O’zbekiston-Singapur hamkorlikni kengaytirish yo‘lida
O’zbekistonning dunyo mamlakatlari bilan diplomatik hamkorlikni o‘rnatishi mamlakatimizga xalqaro hamkorlik qilish va o‘zaro manfaatli  iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish imkonini berayotir.
O’zbekiston va Singapur o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning shartnomaviy huquqiy asosini 14 ta hujjat tashkil etadi, shulardan 6 tasi  davlatlar va hukumatlararo, 6 tasi idoralar va 2 tasi tarmoqlararo hujjatlardir. Oliy va yuqori darajadagi doimiy muloqotlar, faol iqtisodiy hamkorlik va investitsiyaviy faoliyat, keng madaniy-gumanitar hamkorlik tomonlar o‘rtasidagi yaqin aloqalarning muhim tarkibiy qismlariga aylandi.
Singapur Janubi Sharqiy Osiyodagi iqtisodiy jihatdan rivojlangan  davlat bo‘lib, Janubiy Koreya bilan birga “yangi sanoatlashgan” mamlakatlar qatoridan mustahkam o‘rin egallaydi. Respublika salohiyati, hukumatning investitsiyaviy siyosati O’zbekiston uchun iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishda keng imkoniyat yaratadi. Singapur bilan savdo iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish mamlakatimizning  Janubi Sharqiy Osiyodagi ishtirokini kengaytirish va shu orqali ASYeAN davlatlari respublikasi bilan munosabatlarni mustahkamlashda muhim omil bo‘lishi mumkin.
Ob’ektiv tahlillar shuni ko‘rsatadiki, 1997 yilda O’zbekiston va Singapur o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik munosabatlari o‘rnatilgach, iqtisodiy aloqalar mustahkamlandi. Ayni damda, XX asrning 70 yillariga qadar eng qashshoq mamlakatlardan biri hisoblangan ushbu mamlakat dunyoning eng taraqqiy etgan davlatlari qatoriga qo‘shildi. Hozirgi kunda Singapur ulkan iqtisodiy, moliyaviy va inson kapitali ega yuksak rivojlangan davlatdir. 6 millionga yaqin aholisi bo‘lgan ushbu mamlakatda yalpi mahsulot 379 milliard dollarni, yillik daromad kishi boshiga qariyb 65 ming dollarni tashkil etadi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi tobora ortib bormoqda: 2017 yildagi 92,6 mln dollardan 2022 yilda 143 mln dollargacha (eksport – 105 mln dollar, import – 38 mln dollarni tashkil etdi). Singapurga asosan qora metallar va ulardan tayyorlangan buyumlar, qurilish materiallari, turli xizmatlar eksport qilinadi. Import tarkibidan kauchuk, rezina, optik buyum va asboblari, mexanik uskunalar, to‘qimachilik  buyumlari va xizmatlar o‘rin olgan.
Mamlakatimiz iqtisodiyotida Singapur investitsiyalari hajmi yil sayin oshmoqda. 2016-2022 yilda Singapur investitsiyasi 700 million dollarni tashkil etdi. Bugun O’zbekistonda ushbu davlat sarmoyadorlari ishtirokidagi 90 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Ular elektr texnika, to‘qimachilik,  oziq-ovqat sanoati,  ta’lim, savdo, mashinasozlik va boshqa yo‘nalishlarni  qamrab olgan.  Shulardan  80 tasi  qo‘shma, 10 tasi  yakka tartibdagi korxonalardir.
Ta’lim sohasi O’zbekiston va Singapur hamkorligining eng istiqbolli  yo‘nalishlaridan. Toshkentda 2008 yildan buyon Singapur menejmentni rivojlantirish instituti faoliyat yuritib kelmoqda. 2021 yilda poytaxtimizda Singapur boshqaruv va kommunikatsiyalar texnologiyalari akademiyasining filiali tashkil etildi. Bundan tashqari, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi hamda Singapur Milliy universiteti tizimidagi Li Kuan Yu davlat siyosati maktabi, shuningdek, Singapur davlat xizmati kolleji bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning  2023 yil yanvarda Singapurga davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, ikki tomonlama aloqalarni sifat jihatidan yangi pog‘onaga olib chiqdi. Tashrif doirasida bir necha milliard dollarga yaqin qo‘shma loyihalar imzolandi. Ushbu tarixiy tashrif kelajakda ikki mamlakatning yanada yaqin aloqalarida yangi bosqichni boshlab berdi.
