O’zbekiston ko‘p qirrali hamkorlik yo‘lida
O’zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikka o‘z tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida qaraydi va uni ham ikki tomonlama, ham O’zbekiston Respublikasining Yevropa Ittifoqi va unga a’zo davlatlar o‘rtasidagi sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Kelishuv doirasida rivojlantiradi.
O’zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari o‘rtasidagi savdoda eng ko‘p qulaylik tartibi o‘rnatilgan. GSP+ tartibi tufayli O’zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘smoqda. Masalan, 2022 yilda savdo hajmi 20% ga oshgan bo‘lsa, joriy yil boshidan buyon bu ko‘rsatgich deyarli 70% dan oshdi. Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan yangi ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish loyihalari portfeli 20 mlrd yevrodan oshdi. Shu bois ham 2030 yilgacha savdo va investitsiyalar ko‘rsatkichini ikki barobar oshirish mumkinligiga asoslar yetarli.
Bugun Markaziy Osiyo Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari uchun jozibadorlik markazi va yangi iqtisodiy imkoniyatlar makoniga aylandi. Bu zamonaviy sanoat quvvatlarini yaratish, “yashil” energetikani joriy etish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, rivojlangan transport-logistika infratuzilmasini shakllantirishga qaratilgan keng investitsiyaviy va texnologik sheriklikda o‘z ifodasini topmoqda.
So‘nggi voqealar qatorida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Cho‘lponota shahrida o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” yetakchilarining ikkinchi uchrashuvidagi ishtirokini alohida ta’kidlash joiz. Birinchi uchrashuv bir yil oldin Ostonada bo‘lib o‘tgan edi, biroq bu davrda O’zbekistonda Yevropa Ittifoqi bilan mintaqalararo bog‘liqlik bo‘yicha qo‘shma konferensiya bo‘lib o‘tdi. Unda raqamlashtirish, transport kommunikatsiyalari, energetika, suv resurslarini boshqarish, sohalaridagi loyihalar ilgari surildi, Markaziy Osiyoda barqaror energetika tizimini yaratish hamda kasb-hunar ta’limi yo‘nalishlarida ator mintaqaviy loyihalar ishga tushirildi.
Ikkinchi uchprashuvda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Birinchisi bu – savdo. O’zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan savdo munosabatlarini tubdan kengaytirishdan, eng avvalo, barqaror savdo-logistika zanjirlarini va o‘zaro mahsulot yetkazib berishni qo‘llab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini yaratishdan manfaatdor.
Bundan tashqari, O’zbekiston “GSP+” tartibining amal qilish muddatini yangi davrga uzaytirishdan manfaatdor. Ushbu preferensiyalar tizimining mintaqadagi barcha mamlakatlarga tatbiq etilishi iqtisodiyotlarimizning industrial salohiyati va raqobatbardoshligi ortishiga xizmat qiladi.
Prezident, shuningdek, mintaqamizda Yevropa Ittifoqi talablariga muvofiq zamonaviy laboratoriyalar, standartlashtirish va sertifikatlash markazlari tarmog‘ini yaratish, Yevropa bozorlarida ishlashi uchun eksport qiluvchilarimizning bilim va salohiyatini rivojlantirish, Yevropa kompaniyalarining mintaqa mamlakatlari savdo imkoniyatlari haqida xabardorligini oshirishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazish kabi alohida masalalar ham mavjudligini ham eslatib o‘tdi.
Ularni hal etish uchun O’zbekiston rahbari eksport va import qiluvchi korxonalarini qo‘llab-quvvatlash kompleks dasturini birgalikda ishlab chiqishni taklif etdi.
Keyingi yo‘nalish – barqaror iqtisodiy o‘sishning muhim omili sifatida o‘zaro bog‘langan transport yo‘laklarini shakllantirish. Markaziy Osiyo va Yevropaning transport-kommunikatsiyaviy bog‘liqligini, eng avvalo, “O’rta marshrut” deb nom olgan Transkaspiy tranzit yo‘lagini shakllantirish orqali rivojlantirish maqsadida mamlakatlarimizning sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimdir. Biroq ushbu yo‘nalishdagi joriy tarif va yig‘imlar, masalan, muqobil bo‘lgan Shimol – Janub yo‘nalishlaridagidan 1,5 barobar baland.
O’zbekiston, shuningdek, raqamli o‘zaro bog‘liqlik sohasida ham Yevroittifoq bilan yaqindan hamkorlik qilishni rejalashtirmoqda. Masalan, yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyatlarining yanada kengaytirilishi mintaqa mamlakatlari yalpi mahsuloti va eksporti hajmining mutanosib ravishda oshishiga olib keladi.
Iqlim sohasidagi xatarlarga qarshi kurashish, Yevropaning ilg‘or bilim va texnologiyalarini qo‘llagan holda maqsadli mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish hisobidan ekotizimlar barqarorligini oshirish – Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligining muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lmog‘i kerak. Xususan, O’zbekiston 2030 yilga borib qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish quvvatlarini 25 ming megavattgacha oshirish va uning ulushini hozirgi 14 foizdan 40 foizgacha yetkazishni reja qilganmiz.
Xavfsizlik sohasida yangi xavf-xatar va tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni mustahkamlash Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligining eng muhim yo‘nalishidir. O’zbekiston ekstremizm va radikalizm, odam savdosi, uyushgan va kiber jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda chegaralarni qo‘riqlash sohasida yangi sheriklik dasturlarini ishlab chiqish zarur, deb hisoblaydi.
