O‘zLiDeP Siyosiy Kengashining XIV majlisi bo‘lib o‘tdi
2023 yilning 12 may kuni Toshkent shahrida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda shu yilning 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga muddatidan ilgari saylovda O‘zLiDePning ishtiroki va partiyaning navbatdagi S’ezdida partiyadan ko‘rsatiladigan nomzod masalasi muhokama qilindi.
Majlisda O‘zLiDeP yetakchi siyosiy kuch sifatida, millionlab elektorat hoxish-istaklarini va manfaatlarini ko‘zlagan holda O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga muddatidan ilgari saylovda munosib nomzod bilan ishtirok etishi bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Majlisda so‘nggi yillar davomida Davlatimiz rahbari boshchiligida barcha sohalarda ulkan islohotlar amalga oshirilganligiga alohida urg‘u berildi. Birgina tadbirkorlik faoliyatini zamonaviy bozor munosabatlari talablaridan kelib chiqib yanada erkinlashtirish bo‘yicha qator ishlar bajarilgani, jumladan, tadbirkorlar faoliyati ustidan turli tekshiruvlarga moratoriy joriy qilingani, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillari tubdan soddalashtirilgani, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish, raqobatni qo‘llab-quvvatlash orqali davlatning iqtisodiyotga aralashuvi cheklangani alohida ta’kidlab o‘tildi.
Shu bilan birga, qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhiti yaratilgani, natijada mamlakatimizda tadbirkorlar soni qariyb
2 millionga yetgani, tadbirkorlik sub’ektlarida ish bilan band bo‘lganlar soni ham bir necha barobar oshgani, tadbirkorlar sinfini kengaytirish maqsadida 200 ming gektar yer maydonlari dehqon xo‘jaliklari uchun aholiga bo‘lib berilishi natijasida 700 mingdan ortiq fuqarolar o‘z yerlariga ega bo‘lgan tadbirkorlarga aylangani, ayollar va yoshlar tadbirkorligi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgani, oilaviy tadbirkorlik rivojlantirilgani partiya Siyosiy Kengashi a’zolari tomonidan e’tirof etildi.
Bundan tashqari, mamlakatimizda keksalar, yoshlar va ayollarni qo‘llab-quvvatlash, kambag‘allikni qisqartirish, sanoatni kuchaytirish, hududlarning iqtisodiy-ijtimoiy o‘sishini ta’minlash, madaniyat va san’at sohalarini rivojlantirish, umuman olganda inson va uning manfaatlarini ta’minlash, odamlarga munosib hayot kechirishiga zarur sharoitlar yaratish borasida erishilgan yutuqlar ta’kidlandi.
Shuningdek, majlisda mamlakatimizda erishilayotgan yutuqlar nafaqat O’zbekistonda, balki xalqaro hamjamiyat tomonidan ham yuksak darajada e’tirof etilayotganligiga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu yutuqlarning barchasi shubhasiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar natijasi ekanligi e’tirof etildi.
Shuningdek, mamlakat kelajagi, shiddatli kechayotgan davr talabi O‘zLiDeP zimmasiga bo‘lajak Prezidentlik saylovida ushbu islohotlar yo‘lidan bundan keyin ham qat’iyat va sobitqadamlik bilan borishni ta’minlay oladigan, jamiyatni isloh qilishdek mashaqqatli vazifani yangicha, o‘ziga xos bosqichda davom ettirishga qodir shaxsni nomzod etib ko‘rsatish lozimligi ta’kidlandi.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi a’zolari boshlangan ushbu ezgu ishlarni bundan keyin ham davom ettirishga, xalqimizni yangidan yangi marralarga yetaklashga munosib va qodir bo‘lgan yetakchi sifatida o‘zining butun hayoti va mehnat faoliyatini Vatanimizning yanada gullab-yashnashiga bag‘ishlagan – Shavkat Miromonovich Mirziyoyev nomzodini O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga ko‘rsatish masalasini navbatdagi partiya S’ezdi muhokamasiga kiritilishini bir ovozdan qo‘llab-quvvatladilar.
