Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining XI syezdi bo‘lib o‘tdi
30.05.2023, 18:31
Joriy yilning 30 may kuni Toshkent shahrida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining o‘n birinchi syezdi bo‘lib o‘tdi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan saylangan hamda partiya Ustaviga ko‘ra Syezdning to‘g‘ridan-to‘g‘ri delegati hisoblanuvchi jami 633 ta delegat qatnashdi.
Syezdda shu yilning 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan muddatidan ilgari O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida O`zLiDePning ishtiroki va saylovda partiyadan ko‘rsatiladigan nomzod masalasi muhokama qilindi.
Syezd qatnashchilari so‘nggi yillarda “Inson qadri uchun” tamoyili hamda “Avval inson, keyin – jamiyat va davlat” degan xalqchil g‘oya asosida xalqimizning farovonligi oshirilganligini, iqtisodiyot tarmoqlari transformatsiya qilinganligini va tadbirkorlik sohasi butunlay yangicha qiyofa kasb etganligini, inson huquqlari va manfaatlarini so‘zsiz ta’minlash hamda faol fuqarolik jamiyatini shakllantirish yo‘lida izchil islohotlar amalga oshirilib kelinayotganligini ta’kidladilar.
O’tgan davr davlatimiz uchun Harakatlar strategiyasi hamda uning mantiqiy davomi hisoblangan Yangi O’zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida jamiyat hayotining barcha jabhalarini qamrab olgan tarixiy islohotlar, tub burilishlar davri bo‘lganligiga alohida e’tibor qaratildi.
Syezd ishtirokchilari tomonidan har tomonlama o‘zini oqlagan mazkur islohotlarning davomiyligini ta’minlash mamlakatdagi millionlab fuqarolarning hoxish-istaklarini va manfaatlarini ifodalovchi yetakchi siyosiy kuch hisoblangan O‘zLiDePning asosiy vazifasi ekanligi ta’kidlandi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya qabul qilinishini munosabati bilan shakllanayotgan yangicha konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitlarda Konstitutsiyadan kelib chiqadigan davlatning fuqarolar oldidagi yangi ijtimoiy-iqtisodiy majburiyatlarini to‘laqonli va sifatli bajarilishini ta’minlashga, ushbu mas’uliyatli vazifani yurtimizda boshlangan va orqaga qaytmaydigan darajada shiddatli tus olgan islohotlar bilan hamohang tarzda amalga oshirishga hamda taraqqiy etgan davlat – Yangi O’zbekistonni qurish ulug‘vor g‘oyasi atrofida butun jamiyatimizni, xalqimizni jipslashtirishga qodir bo‘lgan, Vatan taqdirini o‘zidan ustun qo‘yib, hamisha xalq dardi bilan yashaydigan, jonkuyar shaxs nomzodini partiya nomidan ilgari surish zarurligi alohida qayd etildi.
Ushbu barcha jihat va ezgu fazilatlar o‘zining butun umrini Vatanimiz, xalqimiz taraqqiyoti va farovonligiga baxshida etib kelayotgan, adolatli va xalqchil boshqaruvi bilan yurtdoshlarimizning mehrini qozonib, Yangi O’zbekistonni barpo etayotgan Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga tegishli ekanligi ta’kidlanib, aynan uning nomzodini bo‘lajak saylovda partiya nomidan ko‘rsatish to‘g‘risida O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Syezdi delegatlari tomonidan yakdillik bilan qaror qabul qilindi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha sohalarda Davlat rahbari boshchiligida mislsiz o‘zgarishlar yuz berdi. Jamiyatimizning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi o‘zgarib, hayotimizda yangicha munosabatlar, yangi imkoniyat va qadriyatlar shakllanayotgani e’tirof etildi. Ayniqsa, inson huquq va erkinliklari, qonun ustuvorligi, ochiqlik va oshkoralik, so‘z erkinligi, din va e’tiqod erkinligi, jamoatchilik nazorati, gender tenglik, xususiy mulk daxlsizligi, iqtisodiy faoliyat erkinligi singari demokratik tushunchalar va hayotiy ko‘nikmalar hozirgi vaqtda real voqelikka aylanganligi qayd etildi.
Qolaversa, yig‘ilishda iqtisodiyotimizda haqiqiy bozor munosabatlarini joriy etish, shu asosda mamlakatimizni taraqqiy ettirish uchun tadbirkorlarga barcha shart-sharoitlar yaratib berilayotgani e’tirof etildi.
