Yangi Konstitutsiya – xalq Konstitutsiyasi
Zarbdor tumanida O‘zLiDeP  Jizzax viloyat kengashi tashabbusi bilan “Konstitutsiya meniki, seniki, bizniki, barchamizniki!” shiori ostida event tadbir tashkil etildi.
Unda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov,  O’zbekiston Qahramoni – Anorboy Eshmatov, Parda Ziyotov, deputatlar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni ochib bergan partiya yetakchisi yangilanayotgan Konstitutsiyamizda ilgari amal qilib kelgan “Davlat – jamiyat – inson” tamoyili “Inson – jamiyat – davlat” deb o‘zgartirilayotgani, ya’ni inson manfaati har narsadan ustun qo‘yish maqsad qilingani haqida gapirar ekan, mazkur ezgu  tamoyil, yuksak g‘oya partiyamiz dasturi va saylovoldi dasturining har bir bandi, har bir bobi zamirida mujassamligiga e’tibor  qaratdi.
So‘z olganlar ham Bosh qomusimizdan o‘rin olgan o‘zgarish va yangiliklar so‘nggi olti-etti yilda qo‘lga kiritilgan yutuq va muvaffaqiyatlarimizni mustahkamlash bilan birga, Yangi O’zbekistonni bunyod etishdek buyuk maqsad yo‘lida amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan barcha amallarimizning mustahkam huquqiy poydevori bo‘lishiga qat’iy ishonch bildirdi. Darhaqiqat, so‘nggi yillarda har bir mahalla, har bir xonadon, har bir inson hayotidan o‘rin olgan o‘zgarishlar faxrlanishga arzigulik.
Buni event tadbir bo‘lib o‘tgan Zarbdor tumani misolida ham ko‘rishimiz mumkin. 90 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladigan tumanda 2 ta yirik, 4 ta qo‘shma va xorijiy korxonalar, 200 ga yaqin kichik sanoat korxonalari faoliyat olib bormoqda. Intensiv bog‘lar, issiqxonalar tashkil etish, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini qayta ishlashni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratilmoqda.   Obodonlashtirish va bunyodkorlik jarayonlari sabab, tuman markazi tanib bo‘lmas darajada o‘zgardi. Bir qancha ko‘p qavatli binolar qad ko‘tardi. Bu jarayon hamon davom etmoqda. Yangi ish boshlagan  bir nechta tekstil korxonalarida yuzlab xotin-qiz bandligi ta’minlandi.
– Tumanda 90 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladi, – deydi yana bir xalq noibi Buvsara Karabekova. –  Ahil va hamjihat bo‘lib umrguzaronlik qilayotgan o‘zbek,  qirg‘iz, qozoq, tojik, rus hamda  boshqa millat va elat vakillari O’zbekistonni o‘z uylari deb bilishsa, mahallalarni Vatan ichra  vatan  o‘rnida ko‘rishadi. Shu sabab, ular yangi Konstitutsiyada mahallalarga aholining kundalik muammolarini hal qilish bo‘yicha mustaqil qaror qabul qilish vakolatlari berilib, buning uchun tashkiliy va moliyaviy imkoniyatlar yaratish belgilanayotganini bir ovozdan ma’qullashlarini bildirmoqdalar.
Bunday fikr-mulohazalarni o‘sha kuni jizzaxlik partiyadoshlarimiz tomonidan tashkil etilgan hamda kuy va qo‘shiqlarga, raqslarga boy bo‘lgan tadbirda qatnashgan  turli kasb, turli yoshdagi insonlar aytib o‘tishdi.

Новая Конституция – народная Конституция
По инициативе Джизакского областного кенгаша УзЛиДеП в Зарбдорском районе состоялось эвент-мероприятие под девизом “Конституция моя, твоя, наша!”.
В мероприятии приняли участие председатель Исполнительного комитета Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Актам Хаитов, Герои Узбекистана Анорбой Эшматов, Парда Зиётов, депутатлы и представители широкой общественности.
На открытии мероприятия лидер партии отмечая, что изменением в обновляемой Конституции действовавшего ранее принципа “Государство – общество – человек” на принцип “Человк – общество – государство” предусмотрена цель достижения приоритета человека, обратил внимание на тот факт, что этот принцип заложен в каждой главе и кажом пункте основной и предвыборных программ партии.
Выступавшие выразили уверенность, вносимые в основной закон изменения и новшества будут укреплять достижения и успехи страны за последние пять-шесть лет и служить прочной правовой основой работ, проводимых на пути создания Нового Узбекистана. Действительно, можно по праву гордиться изменениями, происходящими в последние годы в каждой махалле, каждой семье, и в жизни каждого человека.
Это можно видеть и на примере Зарбдорского района, где состоялось эвент-мероприятие. В районе с населением более 90 тысячи человек действуют 2 крупных, 4 совместных и иностранных предприятий, около 200 малых промышленных предприятий. Особое внимание уделяется созданию интенсивных садов, строительству теплиц, налаживанию переработки сельскохозяйственной продукции. В результате проведенной работы по строительству и благоустройству неузнаваемо изменился облик районного центра. Возведены многоэтажные здания. Пуск в эксплуатацию ряда новых текстильных предприятий позволил обеспечить трудоустройство сотен женщин.
– В районе проживают более 90 тысячи человек, - сказала представитель общественности Бувсара Карабекова. – Живущие здсь в дружбе и согласии представители узбекского, кыргызскго, казахского, таджикского, русского и других народов, считают Узбекистан своим домом, а махаллю – малой родиной в нашей большой стране. Поэтому все они готовы единогласно поддержать обновляемую Конституцию и определение в ней полномочий махалли по самостоятельному решению повседневных проблем населения и создание для этого организационных и финансовых возможностей.
Такие мнения и суждения выразили представители разных профессий, разных возрастов, принявшие участие в организованном джизакскими членами партии мероаприятии, которое продолжилось концертными выступлениями.
Все свидетельствует о том, что обновляемая Конституция – поистине будет народной Конституцией, отображающей интересы всех слоев населения независимо от нации, возраста, вероисповедния и социального положения.