Joriy yilda “Paxtakorteks”da 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi
Jizzax viloyatining Paxtakor tumanidagi “Paxtakorteks” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklida barpo etilayotgan O‘zbekiston – Shveysariya qo‘shma korxonasi bir kunda 24 tonna, yil davomida esa 9 ming tonna paxta xom ashyosini qayta ishlashga mo‘ljallangan. Kalava ip ishlab chiqarishga mo‘ljallangan mazkur loyihani amalga oshirish uchun yo‘naltirilgan 22 million 500 ming AQSh dollari qiymatidagi mablag‘ning 60 foizi xorijiy investorlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
– Korxonada o‘tgan yil iyun oyidan boshlab qurilish ishlari boshlangan edi, – deydi O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi bo‘lim mudiri Alisher Fozilov. – Ayni paytda bunyodkorlik ishlari qizg‘in davom etmoqda. Bunday yirik loyihalar barpo etilayotgan hududlarda yangi infratuzilma shakllanishi sir emas. Bundan tashqari, korxona ish boshlasa, ko‘plab kichik biznes sub’ektlarini tashkil etishga ham keng imkoniyat yaratiladi. Eng muhimi, joriy yilning to‘rtinchi choragida ishga tushirilishi mo‘ljallanayotgan korxonada 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.

300 new jobs will be created in "Pakhtakorteks" enterprise
The Uzbek-Swiss joint company «Pakhtakorteks» will process 24 tons per day, and annually 9,000 tons of cotton-raw cotton. The share of foreign investors aimed at the implementation of this project for the production of yarn is 22 million 500 thousand US dollars or 60 percent of funds.
– The enterprise started construction work since June of last year, – said head of department of the Jizzakh regional council of UzLiDeP A. Fozilov. – Construction work is ongoing. It is no secret that new infrastructure is being formed in the territories where such large projects are being built. In addition, with the launch of the enterprise, an opportunity will also be created for organizing a large number of small business entities. Most importantly, the company will create 300 new jobs in the fourth quarter of the current year.
It is planned to export finished products, which will be produced at the enterprise, not only to the domestic market, but also to the external market.