Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining XI syezdi bo‘lib o‘tdi
30.05.2023, 18:31
Joriy yilning 30 may kuni Toshkent shahrida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining o‘n birinchi syezdi bo‘lib o‘tdi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan saylangan hamda partiya Ustaviga ko‘ra Syezdning to‘g‘ridan-to‘g‘ri delegati hisoblanuvchi jami 633 ta delegat qatnashdi.
Syezdda shu yilning 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan muddatidan ilgari O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida O`zLiDePning ishtiroki va saylovda partiyadan ko‘rsatiladigan nomzod masalasi muhokama qilindi.
Syezd qatnashchilari so‘nggi yillarda “Inson qadri uchun” tamoyili hamda “Avval inson, keyin – jamiyat va davlat” degan xalqchil g‘oya asosida xalqimizning farovonligi oshirilganligini, iqtisodiyot tarmoqlari transformatsiya qilinganligini va tadbirkorlik sohasi butunlay yangicha qiyofa kasb etganligini, inson huquqlari va manfaatlarini so‘zsiz ta’minlash hamda faol fuqarolik jamiyatini shakllantirish yo‘lida izchil islohotlar amalga oshirilib kelinayotganligini ta’kidladilar.
O’tgan davr davlatimiz uchun Harakatlar strategiyasi hamda uning mantiqiy davomi hisoblangan Yangi O’zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida jamiyat hayotining barcha jabhalarini qamrab olgan tarixiy islohotlar, tub burilishlar davri bo‘lganligiga alohida e’tibor qaratildi.
Syezd ishtirokchilari tomonidan har tomonlama o‘zini oqlagan mazkur islohotlarning davomiyligini ta’minlash mamlakatdagi millionlab fuqarolarning hoxish-istaklarini va manfaatlarini ifodalovchi yetakchi siyosiy kuch hisoblangan O‘zLiDePning asosiy vazifasi ekanligi ta’kidlandi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya qabul qilinishini munosabati bilan shakllanayotgan yangicha konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitlarda Konstitutsiyadan kelib chiqadigan davlatning fuqarolar oldidagi yangi ijtimoiy-iqtisodiy majburiyatlarini to‘laqonli va sifatli bajarilishini ta’minlashga, ushbu mas’uliyatli vazifani yurtimizda boshlangan va orqaga qaytmaydigan darajada shiddatli tus olgan islohotlar bilan hamohang tarzda amalga oshirishga hamda taraqqiy etgan davlat – Yangi O’zbekistonni qurish ulug‘vor g‘oyasi atrofida butun jamiyatimizni, xalqimizni jipslashtirishga qodir bo‘lgan, Vatan taqdirini o‘zidan ustun qo‘yib, hamisha xalq dardi bilan yashaydigan, jonkuyar shaxs nomzodini partiya nomidan ilgari surish zarurligi alohida qayd etildi.
Ushbu barcha jihat va ezgu fazilatlar o‘zining butun umrini Vatanimiz, xalqimiz taraqqiyoti va farovonligiga baxshida etib kelayotgan, adolatli va xalqchil boshqaruvi bilan yurtdoshlarimizning mehrini qozonib, Yangi O’zbekistonni barpo etayotgan Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga tegishli ekanligi ta’kidlanib, aynan uning nomzodini bo‘lajak saylovda partiya nomidan ko‘rsatish to‘g‘risida O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Syezdi delegatlari tomonidan yakdillik bilan qaror qabul qilindi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha sohalarda Davlat rahbari boshchiligida mislsiz o‘zgarishlar yuz berdi. Jamiyatimizning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi o‘zgarib, hayotimizda yangicha munosabatlar, yangi imkoniyat va qadriyatlar shakllanayotgani e’tirof etildi. Ayniqsa, inson huquq va erkinliklari, qonun ustuvorligi, ochiqlik va oshkoralik, so‘z erkinligi, din va e’tiqod erkinligi, jamoatchilik nazorati, gender tenglik, xususiy mulk daxlsizligi, iqtisodiy faoliyat erkinligi singari demokratik tushunchalar va hayotiy ko‘nikmalar hozirgi vaqtda real voqelikka aylanganligi qayd etildi.
