O’zbekiston - Germaniya munosabatlari yanada yuqori bosqichga ko‘tarilmoqda
So‘nggi yillarda O’zbekiston va Germaniya hamkorligi izchil rivojlanib bormoqda. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi  hamkorlik  ko‘p qirrali xususiyaga ega bo‘lib,  savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik sohalarni  qamrab oladi. Xavfsizlik, inson huquqlari himoyasi,  atrof-muhitni muhofaza qilish, fan va ta’lim,  madaniy aloqalarni kengaytirish va turizm sohasida almashinuv kabi  sohalarda  samarali hamkorlik qilib kelinmoqda.
Germaniya O’zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida  do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, ishonch  va hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha tashqi siyosatini qo‘llab-quvvatlagan holda, barqarorlik va farovonlikni ta’minlash,  Afg‘onistonda  tinchlik o‘rnatish jarayoniga ko‘maklashish, shu maqsadda  transport va energetika sohalarida mintaqaviy infratuzilmalarni ilgari surish borasidagi sa’y-harakatlari yuksak qadrlaydi.
Xususan, so‘nggi yillarda davlatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar oshdi. Iqtisodiyotimizda Germaniya investitsiyalari hajmi 5,5 milliard yevroni tashkil etmoqda, shundan 4 milliard yevro oxirgi bir necha yilda jalb qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning taklifiga binoan joriy yil 2-3 may kunlari ushbu mamlakatga uyushtirgan tashrifi davlatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishga qo‘shimcha turtki bo‘ldi, deb o‘ylaymiz.
Uchrashuv chog‘ida Prezidentlar O’zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik misli ko‘rilmagan sur’atda rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Faol siyosiy, gumanitar va ishbilarmonlik muloqotlari davom etmoqda. Yetakchilar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar, amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar. Xususan, Germaniyaning mintaqadagi o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini, shu jumladan, Yevroittifoqning “Global darvoza” tashabbusi doirasida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ta’kidlandi.
Tomonlar mintaqada Afg‘onistondagi vaziyatni inobatga olgan holda xavfsizlikni ta’minlash, zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi kurashish borasidagi sheriklikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini bildirdilar. Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordam ko‘rsatish, bunda chegaraoldi Termiz shahrida yaratilgan zamonaviy infratuzilma imkoniyatlaridan ham foydalanish muhimligi qayd etildi.
Tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta’lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi. Alohida ta’kidlash joizki, Prezident Shavkat Mirziyoyev Germaniyaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Germaniya tomonidan tadbirda Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi, Germaniya-O’zbekiston ishbilarmonlar kengashi, Germaniya energetika agentligi, “CLAAS”, “Knauf”, “Siemens Energy”, “Lasselsberger”, “Aurubis”, “Linde Group”, “Gunter Papenburg”, “Falk-Porsche-Technik”, “Mangold Consulting”, “DB Engineering”, “Landesbank”, “Commerzbank”, “KfW Bank”, “Deutsche Bank” kabi o‘ttizga yaqin eng yirik kompaniya va banklar rahbarlari qatnashdi.
Yurtimizda germaniyalik hamkorlar ishtirokida umumiy qiymati 5 milliard yevrodan ziyod 60 dan ortiq loyiha amalga oshirilmoqda. Oxirgi yillarning o‘zida Germaniya investitsiyalari hajmi 4 milliard yevroni tashkil qildi, qo‘shma korxonalar soni ikki barobarga ko‘paydi. O’zbekistonda “CLAAS”, “Knauf”, “Gunter Papenburg”, “Linde Group” va “Falk-Porsche-Technik” kabi Germaniya iqtisodiyotining “lokomotivlari” muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.
Bizningcha, erishilgan kelishuvlar va istiqbolga mo‘ljallangan rejalarni  amalga oshirishda aynan ishbilarmon doiralar  asosiy rolni  o‘ynashi lozim.
O’zbekiston-Germaniya biznes forumi doirasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va texnologik sheriklikni kengaytirish bo‘yicha 9 milliard yevrolik yangi savdo, moliya va investitsiya bitimlari imzolandi. “Yashil” energetika, transport infratuzilmasini rivojlantirish, metallurgiya, suv ta’minoti, qishloq xo‘jaligi, kimyo, tog‘-kon, avtomobil, to‘qimachilik, elektrotexnika sanoati va boshqa yo‘nalishlardagi katta loyihalar shular jumlasidandir. Bank-moliya sohasida, shu jumladan Germaniyaning “Deutsche Bank”, “Commerzbank”, “KfW” va “Landesbank” kabi eng yirik banklari bilan loyihalarni moliyalashtirish borasidagi hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilgan.