Shuningdek, bugungi kunda butun davlat apparati Davlat rahbari tomonidan ilgari surilgan “xalqimiz ertaga emas, o‘zoq kelajakda emas, bugun hayotidan rozi va mamnun bo‘lib yashashi kerak” degan g‘oya asosida jamiyat rivoji va farovonligi yo‘lida faoliyat olib borayotganligi qayd etildi.
Ushbu hayotbaxsh yangilanishlar, o‘zgarishlar amaldagi Prezident tashabbusi, sa’y-harakatlari bilan amalga oshirilayotganligi va ana shu ijobiy o‘zgarishlarni o‘zining hayotida his qilgan millionlab O’zbekiston fuqarolari islohotlar aynan Shavkat Miromonovich Mirziyoyev boshchiligida izchil davom etishini istayotganligi bildirildi.
Syezdda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga nomzod Sh.M.Mirziyoyev o‘z dasturining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’ruza qildi.
Dastur beshta maqsadni qamrab olgan bo‘lib, birinchi maqsad – “har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoit yaratish”dan iborat. Ushbu maqsadga erishish uchun maktabgacha va maktab ta’limini yuqori bosqichga olib chiqish bo‘yicha yangi dasturlarni amalga oshirish, 2030 yilgacha maktabgacha ta’limga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qoplab, qamrovni 100 foizga yetkazish, ehtiyojmand oilalar farzandlari uchun bog‘cha xarajatlarini davlat tomonidan to‘liq qoplab berish kabi takliflar ilgari surilmoqda.
Ushbu yo‘nalishda maktablarda qo‘shimcha 2,5 million o‘quvchi o‘rni yaratish, “Yiliga besh yuz ming o‘quvchi o‘rni” dasturini amalga oshirish, xususiy ta’limga qo‘shimcha yengilliklar berish, chekka hududlarda maktab avtobuslarini bepul yo‘lga qo‘yish, barcha tuman va shaharlarda “Iste’dod – Intilish – Istiqbol” maktab-internatlarini tashkil etish kabi muhim masalalar ham qamrab olingan.
Shu bilan birga o‘rtacha umr davomiyligini 73 yoshdan 78 yoshga yetkazish maqsadida sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlarni davom ettirish, “Gepatit S” kasalligini to‘liq davlat hisobidan davolash, aholiga “kafolatlangan tibbiy paket”ni bepul taqdim etish, o‘zak hujayralari transplantatsiyasini yo‘lga qo‘yilib, ehtiyojmand oilalar farzandlariga bunday muolaja xarajatlari davlat hisobidan to‘liq qoplab berish, sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish va tibbiy sug‘urta tizimini joriy qilish bo‘yicha takliflar partiya vakillari tomonidan mamnuniyat bilan qarshi olindi.
Shuningdek, nomzod tomonidan Ijtimoiy xizmatlar sohasini qayta ko‘rib chiqish, har bir mahallada professional ijtimoiy xodimlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, tumanlarda ijtimoiy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida ko‘rsatadigan ijtimoiy himoya markazlarini tashkil etish, tug‘ruq ta’tilidagi ayollar uchun onlayn ishlash tizimi, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi tizimni joriy etish hamda bu boradagi ishlarni muvofiqlashtirish maqsadida Ijtimoiy himoya milliy agentligini tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Dasturdan tashqi mehnat migratsiyasi tizimini to‘liq isloh qilish, xorijga ishlash uchun borayotgan fuqarolarni kasbga va chet tillariga o‘qitish ko‘lamini kengaytirish, shuningdek, aholini arzon uy-joy bilan ta’minlash maqsadida qo‘shimcha 1 million xonadonli uy-joy qurish, quruvchilarga va xalqimizga arzon va uzoq muddatli kreditlar taqdim etish kabi masalalar o‘rin olgan.
Dasturning ikkinchi maqsadi – “Odamlarni hayotdan rozi qilish uchun barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash”dan iborat. Ushbu yo‘nalishda aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmini hozirgi 2 ming 200 dollardan 4 ming dollarga oshirib, mamlakatimizni “daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar” qatoriga kiritish, Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish, Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etish, eksport hajmini 2 barobarga oshirib, 45 milliard dollarga yetkazish kabi vazifalar belgilab olingan.
Mazkur yo‘nalishda qayta tiklanuvchi energiyadan keng foydalanishni jadallashtirish, xususan, qayta tiklanuvchi energiya manbalari 25 ming mega-vattga, ularning jami quvvatlardagi ulushini 14 foizdan 40 foizga yetkazish choralari nazarda tutilgan.