Majlisda, shuningdek, partiya hududiy kengashlaridan S’ezdga vakillik me’yori, S’ezdni o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Majlis yakunida O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi tomonidan saylov qonunchiligida belgilangan muddatlarda Markaziy saylov komissiyasiga partiyaning saylovdagi ishtiroki bilan bog‘liq hujjatlarni o‘z vaqtida va sifatli taqdim qilish, joylarda partiya s’ezdiga delegatlarni saylash yuzasidan O‘zLiDeP viloyat, tuman va shahar kengashlari konferensiyalarini o‘tkazish va boshqa zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.

12 мая 2023 года в городе Ташкенте состоялось очередное заседание Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
На заседании обсуждались вопросы участия УзЛиДеП в предстоящих 9 июля текущего года досрочных выборах Президента Республики Узбекистан и выдвижения кандидата от партии на очередном съезде. С учетом пожеланий и интересов электората партии на заседании принято решение об участии УзЛиДеП, как ведущей политической силы, с достойной кандидатурой в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан.
Особо отмечалось, что за последние годы под руководством главы государства во всех сферах проведены масштабные реформы. В частности, осуществлена весомая работа по дальнейшей либерализации предпринимательской деятельности с учетом требований современных рыночных отношений, введен мораторий на проведение проверок субъектов предпринимательства, упрощен порядок лицензирования и разрешительных процедур, посредством приватизации предприятий и поддержки конкуренции ограничено вмешательство государства в экономику. Кроме того, достигнуто развитие в новом качестве и масштабе средств массовой информации и свободы слова, а также преобразование в основной принцип открытой и прозрачной деятельности государственной системы.
Членами Политического совета партии отмечалось создание благоприятной инвестиционной и деловой среды, обеспечившее увеличение числа предпринимателей почти до 2 миллионов, предоставление дехканским хозяйствам 200 тысяч гектаров земельных площадей в целях расширения класса предпринимателей, в результате чего более 700 тысяч граждан получили возможность заниматься предпринимательской деятельностью, а также поддержка со стороны государства женского и молодежного предпринимательства, развитие семейного бизнеса.
Кроме того, на заседании подчеркнуты достижения в сфере поддержки пожилых граждан, молодежи и женщин, сокращения бедности, дальнейшего развития промышленности, обеспечения социально-экономического роста территорий, развития культуры и искусства, в целом обеспечения прав и интересов человека, а также создания условий для достойной жизни людей.
Акцентировалось внимание на том, что достигаемые в стране позитивные результаты получают высокую оценку  со стороны международного сообщества.
Было отмечено, что все эти достижения, безусловно, являются результатом реформ, проводимых под руководством Шавката Миромоновича Мирзиёева.
Подчеркивалось, что будущее страны, нынешнее стремительно меняющееся время требует от УзЛиДеП выдвижения на предстоящих выборах Президента кандидата, способного обеспечить уверенное продолжение начатых реформ, на качественно новом этапе решать задачу по реформированию общества.
Члены Политического совета УзЛиДеП единогласно поддержали предложение о внесении на обсуждение съезда партии вопроса о выдвижении на пост Президента Республики Узбекистан кандидатуры Шавката Миромоновича Мирзиёева лидера, способного продолжить начатое благородное дело, достойно вести народ к достижению новых рубежей и посвящающего всю свою жизнь и трудовую деятельность процветанию Родины.
На заседании также обсуждались вопросы представительской квоты от региональных Кенгашей на съезде партии и организационные моменты, связанные с его проведением. Определены задачи по своевременному и качественному представлению Политическим советом УзЛиДеП в Центральную избирательную комиссию документов об участии партии в выборах в порядке, установленном избирательным законодательством, проведению на местах конференций областных, районных и городских Кенгашей УзЛиДеП по выборам делегатов на съезд партии и задачи по принятию других необходимых мер.