O‘zLiDeP soliq Konsepsiyasi loyihasiga vijdonli soliq to‘lovchilarni, ish o‘rni va haq to‘lash fondini legallashtiruvchilarni rag‘batlantirishni taklif etmoqda
10.04.2018, 19:16
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi, partiyaning parlamentdagi fraksiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi soliq tizimini isloh qilish Konsepsiyasi (Konsepsiya) loyihasini muhokama qilish va O‘zLiDePning soliq siyosatini takomillashtirishga doir takliflarini ishlab chiqishga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir ishtirokchilari qayd etganidek, O‘zLiDeP Harakatlar strategiyasining bozor islohotlarini chuqurlashtirish va iqtisodiyotni liberallashtirish sohasidagi eng muhim ustuvorliklarini amalga oshirishga qaratilgan tizimli ishlarni amalga oshirmoqda. Bunda hayotga tadbiq etilayotgan o‘zgarishlarni qonunchilik jihatdan ta’minlash, qonun loyihalari va boshqa qonunchilik hujjatlari jamoatchilik ekspertizasidan o‘tkazish, soliq tizimini isloh qilish, iqtisodiyot va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga soliq yukini pasaytirish, samarasiz soliq imtiyozlarini bekor qilish va soliq ma’murchiligini yaxshilash, mahalliy budjetlar daromad qismini mustahkamlash, butun soliq solish tizimi oshkoraligini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Ushbu masalalarni partiya mamlakatda qulay biznes va investitsion muhitni shakllantirish nuqtai nazaridan ko‘rib chiqadi, bu esa mamlakatning raqobatbardoshligi va iqtisodiyotimizni yuksaltirishning zarur sharti hisoblanadi. Alohida qayd etilganidek, soliq-budjet siyosati aholi bandligini ta’minlash, yangi ish o‘rinlarini yaratish, aholi turmush darajasini yaxshilashning eng muhim omillari bo‘lgan iqtisodiyotning raqobatbardoshligi va barqaror rivojlanishini, tadbirkorlik faoliyatini, ayniqsa, oilaviy biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilishi zarur.
Ushbu nuqtai nazardan Konsepsiyaning soliqlar rag‘batlantiruvchi rolini oshirish, mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish, eksportga yo‘naltirilgan va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish, sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, tadbirkorlik faoliyati, biznesni barqaror rivojlantirish uchun qulay biznes muhitga ko‘maklashuvchi mutlaqo yangi soliq tizimini shakllantirishga oid me’yorlari qo‘llab-quvvatlandi.
Davra suhbati ishtirokchilar qayd etganidek, O‘zLiDePning ustuvorligi – bu iqtisodiyot va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga soliq yukini pasaytirishga qaratilgan ishlarni davom ettirish, soliqlar va bir xil soliqqa tortish ob’ektlariga ega boshqa majburiy to‘lovlarni birlashtirish, samarasiz soliq imtiyozlarini bekor qilishdan iborat. Ular Konsepsiyada nazarda tutilgan va kichik biznes sub’ektlarini soliqqa tortish tizimini tubdan yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatladi. Buning maqsadi ular faoliyatini kengaytirishga to‘siq bo‘layotgan omillarni bartaraf etish, shuningdek, soliq ma’murchiligi jarayoniga zamonaviy AKTlarni keng joriy etish, soliq to‘lovchilarga muloqotsiz elektron xizmat ko‘rsatish tizimiga to‘liq o‘tishdan iborat.
Tadbir ishtirokchilari ta’kidlaganidek, soliq huquqbuzarliklarini oldini olish soliq siyosati ustuvorligiga aylanishi zarur. Bu quyidagilar orqali erishiladi: soliq to‘lovchilarning huquqiy madaniyatini oshirish; soliq monitoringi va nazoratini amalga oshirishning zamonaviy usullarini joriy etish; soliq majburiyatlarini bajarishda soliq to‘lovchilarga har tomonlama ko‘maklashish; vijdonli soliq to‘lovchilarni, shu jumladan ish o‘rinlari va haq to‘lash fondini legallashtiruvchilarni rag‘batlantirish chora-tadbirlarini joriy etish; vijdonli soliq to‘lovchilarga “soliq ta’tillari”ni berish zamonaviy mexanizmlaridan samarali foydalanish.