Qolaversa, yig‘ilishda iqtisodiyotimizda haqiqiy bozor munosabatlarini joriy etish, shu asosda mamlakatimizni taraqqiy ettirish uchun tadbirkorlarga barcha shart-sharoitlar yaratib berilayotgani e’tirof etildi.
Shuningdek, bugungi kunda butun davlat apparati Davlat rahbari tomonidan ilgari surilgan “xalqimiz ertaga emas, o‘zoq kelajakda emas, bugun hayotidan rozi va mamnun bo‘lib yashashi kerak” degan g‘oya asosida jamiyat rivoji va farovonligi yo‘lida faoliyat olib borayotganligi qayd etildi.
Ushbu hayotbaxsh yangilanishlar, o‘zgarishlar amaldagi Prezident tashabbusi, sa’y-harakatlari bilan amalga oshirilayotganligi va ana shu ijobiy o‘zgarishlarni o‘zining hayotida his qilgan millionlab O’zbekiston fuqarolari islohotlar aynan Shavkat Miromonovich Mirziyoyev boshchiligida izchil davom etishini istayotganligi bildirildi.
Syezdda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga nomzod Sh.M.Mirziyoyev o‘z dasturining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’ruza qildi.
Dastur beshta maqsadni qamrab olgan bo‘lib, birinchi maqsad – “har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoit yaratish”dan iborat. Ushbu maqsadga erishish uchun maktabgacha va maktab ta’limini yuqori bosqichga olib chiqish bo‘yicha yangi dasturlarni amalga oshirish, 2030 yilgacha maktabgacha ta’limga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qoplab, qamrovni 100 foizga yetkazish, ehtiyojmand oilalar farzandlari uchun bog‘cha xarajatlarini davlat tomonidan to‘liq qoplab berish kabi takliflar ilgari surilmoqda.
Ushbu yo‘nalishda maktablarda qo‘shimcha 2,5 million o‘quvchi o‘rni yaratish, “Yiliga besh yuz ming o‘quvchi o‘rni” dasturini amalga oshirish, xususiy ta’limga qo‘shimcha yengilliklar berish, chekka hududlarda maktab avtobuslarini bepul yo‘lga qo‘yish, barcha tuman va shaharlarda “Iste’dod – Intilish – Istiqbol” maktab-internatlarini tashkil etish kabi muhim masalalar ham qamrab olingan.
Shu bilan birga o‘rtacha umr davomiyligini 73 yoshdan 78 yoshga yetkazish maqsadida sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlarni davom ettirish, “Gepatit S” kasalligini to‘liq davlat hisobidan davolash, aholiga “kafolatlangan tibbiy paket”ni bepul taqdim etish, o‘zak hujayralari transplantatsiyasini yo‘lga qo‘yilib, ehtiyojmand oilalar farzandlariga bunday muolaja xarajatlari davlat hisobidan to‘liq qoplab berish, sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish va tibbiy sug‘urta tizimini joriy qilish bo‘yicha takliflar partiya vakillari tomonidan mamnuniyat bilan qarshi olindi.
Shuningdek, nomzod tomonidan Ijtimoiy xizmatlar sohasini qayta ko‘rib chiqish, har bir mahallada professional ijtimoiy xodimlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, tumanlarda ijtimoiy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida ko‘rsatadigan ijtimoiy himoya markazlarini tashkil etish, tug‘ruq ta’tilidagi ayollar uchun onlayn ishlash tizimi, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi tizimni joriy etish hamda bu boradagi ishlarni muvofiqlashtirish maqsadida Ijtimoiy himoya milliy agentligini tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Dasturdan tashqi mehnat migratsiyasi tizimini to‘liq isloh qilish, xorijga ishlash uchun borayotgan fuqarolarni kasbga va chet tillariga o‘qitish ko‘lamini kengaytirish, shuningdek, aholini arzon uy-joy bilan ta’minlash maqsadida qo‘shimcha 1 million xonadonli uy-joy qurish, quruvchilarga va xalqimizga arzon va uzoq muddatli kreditlar taqdim etish kabi masalalar o‘rin olgan.