Shu orqali O’zbekistonning jahon iqtisodiyotidagi keng ko‘lamli va jiddiy tebranishlar sharoitida Germaniya biznesi uchun samarali va ishonchli makon bo‘lishga tayyorligi ta’kidlandi.
O’z navbatida qayd etish joizki, O’zbekiston Respublikasining yangi Konstitutsiyasiga muvofiq, xususiy mulk daxlsizligi kafolatlari kuchaytirildi, davlat halol raqobat va sud tizimi mustaqilligi uchun sharoit yaratishiga oid qoidalar aniq mustahkamlab qo‘yildi.
Umuman olganda, bo‘lib o‘tgan tashrif yakunlari ikki tomonlama munosabatlarning sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarilganidan dalolat bo‘lib, tomonlarning o‘zaro hurmat va bir-birilarining manfaatlarini  hisobga olish tamoyillari asosida o‘zaro manfaatli hamkorlikka bo‘lgan intilishi uning  o‘ziga xos xususiyatidir.

In recent years, there has been a consistent development of cooperation between Uzbekistan and Germany, acquiring a progressive character. The partnership between the countries is multifaceted and covers trade, economic, investment, and technological spheres. Fruitful interaction is being carried out in the security, protection of human rights, environmental safety, science and education, expansion of cultural ties, and tourist exchange.
Germany highly appreciates Uzbekistan’s efforts to ensure stability and prosperity in the Central Asian region, supporting the foreign policy to strengthen friendship, good neighborliness, trust, and partnership in our region, to promote the peace process in Afghanistan, and regional infrastructure projects in transport for this purpose and energy.
So, in recent years, trade turnover and the number of joint projects have doubled. The volume of German investments in Uzbekistan’s economy is 5.5 billion euros, including 4 billion euros attracted over the previous few years.
An additional impetus to relations will be given by the visit of President Shavkat Mirziyoyev on May 2-3 this year at the invitation of Federal President Frank-Walter Steinmeier to Germany. At the meeting, they noted with satisfaction the unprecedented dynamics of the development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Germany and the intensification of political, humanitarian, and business contacts. The leaders considered the issues of enhancing trade, economic, investment, and technological cooperation and defined priority areas for practical cooperation. In particular, Germany expressed its readiness to support regional connectivity projects, including within the framework of the EU Global Gateway initiative.
Interest was emphasized in strengthening partnerships in ensuring regional security and countering modern challenges and threats, primarily in the context of the situation in Afghanistan. The importance of providing targeted humanitarian assistance to the Afghan people, including using the capabilities of the infrastructure created in the border city of Termez, was noted.
During the visit, 16 intergovernmental and interdepartmental documents were signed in the economy, trade, finance, education, science, and innovation.
Separately, we highlight that Shavkat Mirziyoyev met with the heads of leading companies and financial institutions in Germany. The event from the German side was attended by the heads of the Eastern Committee of German Economy, the German-Uzbek Business Council, the German Energy Agency, the heads of about 30 most prominent companies and banks, such as CLAAS, Knauf, Siemens Energy, Lasselsberger, Aurubis, Linde Group, Gunter Papenburg, Falk-Porsche-Technik, Mangold Consulting, DB Engineering, Landesbank, Commerzbank, KfW, Deutsche Bank and others.
More than 60 projects worth 5 billion euros are being implemented in Uzbekistan with the participation of German partners. In recent years alone, the number of joint ventures has doubled. The German economy’s “locomotives” CLAAS, Knauf, Gunter Papenburg, Linde Group, and Falk-Porsche-Technik operate successfully in Uzbekistan.
It is the business community that should play a vital role in the implementation of the agreements reached and further joint plans. On the sidelines of the Uzbekistan – Germany Business Forum, several new trade, financial and investment contracts were concluded to develop industrial cooperation and expand technological partnership by 9 billion euros.
These include green energy projects, transport infrastructure development, metallurgy, water supply, agriculture, chemical, mining, automotive, textile, electrical industries, and other areas. It is planned to enhance interaction in the banking and financial sector, particularly on project financing with German central banks such as Deutsche Bank, Commerzbank, KfW, and Landesbank. Thus, Uzbekistan is ready to become an effective and reliable platform for German business in the new realities of large-scale and severe shocks in the global economy.
For our part, we emphasize that, by the renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, guarantees have been strengthened to ensure the inviolability of private property, provisions are established on the creation by the state of conditions for fair competition and the independence of the judiciary.
In general, the results of the last visit indicate that bilateral relations have reached a qualitatively new level, a characteristic feature of which is the parties’ desire for mutually beneficial cooperation based on the principles of mutual respect and each other’s interests.