Dasturda barcha aholi punktlari toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, barcha qishloq va mahallalarni Internet bilan to‘liq qamrab olish va Internet tezligini 10 karraga oshirish belgilangan.
Shuningdek, xususiy sektor ulushini oshirish, monopol sohalarni bozor tamoyillariga o‘tkazishni izchil davom ettirish, temir yo‘l xizmatlari, avtomobil yo‘llarini qurish va boshqarish, gaz va elektr yetkazib berishni xususiy sektorga o‘tkazish, davlat ulushi mavjud korxonalar soni 6 barobarga kamaytirish va iqtisodiyotda nodavlat sektor ulushini 85 foizga yetkazish masalalari nazarda tutilgan.
Dasturda tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga erkin faoliyat yuritishi uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha ishlarni davom ettirish nazarda tutilgan. Xususan, biznes uchun qo‘shilgan qiymat, foyda, aylanma va mol-mulk soliq stavkalari oshirilmasligini qat’iy kafolatlash ko‘zda tutilmoqda.
Dasturning uchinchi maqsadi – “Suv resurslarini tejash va atrof muhitni muhofaza qilish”ga qaratilgan. Xususan, 2030 yilga qadar ekin maydonlarini to‘liq suv tejaydigan texnologiyalarga o‘tkazish, sohaga bozor mexanizmlarini olib kirish, suv tejaydigan texnologiyani joriy etgan fermer va dehqonlar uchun rag‘batlantirish mexanizmlarini yanada ko‘paytirish choralari ko‘riladi.
Shuningdek, Orolbo‘yi mintaqasidagi o‘rmonzorlarni kelgusi yetti yilda 1,6 mln dan 2,3 mln gektarga, respublikada ko‘kalamzorlik darajasini 30 foizga yetkazish, yangi uy-joy qurishda pudratchilarga “yashil hudud” va avtoturargoh bo‘lishi haqida talabni qo‘yish, aholini qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash xizmatlari bilan 100 foiz qamrab olish nazarda tutilgan.
To‘rtinchi maqsad – “Qonun ustuvorligini ta’minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish”dan iborat. Bu borada davlat xizmatlarini to‘liq elektron shaklga o‘tkazish, ayrim soliqlarni bevosita mahallaga yo‘naltirish kabi choralar nazarda tutilmoqda.
Dasturda qonun ustuvorligi ta’minlash, sud mustaqilligi va odilligini oshirishga qaratilgan bir qator takliflar nazarda tutilgan. Xususan:
–sud-tergov jarayonlarida holislik va adolatni ta’minlash maqsadida tergovda huquqni cheklashga doir sanksiyalar alohida sudyalar tomonidan berilishi bo‘yicha tartibni o‘rnatish;
–fuqarolarni “qamoqqa olib tergov qilish” amaliyotini kamaytirish va buning o‘rniga garov ehtiyot chorasidan keng foydalanish imkoniyatini yaratish, shuningdek mazkur masalada sudlarga murojaat qilish imkoniyatlarini kengaytirish;
–jinoyat sodir qilgan shaxslarni ular kelgusida tuzalish yo‘liga o‘tishi uchun muqobil jazo turlarini kengaytirish, tadbirkorlar uchun jinoiy javobgarlikni yanada liberallashtirish hamda Biznes ombudsman va Savdo-sanoat palatasi tomonidan tadbirkorni tergov-sud jarayonida himoya qilish bo‘yicha yangi tizim joriy etish masalalari inobatga olingan.
Beshinchi maqsad – “Yangi O’zbekiston xavfsiz va tinchliksevar davlat”. Ushbu yo‘nalishda Markaziy Osiyoda turli yo‘nalishlar, ayniqsa, suv resurslaridan oqilona foydalanish, transport yo‘laklarini rivojlantirish borasidagi amaliy hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish, xorijdagi vatandoshlarni qo‘llab-quvvatlab, yurtimiz taraqqiyotida faol ishtirok etishlari uchun ularga zarur shart-sharoitlarni yaratib berish bo‘yicha tizimli choralarni ko‘rish taklif etilmoqda.
Dasturda Qurolli Kuchlarimizning qudrati, mudofaa qobiliyati va harbiy salohiyatini yanada oshirish maqsadida Milliy armiyani 2030 yilga qadar eng zamonaviy qurol-aslaha va harbiy texnika bilan ta’minlash bo‘yicha tashabbuslar ilgari surilmoqda.