Ming afsuski, Afg‘onistondagi gumanitar vaziyat tez sur’atda yomonlashib bormoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda millionlab afg‘onlar halokat yoqasida turibdi. Shu munosabat bilan sheriklarimizni afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami hajmini kamaytirmaslikka chaqiramiz. Shu maqsadda Termizdagi logistika xabi imkoniyatlarini bundan buyon ham taqdim etishga tayyormiz.
Umuman olganda, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” yetakchilarining uchrashuvidagi ishtiroki O’zbekistonning Yevropa Ittifoqi bilan konstruktiv siyosiy muloqotni va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilishi ifodasidir.
“Yoshlar daftari”: Yangi imkoniyatlar va kompleks yondashuv
28.09.2023, 16:37
Besh tashabbus olimpiadasi — yoshlarni birlashtirishda muhim omil
28.09.2023, 16:25
Jahon savdo tashkiloti: imkoniyatlar eshigi ochilmoqda
28.09.2023, 14:43
Endi mahalla boshqaruviga soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimi ham qo‘shilib, “mahalla yettiligi” bo‘ladi

Узбекистан рассматривает сотрудничество с Европой в качестве одного из приоритетов своей внешней политики, развивая их, как на двустороннем уровне, так и в рамках Соглашения о партнёрстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейскими Сообществами и их государствами-членами.
Со странами ЕС в торговле установлен режим наибольшего благоприятствования. Товарооборот Узбекистана со странами Европейского союза продолжает устойчиво расти благодаря режиму GSP+. Так, если в 2022 году объёмы торговли увеличились на 20%, то с начала этого года - почти на 70%. Портфель проектов создания новых производств с ведущими европейскими компаниями и банками превышает 20 млрд евро. Поэтому есть основания рассчитывать на двукратный рост показателей торговли и инвестиций до 2030 года.
Сегодня Центральная Азия является центром притяжения и пространством новых экономических возможностей для ведущих европейских компаний и банков. Это находит свое проявление и в широком инвестиционном и технологическом партнёрстве, направленном на создание современных промышленных мощностей, внедрение «зелёной» энергетики, развитие «умного» сельского хозяйства, формирование разветвлённой транспортно-логистической инфраструктуры.
Из последних событий выделим участие Президента Узбекистана на второй июньской встрече лидеров «Центральная Азия - Евросоюз» в городе в Чолпон-Ата. Первая такая встреча в Астане прошла менее года назад, но за этот период в Узбекистана прошла совместная с ЕС конференция по межрегиональной взаимосвязанности, на которой продвигались проекты в сферах цифровизации, транспортных коммуникаций, энергетики и управления водными ресурсами, запущен ряд региональных проектов по созданию устойчивой энергетической системы в Центральной Азии, а также в области профессионального образования.
На второй встрече Президент Узбекистана выдвинул предложения по приоритетным направлениям сотрудничества. Первая инициатива - это торговля. Узбекистан заинтересован в кардинальном расширении торговых отношений с Евросоюзом, прежде всего в создании устойчивых торгово-логистических цепочек и эффективных механизмов поддержки взаимных поставок.
Далее, Узбекистан заинтересован в продлении сроков действия режима GSP+ на новый период. Распространение данного режима преференций на страны региона послужит росту индустриального потенциала и конкурентоспособности наших экономик.
Вместе с тем Президент напомнил, что есть ряд сопутствующих вопросов, таких как:
создание в регионе сети современных лабораторий, центров стандартизации и сертификации в соответствии с требованиями Евросоюза;
развитие навыков и потенциала экспортёров Узбекистана для работы на европейском рынке;
проведение мероприятий, направленных на повышение информированности европейских компаний о торговых возможностях стран региона.
Для решения такого рода задач Узбекистан предложил совместно разработать Комплексную программу поддержки предприятий-экспортёров и импортёров государств региона.
Следующее направление – это формирование сопряжённых транспортных коридоров для объединения усилий в целях развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности Центральной Азии и Европы, прежде всего путём формирования так называемого Срединного маршрута - Транскаспийского транзитного коридора. Однако, нынешние тарифы и сборы на этом направлении в 1,5 раза выше, чем, к примеру, на альтернативных маршрутах Север - Юг.
Узбекистан также рассчитывает на тесное партнёрство с Евросоюзом в области цифровой взаимосвязанности. Так, расширение высокоскоростного доступа к Интернету приведёт к пропорциональному увеличению объёмов валового продукта и экспорта стран региона.
Противодействие климатическим вызовам, повышение устойчивости экосистем за счёт реализации целевых региональных проектов с применением европейских знаний и технологий – должны стать одним из важных направлений сотрудничества ЕС и стран Центральной Азии. Так, Узбекистан планирует к 2030 году увеличить мощности генерации возобновляемой энергии до 25 тысяч МВт, повысив её долю с нынешних 14% до 40%.
Важнейшим направлением взаимодействия ЕС и стран Центральной Азии является укрепление сотрудничества в борьбе против новых вызовов и угроз безопасности. Узбекистан считает необходимым выработать новые программы партнёрства в области борьбы с экстремизмом и радикализмом, торговлей людьми, организованной и киберпреступностью, а также охраны границ.
К глубокому сожалению, гуманитарная ситуация в Афганистане стремительно ухудшается. По данным ООН, в настоящее время миллионы афганцев находятся на грани выживания. В этой связи, Узбекистан призывает партнёров не снижать объёмы гуманитарной помощи афганскому народу. Со своей стороны Узбекистан готов и далее предоставлять для этих целей возможности логистического хаба в Термезе.
В целом, участие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в работе встречи лидеров «Центральная Азия - Евросоюз» является проявлением стремления Узбекистана развития конструктивного политического диалога и многогранного сотрудничества с ЕС.