Dasturning ikkinchi maqsadi – “Odamlarni hayotdan rozi qilish uchun barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash”dan iborat. Ushbu yo‘nalishda aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmini hozirgi 2 ming 200 dollardan 4 ming dollarga oshirib, mamlakatimizni “daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar” qatoriga kiritish, Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish, Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etish, eksport hajmini 2 barobarga oshirib, 45 milliard dollarga yetkazish kabi vazifalar belgilab olingan.
Mazkur yo‘nalishda qayta tiklanuvchi energiyadan keng foydalanishni jadallashtirish, xususan, qayta tiklanuvchi energiya manbalari 25 ming mega-vattga, ularning jami quvvatlardagi ulushini 14 foizdan 40 foizga yetkazish choralari nazarda tutilgan.
Dasturda barcha aholi punktlari toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, barcha qishloq va mahallalarni Internet bilan to‘liq qamrab olish va Internet tezligini 10 karraga oshirish belgilangan.
Shuningdek, xususiy sektor ulushini oshirish, monopol sohalarni bozor tamoyillariga o‘tkazishni izchil davom ettirish, temir yo‘l xizmatlari, avtomobil yo‘llarini qurish va boshqarish, gaz va elektr yetkazib berishni xususiy sektorga o‘tkazish, davlat ulushi mavjud korxonalar soni 6 barobarga kamaytirish va iqtisodiyotda nodavlat sektor ulushini 85 foizga yetkazish masalalari nazarda tutilgan.
Dasturda tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga erkin faoliyat yuritishi uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha ishlarni davom ettirish nazarda tutilgan. Xususan, biznes uchun qo‘shilgan qiymat, foyda, aylanma va mol-mulk soliq stavkalari oshirilmasligini qat’iy kafolatlash ko‘zda tutilmoqda.
Dasturning uchinchi maqsadi – “Suv resurslarini tejash va atrof muhitni muhofaza qilish”ga qaratilgan. Xususan, 2030 yilga qadar ekin maydonlarini to‘liq suv tejaydigan texnologiyalarga o‘tkazish, sohaga bozor mexanizmlarini olib kirish, suv tejaydigan texnologiyani joriy etgan fermer va dehqonlar uchun rag‘batlantirish mexanizmlarini yanada ko‘paytirish choralari ko‘riladi.
Shuningdek, Orolbo‘yi mintaqasidagi o‘rmonzorlarni kelgusi yetti yilda 1,6 mln dan 2,3 mln gektarga, respublikada ko‘kalamzorlik darajasini 30 foizga yetkazish, yangi uy-joy qurishda pudratchilarga “yashil hudud” va avtoturargoh bo‘lishi haqida talabni qo‘yish, aholini qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash xizmatlari bilan 100 foiz qamrab olish nazarda tutilgan.
To‘rtinchi maqsad – “Qonun ustuvorligini ta’minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish”dan iborat. Bu borada davlat xizmatlarini to‘liq elektron shaklga o‘tkazish, ayrim soliqlarni bevosita mahallaga yo‘naltirish kabi choralar nazarda tutilmoqda.
Dasturda qonun ustuvorligi ta’minlash, sud mustaqilligi va odilligini oshirishga qaratilgan bir qator takliflar nazarda tutilgan. Xususan:
–sud-tergov jarayonlarida holislik va adolatni ta’minlash maqsadida tergovda huquqni cheklashga doir sanksiyalar alohida sudyalar tomonidan berilishi bo‘yicha tartibni o‘rnatish;
–fuqarolarni “qamoqqa olib tergov qilish” amaliyotini kamaytirish va buning o‘rniga garov ehtiyot chorasidan keng foydalanish imkoniyatini yaratish, shuningdek mazkur masalada sudlarga murojaat qilish imkoniyatlarini kengaytirish;
–jinoyat sodir qilgan shaxslarni ular kelgusida tuzalish yo‘liga o‘tishi uchun muqobil jazo turlarini kengaytirish, tadbirkorlar uchun jinoiy javobgarlikni yanada liberallashtirish hamda Biznes ombudsman va Savdo-sanoat palatasi tomonidan tadbirkorni tergov-sud jarayonida himoya qilish bo‘yicha yangi tizim joriy etish masalalari inobatga olingan.