Syezd qaroriga ko‘ra O‘zLiDeP qonunda belgilangan tartibda O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga partiya nomzodini ro‘yxatga olishni so‘rab O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat etadi.
Syezdda ko‘rib chiqilgan barcha masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
O`zLiDeP matbuot xizmati
O‘zLiDeP: Hayotbaxsh g‘oyalar tashabbuskoriga ishonch bildiramiz syezd delegatlari fikrlaridan parchalar
10.09.2021, 14:43
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining X syezdi bo‘lib o‘tdi
09.09.2021, 19:55
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII syezdi bo‘lib o‘tdi

On May 30 this year, the Eleventh Congress of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan was held. It was attended by 633 delegates elected from the Republic of Karakalpakstan, regions, and the city of Tashkent and considered direct delegates to the Congress in accordance with the Charter of the party.
The participants discussed the participation of UzLiDeP in the snap presidential elections in Uzbekistan, which will be held on July 9 this year, as well as the nomination of a candidate from the party in these elections.
It was noted that in recent years, based on the principle “In the name of human honor and dignity” and the noble idea “First of all – a person, and then society and the state”, the welfare of our people has increased. Sectors of the economy have been transformed. Cardinal changes have occurred in entrepreneurship. Consistent reforms are being carried out to ensure the unconditional provision of human rights and interests and the formation of an active civil society.
Attention was paid to the fact that the past period has become a genuinely historical period of cardinal reforms and fundamental changes implemented within the framework of the Action Strategy and the Development Strategy of New Uzbekistan, which is its logical continuation, which affected all spheres of society.
The Congress participants noted that ensuring the continuity of these reforms, which have fully and comprehensively justified themselves, is the main task of UzLiDeP, a party that is considered the leading political force representing the desires and interests of millions of citizens of our country.
It was noted that in the new constitutional and legal realities that are being formed in connection with the adoption of the renewed Constitution, it is necessary to nominate a person who can ensure the complete and high-quality fulfillment of the new socio-economic obligations of the state to citizens, to carry out this responsible task in accordance with the reforms in the country that have become irreversible, to unite the society and people around such a great idea as building a New Uzbekistan, which will put the fate of the Motherland above its own, live with the problems and concerns of people.
Emphasizing that all these noble qualities are possessed by the builder of New Uzbekistan, a true patriot of his country Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, who devoted his whole life to the development and the well-being of our country and people, won the love of our compatriots with his fair governance, the delegates of the Congress unanimously decided to nominate Shavkat Mirziyoyev as a candidate for the upcoming elections from the party.
It was noted that under the leadership of the Head of State in recent years, the country has undergone colossal changes and transformations in all areas. It was recognized that our society's political, legal, and socio-economic image is rapidly changing. New relations and new values are being formed in our life. New opportunities are opening up. In particular, such democratic concepts and life skills as “human rights and freedoms”, “rule of law”, “openness and transparency”, “freedom of speech”, “freedom of religion and belief”, “public control”, “gender equality”, “inviolability of private property”, “freedom of economic activity” are firmly established in our daily life.
In addition, at the meeting, the participants noted that all conditions are being created so that natural market relations are introduced into our economy. On this basis, all the necessary conditions are created for entrepreneurs to contribute to the country's development.
It was also noted that today the entire state administration is working for the development and well-being of society based on the idea put forward by the Head of State that “People should live well not tomorrow, not in the distant future, but today”.
It was emphasized that all these updates and transformations are carried out on the initiative and thanks to the efforts of the incumbent President. Millions of our compatriots who see and feel these positive changes in their daily lives want the consistent continuation of reforms precisely under the leadership of Shavkat Miromonovich Mirziyoyev.
At the Congress, the candidate for the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev made a report on the main directions of his election program.
The program consists of five goals, the first – “Creating the most suitable conditions for each person to realize his potential”. To achieve this goal, such proposals have been put forward as the implementation of new programs to bring preschool and school education to a high level, full coverage of the need for preschool education by 2030 and bringing its coverage to 100%, full state coverage of expenses for kindergartens, children from low-income families.
Also, in this direction, it is planned to implement several essential tasks, such as the creation of an additional 2.5 million student places in schools, the implementation of the program “Five hundred thousand student places per year”, the provision of other benefits for private education, the launch of free school buses in remote areas, the creation in all districts and cities of boarding schools “Iste’dod – Intilish – Istiqbol” (“Talent – Aspiration – Perspective”).
