Joriy yilda “Paxtakorteks”da 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi
Jizzax viloyatining Paxtakor tumanidagi “Paxtakorteks” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklida barpo etilayotgan O‘zbekiston – Shveysariya qo‘shma korxonasi bir kunda 24 tonna, yil davomida esa 9 ming tonna paxta xom ashyosini qayta ishlashga mo‘ljallangan. Kalava ip ishlab chiqarishga mo‘ljallangan mazkur loyihani amalga oshirish uchun yo‘naltirilgan 22 million 500 ming AQSh dollari qiymatidagi mablag‘ning 60 foizi xorijiy investorlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
– Korxonada o‘tgan yil iyun oyidan boshlab qurilish ishlari boshlangan edi, – deydi O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi bo‘lim mudiri Alisher Fozilov. – Ayni paytda bunyodkorlik ishlari qizg‘in davom etmoqda. Bunday yirik loyihalar barpo etilayotgan hududlarda yangi infratuzilma shakllanishi sir emas. Bundan tashqari, korxona ish boshlasa, ko‘plab kichik biznes sub’ektlarini tashkil etishga ham keng imkoniyat yaratiladi. Eng muhimi, joriy yilning to‘rtinchi choragida ishga tushirilishi mo‘ljallanayotgan korxonada 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.

В текущем году в “Пахтакортекс” будет создано 300 новых рабочих мест
На совместном узбекско-швейцарском предприятии “Пахтакортекс”, создаваемом в форме ООО в Пахтакорском районе Джизакской области, в день будет перерабатываться 24 тонны, а в год 9 тысяч тонн хлопка-сырца. 60 процентов средств на сумму 22 миллиона 500 тысяч долларов США, направленных на реализацию данного проекта по производству пряжи, приходится на долю иностранных инвесторов.
– На предприятии с июня прошлого года начата строительная работа, – говорит завотделом Джизакского областного Совета УзЛиДеП Алишер Фозилов. – В настоящее время работа по строительству в разгаре. Не секрет, что на территориях, где возводятся такие крупные проекты, формируется новая инфраструктура. Кроме того, с запуском предприятия также будет создана возможность для организации множества субъектов малого бизнеса. Самое важное, на предприятии, задействование которого намечается на четвертый квартал текущего года, будет создано 300 новых рабочих мест.
Планируется экспорт готовой продукции, которая будет производиться на предприятии, не только на внутренний, но и на внешний рынок.