanib, mamlakatimizda mehnat faxriylari chinakamiga faxrimizga aylanib borayotgani, bugun inson qadri har narsadan ustun ekani, “Inson-jamiyat-davlat” tamoyili tobora ustuvorlik kasb etib borayotganini tilga oldi.
E’tiborlisi, ushbu muhim va xalqparvar jarayon endilikda xalqchil Konstitutsiyada ham o‘z ifodasini topayotgani bois, yoshu-qari 30 aprelda o‘tkaziladigan referendumda yakdillik bilan ovoz berishni ko‘ngillariga tugib qo‘yishgan.
- Tadbirkorlikni boshlaganimga ancha yillar bo‘ldi, – deydi tadbirkor, tuman kengashi deputati Zamira Safarova. – Bor yo‘g‘i 2-3 kishi bilan faoliyatimni boshlagan bo‘lsam, bugungi kunda 45 nafar ishchi-xodimim bilan “G’ijduvon mashhurasi” xususiy korxonasiga rahbarlik qilayapman. Asosan qurilish-pardozlash materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan tadbirkorlik sub’ektimiz faoliyatining samarasi o‘laroq dunyodagi bir qator – Turkiya, Qirg‘iziston, Isroil, Niderlandiya singari davlatlarga eksport mahsulotlarini yuboryapmiz. Erishayotgan yutuqlarimizning barchasi yurtimizda soha xodimlari uchun yaratib berilgan imkoniyatlar sharofatidandir. Men oila a’zolarim va mehnat jamoam bilan birga referendumda ishtirok etaman. Vatanimiz ravnaqi, elimiz tinchligi va osoyishtaligi, xalqimiz farovonligi kafolati bo‘lgan Yangi Konstitutsiyani yoqlab ovoz berishga barchani chaqirib qolaman.
Tadbirda Buxoro tumanidagi  “Madaniyat Muhammad Ismat” fermer xo‘jaligi rahbari, O’zbekiston Qahramoni, xalq deputatlari viloyat kengashi deputati Muhammad Ahmedov ham so‘zga chiqib, o‘zini to‘la oqlayotgan klaster tizimi yurtimiz agrar sohasida ham pirovard natija berayotganini, bu ayniqsa paxta to‘qimachilik klasterlari faoliyatida aniq ko‘zga tashlanayotganligini aytib o‘tdi.
Mahalliy san’atkorlar tomonidan ijro etilgan kuy-qo‘shiq va jozibali raqslar barchaga bayramona kayfiyat baxsh etdi.

The renewed Constitution – a guarantee of peaceful and tranquil days
Gijduvan district administration hosted an open-air event, organized at the initiative of regional and district councils of UzLiDeP. The event took place in a festive and cheerful spirit. This aroused in the hearts of its participants high confidence in the future of the independent Motherland, boundless hope for the present day and future.
The campaign was attended by the Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Aktam Khaitov, deputies of the lower house of the parliament and the local council, party activists, leading entrepreneurs and farmers, women, youth and media representatives.
The party leader noted that the steps taken towards the supreme goal of building a New Uzbekistan required the need for updating the Basic Law, and the idea that Uzbekistan is a welfare state was taken as the main criterion in the newly revised document. He mentioned that in the process of re-drafting our constitution, the suggestions and wishes of the people were taken into account, and the document will be accepted by voting for it in a referendum.
The norms aimed at developing the national economy and entrepreneurship, improving the investment environment in the country, and further strengthening property protection are introduced in the updated Basic Law. The confidentiality of bank deposits, bank transactions and accounts is also guaranteed. It is being strengthened that taxes and fees are fair and do not prevent citizens from exercising their constitutional rights.
Emma Aslonova, deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, believes that according to the updated Constitution, the state provides a favorable investment and business environment. This norm serves to increase the confidence of investors, to ensure reliable protection of the rights and legal interests of entrepreneurs.
Madina Barotova, a deputy of the lower house of the parliament, noted that the new version of the Basic Law provides comprehensive protection of the rights, interests and freedoms of our people, and that the human factor has been taken as the highest goal in all articles of the Constitution.
Bekhbud Jumayev, Chairman of the Regional Veterans’ Council of the party, holder of the “El-Yurt Hurmati” order, addressed the event and said that labor veterans are truly becoming our pride in the country, that today human value is above all else, that the principle of “Person – society – state” is gaining priority.
It is noteworthy that this important and philanthropic process is now reflected in the Constitution, so young and old have decided to vote unanimously in the referendum to be held on April 30.
– It has been many years since I started entrepreneurship, – says Zamira Safarova, an entrepreneur and deputy of the district council. – If I started my career with only 2-3 people, today I am managing the private enterprise Gijduvon Mashkhurasi with 45 employees. As a result of the activity of our business entity, which mainly specializes in the production of construction and finishing materials, we are exporting our products to several countries, such as Türkiye, Kyrgyzstan, Israel, and the Netherlands. All our achievements are thanks to the opportunities created for industry workers in our country. I will participate in the referendum together with my family members and my team. I call on everyone to vote in favor of the New Constitution, which guarantees the development of our country, peace and tranquility of our country, and the well-being of our people.
The head of the farm “Madaniyat Muhammad Ismat” in Bukhara district, Hero of Uzbekistan, deputy of the Regional Council of People’s Deputies Muhammad Akhmedov also addressed the event and noted that the cluster system, which is fully justifying itself, is yielding results in the agricultural sector of Uzbekistan, and this is especially evident in the activities of cotton textile clusters.