Beshinchi maqsad – “Yangi O’zbekiston xavfsiz va tinchliksevar davlat”. Ushbu yo‘nalishda Markaziy Osiyoda turli yo‘nalishlar, ayniqsa, suv resurslaridan oqilona foydalanish, transport yo‘laklarini rivojlantirish borasidagi amaliy hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish, xorijdagi vatandoshlarni qo‘llab-quvvatlab, yurtimiz taraqqiyotida faol ishtirok etishlari uchun ularga zarur shart-sharoitlarni yaratib berish bo‘yicha tizimli choralarni ko‘rish taklif etilmoqda.
Dasturda Qurolli Kuchlarimizning qudrati, mudofaa qobiliyati va harbiy salohiyatini yanada oshirish maqsadida Milliy armiyani 2030 yilga qadar eng zamonaviy qurol-aslaha va harbiy texnika bilan ta’minlash bo‘yicha tashabbuslar ilgari surilmoqda.
Syezd qaroriga ko‘ra O‘zLiDeP qonunda belgilangan tartibda O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga partiya nomzodini ro‘yxatga olishni so‘rab O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat etadi.
Syezdda ko‘rib chiqilgan barcha masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
O`zLiDeP matbuot xizmati
O‘zLiDeP: Hayotbaxsh g‘oyalar tashabbuskoriga ishonch bildiramiz syezd delegatlari fikrlaridan parchalar
10.09.2021, 14:43
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining X syezdi bo‘lib o‘tdi
09.09.2021, 19:55
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII syezdi bo‘lib o‘tdi

Состоялся ХI съезд Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана
30.05.2023, 18:17
30 мая текущего года состоялся одиннадцатый Съезд Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана. В нем приняли участие 633 делегатов, избранных от Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и считающимся прямыми делегатами Съезда согласно Уставу партии.
На съезде обсужден вопрос участия УзЛиДеП в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля текущего года, а также выдвижения на этих выборах кандидата от партии.
Отмечено, что за последние годы, на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека» и благородной идеи «Прежде всего - человек, а затем - общество и государство», повысилось благосостояние нашего народа, трансформировались секторы экономики, кардинальные изменения произошли в сфере предпринимательства, осуществляются последовательные реформы по безусловному обеспечению прав и интересов человека, формированию активного гражданского общества.
Внимание было акцентировано на то, что истекший период стал поистине историческим периодом кардинальных реформ и коренных преобразований, реализуемых в рамках Стратегии действий и Стратегии развития Нового Узбекистана, являющейся ее логическим продолжением, которые коснулись всех сфер жизни общества.
Участники съезда отметили, что обеспечение непрерывности этих реформ, полностью и всесторонне оправдавших себя, является основной задачей УзЛиДеП – партии, считающейся ведущей политической силой, представляющей желания и интересы миллионов граждан нашей страны.
Отмечено, что в новых конституционно-правовых реалиях, формирующихся в связи с принятием Конституции в новой редакции, необходимо выдвинуть кандидатуру человека, способного обеспечить полное и качественное выполнение новых социально-экономических обязательств государства перед гражданами, выполнять эту ответственную задачу в соответствии с начавшимися
в стране реформами, которые обрели необратимый характер, объединить и сплотить наше общество и народ вокруг такой великой идеи, как построение Нового Узбекистана, который будет ставить судьбу Родины выше своей, жить проблемами и заботами народа.