Along with this, the party members warmly welcomed the proposals to continue reforms in the healthcare system to increase the average life expectancy from 73 to 78 years, ensuring the complete treatment of the disease “Hepatitis C” at the expense of the state, providing the population with a “guaranteed package of medical services” free of charge, as well as establishing the treatment of stem cell transplantation with complete coverage of its costs at the expense of the state for children from low-income families, the digitalization of the healthcare system and the introduction of a health insurance system.
The candidate also put forward initiatives to review the scope of social services, establish the activities of professional social workers in each mahalla, create social protection centers in districts that provide social services on a one-stop basis, introduce an online work system for women on maternity leave, create a new method of support for persons with disabilities, as well as to coordinate work in this direction, it is proposed to create a National Agency for Social Protection.
The program also reflects such issues as the complete reform of the external labor migration system, expanding the scope of training in labor professions and foreign languages for citizens traveling abroad, as well as the construction of an additional 1 million housing units to provide the population with affordable housing, providing builders and citizens with affordable and long-term loans.
The second goal of the program is “Ensuring sustainable economic growth so that people are satisfied with life”. In this direction, tasks have been defined for our state to enter the list of “countries with an upper middle income” with an increase in GDP per capita from the current $2,200 to $4,000, join the World Trade Organization, create an Industrial Development Fund, and double the volume of exports from bringing it up to $45 billion.
It is planned to accelerate the widespread use of renewable energy, in particular, to increase renewable energy sources to 25,000 megawatts and to increase their share in the total capacity from 14% to 40%.
The program also envisages the provision of all settlements with clean drinking water, full coverage of all villages and mahallas with the Internet, and an increase in Internet speed by ten times.
It also provides for the issues of increasing the share of the private sector, the consistent continuation of the transfer of monopolistic industries to market principles, the transfer to the private sector of the provision of railway services, the construction and management of roads, gas, and electricity, reducing enterprises with a state share by six times, as well as increasing the share of the non-state sector in the economy up to 85 percent.
At the same time, it is envisaged to continue work to support entrepreneurs and create favorable conditions for their free activity.
In particular, it was proposed to provide strict guarantees not to increase tax rates on value-added, profit, turnover, and property for businesses.
The program’s third goal is “Saving water resources and protecting the environment”. In particular, by 2030, take measures to fully transfer sown areas to water-saving technologies, introduce market mechanisms into the industry, and strengthen mechanisms for stimulating the work of farmers who have introduced water-saving technologies.
Also, in the next seven years, forest areas in the Aral Sea region will be increased from 1.6 million to 2.3 million hectares, the level of landscaping in the country will be increased to 30%, requirements will be established for contractors on the presence of a “green zone” and parking spaces during the construction of new residential areas, and 100% coverage of the population with solid domestic waste collection services will be provided.
The fourth goal is “Ensuring the rule of law, organizing public administration in serving the people”. In this regard, measures such as the complete transfer of public services to electronic form and the transfer of some taxes directly to the mahalla are envisaged.
The program includes several proposals to ensure the rule of law, increasing the independence and fairness of the courts. In particular, it consists of the following questions:
– establishing the procedure for authorizing restriction of rights in criminal proceedings by individual judges to ensure impartiality and fairness in the investigation;
– reducing the practice of “conducting an investigation with detention” in relation to citizens and creating instead the possibility of widespread use of a measure of restraint in the form of “bail”, as well as expanding the possibilities for applying to the courts on this issue;
– expanding alternative types of punishment for becoming in the future on the path of correcting persons who have committed a crime, further liberalizing the criminal liability of entrepreneurs, as well as creating a new system for protecting entrepreneurs in the judicial and investigative process by the Business Ombudsman and the Chamber of Commerce and Industry.
The fifth goal is “New Uzbekistan, a safe and peaceful state”. In this direction, it is proposed to bring practical cooperation in Central Asia to a new qualitative level in various areas, including the rational use of water resources, the development of transport corridors, the provision of support to compatriots abroad, and the adoption of systemic measures to create the necessary conditions for their active participation in the development of our country.
The program also puts forward such initiatives as providing the National Army with the most modern weapons and military equipment until 2030 to further increase the power, defense capability, and military potential of our Armed Forces.
According to the decision of the Congress, UzLiDeP, in accordance with the law, will apply to the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan with a request to register a candidate nominated by the party for the President of the Republic of Uzbekistan.