Barcha yerda bo‘lganidek, Qorako‘l tumanida ham aholi salomatligini saqlashga,  kelib chiqishi mumkin bo‘lgan turli kasalliklarning oldini olishga, davolash profilaktika ishlarini davr talablari asosida olib borishga alohida e’tibor berilmoqda. Bu muhim jarayonda tumandagi OʻzLiDeP faollari va mahalliy Kengash deputatlarining ham o‘z o‘rni va munosib hissasi bor, albatta.
Yaqinda tuman tibbiyot birlashmasi rahbari, OʻzLiDeP tuman Kengashi raisi, mahalliy Kengash deputati Elyor Oltiyev tomonidan “Bir deputat-yuz ayolga ko‘makchi” loyihasi doirasida saylov okrugiga qarashli MFYlar aholisi ishtirokida  navbatdagi sayyor  qabul o‘tkazildi.
Qabul davomida 16 nafar fuqarolarning  murojaatlari tinglandi.  Murojaatlarning ko‘pchiligi tibbiyot sohasida doimiy ish bilan ta’minlash, davolash muassasalarigi order ajratish singari masalalarda bo‘lib ularning aksariyati deputat tomonidan o‘z joyida hal etildi.
Shu tariqa "Eski qa’la" MFYda yashovchi fuqarolar Dilnoza Qurbonova va Nigora Nurmamatovalar tuman tibbiyot birlashmasiga kichik tibbiy xodim sifatida ishga joylashtirildi, 3 nafar fuqaroga viloyat  kasalxonasiga davolanishi uchun viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasidan navbatsiz  qo‘shimcha imtiyozli yo‘llanma (order) ajratilishiga erishildi, 5 nafar fuqaro markaziy kasalxonada statsionar tartibida davolanish uchun yotqizilgan bo‘lsa, 4 nafari ambulator davolanadigan bo‘ldi.
Qabul davomida bir qator fuqarolarning murojaatlari asosida amaldagi qonunlar hamda keyingi paytda ularga kiritilgan o‘zgartirishlar bo‘yicha tegishli tushuntirishlar berildi.

Как и на всех территориях страны, в Каракульском районе большое внимание уделяется проведению работы по защите здоровья населения, предупреждению и профилактике заболеваний на уровне современных требований. В этом важном процессе активно участвуют активисты районного отдела УзЛиДеП и депутаты местного Кенгаша.
Недавно заведующий районным медицинским объединением, председатель районного Кенгаша УзЛиДеП, депутат местного Кенгаша народных депутатов Эльёр Олтиев тв рамках проекта “Один депутат – помощник сотни женщин” провел очередной выездной прием с участием населения сходов граждан махаллей этого избирательного округа.
На приеме были заслушаны обращения 16 граждан. Вопросы касались, в основном, постоянного трудоустройства в сфере медицины, выделения ордеров в медицинские учреждения. Большинство обращений депутат решил на месте.
Проживающие в СГМ "Эски каъла" Дилноза Курбонова и Нигора Нурмаматова устроены на работу в районное медицинское объединение в качестве младшего медицинского работника, 3 гражданам областным управлением здравоохранения вне очереди выделены льготные ордера для лечения в областной больнице, 5 граждан получили возможность стационарного 4 – амбулаторного лечения в центральной больнице.
В ходе приема на основе обращений граждан участникам мероприятия были даны разъяснения о действующих законах и внесенных в них в последнее время изменениях.