Singapur Respublikasi Prezidenti Halima Yaqubning  yurtimizga davlat tashrifi doirasida  2023 yil 24 may kuni “Ko‘ksaroy” qarorgohida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Ta’kidlash  joizki, ushbu oliy darajadagi tashrif ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan buyon o‘tgan 25 yil ichida birinchisi hisoblanadi.
Muzokaralarda siyosiy muloqot va parlamentlararo aloqalarni yanada mustahkamlash, xalqaro tashkilotlar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, davlat boshqaruvi sohasida kadrlar tayyorlash dasturlarini amalga oshirish, jamoat xavfsizligi va madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha muloqotlarni faollashtirish masalalariga katta e’tibor qaratildi. Xususan, davlatimiz rahbarining Singapurga shu yil yanvarda amalga oshirgan tarixiy tashrifi yakunida hamkorlikning muhim yo‘nalishlari bo‘yicha erishilgan barcha kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda Singapurning “Indorama”, “Meinhardt Group”, “Franklin Templeton”, “Enercon”, “PSA”, “Changi Airport” va boshqa yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda kimyo va to‘qimachilik sanoati, transport va logistika, shaharsozlik, ta’lim xizmatlari, xususiylashtirish sohalarida 3,8 milliard dollarlik loyihalarning amalga oshirilishi faol pallaga kirgan.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi negizida tashkil etilgan qo‘shma ta’lim markazi doirasida Singapurning davlat boshqaruvi va boshqaruv kadrlarini tayyorlash borasidagi tajribasini joriy etish muhimligi ta’kidlandi. Davlat rahbarlari Markaziy va Janubi-sharqiy Osiyoda mintaqaviy integratsiyaning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashib, xalqaro maydonda, eng avvalo BMT doirasida hamda O’zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish jarayonida o‘zaro anglashuv va qo‘llab-quvvatlash darajasi yuqori ekanini qayd etishdi.
Umuman olganda, diyorimizda  amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli  islohotlar O’zbekiston va Singapur o‘rtasida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha  o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun qo‘shimcha sharoit yaratadi. Bu O’zbekistonning  strategik muhim hudud sifatida Janubi-Sharqiy Osiyoga  yanada kirib borishiga  xizmat qiladigan tashqi siyosatini diversifikatsiya qilishiga hissa qo‘shadi. Ushbu tashrif hozirgi o‘zgarishlar ikki mamlakat o‘rtasida savdo-diplomak, savdo-iqtisodiy, ta’lim va madaniy-gumanitar aloqalarni  chuqurlashtirishga  ijobiy  ta’sir ko‘rsatayotganining belgisidir.

Узбекистан и Сингапур по пути наращивания партнёрства
Установление дипломатического сотрудничества Узбекистана со странами мира позволили нашей стране тесно взаимодействовать и развивать взаимовыгодные экономические связи. В настоящее время Республика Узбекистан тесно контактирует в этом направлении не только с государствами Евразийского пространства, но и со странами Юго-Восточной Азии, в том числе и с Сингапуром. Договорно-правовую основу двусторонних отношений между Узбекистаном и Сингапуром составляют 14 документов, из них 6 межгосударственных и межправительственных, 6 межведомственных и 2 межотраслевых документа.
Регулярный диалог на высшем и высоком уровнях, активное экономическое взаимодействие и инвестиционная деятельность, насыщенное культурно-гуманитарное сотрудничество стали важными составляющими тесных связей между сторонами.
Сингапур - это сильно развитое в экономическом отношении государство Юго-Восточной Азии, занимая, например, с Южной Кореей, прочные позиции в ряду «новых индустриальных» стран. Важно отметить, что потенциал Республики Сингапур, в том числе инвестиционная политика правительства, представляет для Узбекистана широкие возможности для развития экономических отношений. Развитие сотрудничества с Республикой Сингапур в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сфере, могут также стать важным фактором в расширение присутствия Узбекистана в Юго-Восточной Азии, укрепляя, тем самым, отношения Республики с АСЕАН.