Подчеркивая, что всеми этими благородными качествами обладает строящий Новый Узбекистан, истинный патриот своей страны Шавкат Миромонович Мирзиёев, который всю свою жизнь посвятил развитию и благополучию нашей страны и народа, завоевал любовь наших соотечественников своим справедливым управлением, делегатами Съезда принято единогласное решение выдвинуть на предстоящих выборах от партии кандидатуру Шавката Мирзиёева.
Отмечалось, под руководством Главы нашего государства в последние годы в стране произошли колоссальные изменения и преобразования во всех сферах. Признано, что стремительно меняется политико-правовой, социально-экономический облик нашего общества, в нашей жизни формируются новые отношения, новые ценности, открываются новые возможности. В особенности такие демократические понятия и жизненные навыки, как «права и свободы человека», «верховенство закона», «открытость и прозрачность», «свобода слова», «свобода религии и убеждений», «общественный контроль», «гендерное равенство», «неприкосновенность частной собственности», «свобода экономической деятельности» прочно утверждаются в нашей повседневной жизни.
Кроме того, на заседании участниками отмечено, что создаются все условия, чтобы в нашу экономику были внедрены настоящие рыночные отношения и на этой основе создаются все необходимые условия для предпринимателей, чтобы они могли внести вклад в развитие страны.
Также отмечено, что сегодня весь государственный аппарат ведет деятельность во имя развития и благополучия общества на основе выдвинутой Главой государства идеи о том, что «Люди должны жить хорошо не завтра, не в далеком будущем, а уже сегодня».
Подчеркнуто, что все эти обновления и преобразования осуществляются по инициативе и благодаря усилиям действующего Президента, миллионы наших соотечественников, которые видят и ощущают эти положительные изменения в своей повседневной жизни, хотят последовательного продолжения реформ именно под руководством Шавката Миромоновича Мирзиёева.
На съезде кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев выступил с докладом об основных направлениях своей предвыборной программы.
Программа состоит из пяти целей, первая – «Создание наиболее подходящих условий для реализации каждым человеком его потенциала». Для достижения этой цели выдвинуты такие предложения, как реализация новых программ по выведению дошкольного и школьного образования на высокий уровень, полное покрытие к 2030 году потребности в дошкольном образовании и доведение его охвата до 100%, полное покрытие государством расходов на детские сады детей из малообеспеченных семей.
Также, в этом направлении намечено выполнить ряд важных задач, как создание дополнительных 2,5 млн ученических мест в школах, реализация программы «Пятьсот тысяч ученических мест в год», предоставление дополнительных льгот на частное образование, запуск бесплатных школьных автобусов в отдаленных районах, создание во всех районах и городах школ-интернатов “Истеъдод – Интилиш – Истиқбол” («Талант - Стремление - Перспектива»).
Наряду с этим, членами партии были тепло встречены предложения по продолжению продолжение реформ в системе здравоохранения
в целях увеличения средней продолжительности жизни с 73 до 78 лет, обеспечению полноценного лечения заболевания «Гепатита С» за счет государства, бесплатному обеспечению населения «гарантированным пакетом медицинских услуг», а также налаживанию лечения трансплантации стволовых клеток с полным покрытием его расходов за счет государства для детей из малообеспеченных семей, проведению цифровизации системы здравоохранения и внедрению системы медицинского страхования.
Также кандидатом выдвинуты инициативы по пересмотру сферы социальных услуг, налаживанию деятельности профессиональных социальных работников в каждой махалле, созданию в районах центров социальной защиты, оказывающих социальные услуги по принципу «одного окна», внедрению системы онлайн-работы для женщин, находящихся в декретном отпуске, созданию новой системы поддержки лиц с инвалидностью, а также для координации работы в этом направлении предлагается создать Национальное агентство социальной защиты.
В программе также нашли отражение такие вопросы, как полное реформирование системы внешней трудовой миграции, расширение охвата обучения трудовым профессиям и иностранным языкам граждан, выезжающих за границу, а также строительство дополнительно 1 млн единиц жилья для обеспечения населения доступным жильем, обеспечение строителей и граждан доступными и долгосрочными кредитами.
Вторая цель программы — «Обеспечение устойчивого экономического роста, чтобы люди были довольны жизнью». В данном направлении определены задачи по вхождению нашего государства в список «стран с доходом выше среднего» с увеличением объема ВВП на душу населения с нынешних 2 200 долларов до 4 000 долларов, вступлению во Всемирную торговую организацию, созданию Фонда развития промышленности, удвоению объема экспорта с доведением его до 45 миллиардов долларов.
Предусмотрено принять меры по ускорению широкого использования возобновляемой энергии, в частности, увеличению возобновляемых источников энергии до 25 тысяч мегаватт, доведению их доли в общей мощности от 14% до 40%.
Программа также предусматривает обеспечение всех населенных пунктов чистой питьевой водой, полное покрытие всех сел и махаллей Интернетом, увеличение скорости Интернета в 10 раз.
Также предусмотрены вопросы увеличения доли частного сектора, последовательного продолжения перевода монополистических отраслей на рыночные принципы, передачи в частный сектор оказание железнодорожных услуг, строительство и управление автодорогами, газо- и электроснабжение, уменьшения предприятий с государственной долей в 6 раз, а также увеличения доли негосударственного сектора в экономике до 85 процентов.
Вместе с тем, предусмотрено продолжение работы по поддержке предпринимателей, созданию благоприятных условий для их свободной деятельности.
В частности, предлагается обеспечить строгие гарантии по не повышению ставок налога на добавленную стоимость, прибыль, оборот и имущество для бизнеса.
Третья цель программы направлена на «Экономию водных ресурсов и защиту окружающей среды».В частности, до 2030 года принять меры по полному переводу посевных площадей на водосберегающие технологии, внедрению в отрасль рыночных механизмов, усилению механизмов стимулирования труда фермеров и дехкан, внедривших водосберегающие технологии.
Также в ближайшие семь лет лесные массивы в Приаралье будут увеличены с 1,6 млн до 2,3 млн га, уровень озеленения по республике повышен до 30%, будут установлены требования к подрядчикам о наличии «зеленой зоны» и мест для парковки при строительстве новых жилых массивов, а также будет обеспечен 100-процентный охват населения услугами по сбору твердых бытовых отходов.
Четвертая цель«Обеспечение верховенства закона, организация государственного управления на службе народа». В связи с этим предусмотрены такие меры, как полный перевод государственных услуг в электронную форму, направление некоторых налогов непосредственно в махаллю.
В программе предусмотрены ряд предложений, направленные на обеспечение верховенства права, повышения независимости и справедливости судов. В частности, в нее включены вопросы:
-установления порядка санкционирования ограничение в правах в уголовном процессе отдельными судьями, в целях обеспечения беспристрастности и справедливости в следствии;
-уменьшения практики «проведения следствия с заключением под стражу» в отношении граждан и создания вместо этого возможности широкого использования меры пресечения в виде «залога», а также расширения возможностей по обращению в суды по этому вопросу;
-расширения альтернативных видов наказания для становления в будущем на путь исправления лиц, совершивших преступление, дальнейшей либерализации уголовной ответственности предпринимателей, а также создания новой системы по защите предпринимателя в судебно-следственном процессе Бизнес-омбудсменом и Торгово-промышленной палатой.
Пятая цель – «Новый Узбекистан, безопасное и мирное государство». В данном направлении предлагается вывести на новый качественный уровень практическое сотрудничество в Центральной Азии по разным направлениям, в том числе рациональному использованию водных ресурсов, развитию транспортных коридоров, оказанию поддержки соотечественникам за рубежом и принятию системных мер по созданию необходимых условий для их активного участия в развитии нашей страны.
В программе также выдвинуты такие инициативы, как обеспечение до 2030 года Национальную армию самым современным вооружением и военной техникой в целях дальнейшего повышения мощи, обороноспособности и военного потенциала наших Вооруженных Сил.
Согласно решению съезда, УзЛиДеП в соответствии с законодательством обратится в Центральную избирательную комиссию Республики Узбекистан с просьбой о регистрации выдвинутого от партии кандидата в Президенты Республики Узбекистан.