Объективный анализ позволяет утверждать, что уже после установления в 1997 году двустороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Сингапуром укреплялись взаимоотношения в экономической сфере. При этом, эта страна, считавшаяся одной из беднейших до 70-х годов 20 века, быстро влилась в ряды самых развитых государств мира. В настоящее время Сингапур является высокоразвитым государством с огромным экономическим, финансовым и человеческим капиталом. В стране с населением около 6 миллионов человек валовой общественный продукт составляет 379 миллиардов долларов, а годовой доход – около 65 тысяч долларов на одного жителя.
Динамика объема взаимной торговли между двумя странами постоянно увеличивается: с 92,6 млн долларов в 2017 году до 143 млн долларов в 2022 году (экспорт – 105 млн долларов, импорт – 38 млн долларов). В Сингапур в основном экспортируются черные металлы и изделия из них, строительные материалы, услуги и т.д. В состав импорта входят каучук, резина и резиновые изделия, оптические изделия и приборы, механическое оборудование, текстильные изделия, а также услуги.
Объем инвестиций Сингапура в экономику нашей страны ежегодно растет. В 2016-2022 годах инвестиции Сингапура составили 700 миллионов долларов. Сегодня в Узбекистане действуют 90 предприятий с участием сингапурских инвесторов, охватывающих электротехническую, текстильную и пищевую промышленность, образование, торговлю, машиностроение и другие направления. 80 из них являются совместными предприятиями и 10 – индивидуальными предприятиями.
Образование является одним из наиболее перспективных направлений узбекско-сингапурского сотрудничества. С 2008 года в Ташкенте действует Сингапурский институт развития менеджмента. В 2021 году в Ташкенте был создан филиал Академии технологий управления и коммуникаций Сингапура. Кроме того, налаживается взаимосвязь Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан со Школой государственной политики имени Ли Куан Ю Национального университета Сингапура, а также с Сингапурским колледжем государственной службы.
Государственный визит в январе 2023 года Президента Шавката Мирзиёева в Сингапур стал историческим, так как вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень, что нашло свое отражение в совместных проектах на несколько миллиардов долларов. Он знаменовал собой начало нового этапа в налаживании более тесных отношений между двумя странами.
Уже 24 мая 2023 года в резиденции «Куксарой» состоялись переговоры между Президентом Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Сингапур Халимой Якуб в рамках её государственного визита в Республику Узбекистан. Подчеркнём, что этот визит на высшем уровне является первым за 25 лет с момента установления дипломатических отношений между странами.
В ходе переговоров большое внимание уделено дальнейшему укреплению политического диалога и межпарламентских связей, осуществлению взаимной поддержки в рамках международных организаций, реализации программ по подготовке кадров в сфере государственного управления, активизации контактов по линии общественной безопасности и культурно-гуманитарных обменов.
Так, на практике идет последовательное выполнение договоренностей по ключевым направлениям взаимодействия, достигнутых по итогам исторического визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в январе 2023 года в Сингапур. В стадии активной реализации находятся проекты на 3,8 миллиарда долларов в химической и текстильной промышленности, транспорте и логистике, градостроительстве, образовательных услуг, приватизации с такими ведущими сингапурскими компаниями, как Indorama, Meinhardt Group, Franklin Templeton, Enercon, PSA, Changi Airport.
Подчеркнута важность внедрения сингапурского опыта в области государственного управления и подготовки управленческих кадров в рамках вновь созданного совместного образовательного центра на базе Академии госуправления при Президенте Республики Узбекистан.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной интеграции в Центральной и Юго-восточной Азии, отметили высокий уровень взаимопонимания и обоюдной поддержки на международных площадках, прежде всего в рамках ООН, а также в процессе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
В целом отметим, что реализуемые в Узбекистане широкомасштабные реформы создают дополнительные условиях для наращивания взаимовыгодного узбекско-сингапурского сотрудничества по всем направлениям. Это способствует диверсификации внешней политики Узбекистана, что послужит дальнейшему проникновению в Юго-Восточную Азию как в стратегически важный регион. Данный визит показал, что сложившаяся динамика позитивно сказывается на углубление политико-дипломатических, торгово-экономических, образовательных и культурно-гуманитарных связей между Узбекистаном и Сингапуром.