Shu munosabat bilan Konsepsiyada nazarda tutilgan quyidagi takliflar muhimligiga urg‘u berildi, bular tavakkalchilikka yo‘naltirilgan yondashuvlarni, kameral nazoratning innovatsion usullarini joriy etish, soliq imtiyozlari faqat maqsadli taqdim etilishi tartibini o‘rnatish, ularning samarali qo‘llanilishini monitoring qilish va baholash tizimini joriy etish, budjetga samarasiz foydalanilgan imtiyozlar summasini majburiy qaytarishga oid me’yorni mustahkamlash. Soliq to‘lovchilar va soliq organlari o‘rtasida soliq nizolarini sudgacha xal etish, bu sohada fuqarolik institutlari rolini kuchaytirish kabi samarali mexanizmlarni tadbiq etishga alohida e’tibor qaratildi.
Davra suhbati ishtirokchilari fikriga ko‘ra tadbirkorlik faoliyati sohasida qonunchilik, avvalambor, soliq qonunchiligining barqarorligi qulay biznes muhitni shakllantirishda eng muhim omil hisoblanadi. Bu borada Konsepsiyaning quyidagilar haqidagi me’yorlari alohida ahamiyat kasb etmoqda, jumladan, soliq qonunchiligini maksimal soddalashtirish, Soliq kodeksi me’yorlari bevosita ishlashini ta’minlash, havola me’yorlarni va soliqqa tortish masalalarini tartibga soluvchi barcha qonunosti hujjatlarini bekor qilish; o‘rta muddatli soliq rejalashtirishga o‘tish va soliq qonunchiligi barqarorligi kafolatlarini kuchaytirish kabilar.
Tadbirda Konsepsiyaga O‘zLiDeP hududiy Kengashlari tomonidan joylarda keng tadbirkorlar doirasini jalb etgan holda ishlab chiqilgan takliflar muhokamasiga alohida e’tibor qaratildi. Bu tavsiyalar soliq siyosatining rag‘batlantiruvchi rolini oshirish, kichik va o‘rta tadbirkorlik, oilaviy biznes moliyaviy holatini yaxshilash, Konsepsiyada nazarda tutilgan va sog‘lom raqobat muhitini shakllantirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish, soliqqa tortishning adolatlilik prinsipini amalda ro‘yobga chiqarish, tadbirkorlik sub’ektlari va investorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga tegishli.
Umuman, tadbir ishtirokchilari fikriga ko‘ra, Konsepsiyani qabul qilish va amalga oshirish kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, xususiy tashabbusni amalga oshirish uchun maksimal qulay ishbilarmonlik muhitini shakllantirishga xizmat qiladi.

УзЛиДеП предлагает к проекту Концепции налогового реформирования стимулирование добросовестных налогоплательщиков, работодателей, легализующих рабочие места и фонд оплаты (ФОТО)
10.04.2018, 19:32
10 апреля 2018 года Исполнительным комитетом Политсовета УзЛиДеП, фракцией партии в парламенте совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан организован «круглый стол», посвященный обсуждению проекта Концепции реформирования налоговой системы Республики Узбекистан (Концепция) и выработке предложений УзЛиДеП по совершенствованию налоговой политики.
Как отметили участники мероприятия, УзЛиДеП проводит системную работу, направленную на реализацию важнейших приоритетов Стратегии действий в сфере углубления рыночных реформ и либерализации экономики. При этом особое внимание уделяется вопросам законодательного обеспечения проводимых преобразований, общественной экспертизе проектов законов и иных законодательных актов, реформирования налоговой системы, снижения налоговой нагрузки на экономику и хозяйствующие субъекты, упразднения неэффективных налоговых льгот и улучшения налогового администрирования, укрепления доходной части местных бюджетов, упрощения и повышения прозрачности всей системы налогообложения.
Эти вопросы рассматривают в партии через призму формирования благоприятной бизнес и инвестиционной среды в стране, что является необходимым условием повышения конкурентоспособности страны и ее экономики. Особо подчеркнуто, что налогово-бюджетная политика должна служить повышению конкурентоспособности и устойчивому развитию экономики, предпринимательской деятельности, особенно семейному бизнесу и частному предпринимательству – важнейших факторов обеспечения занятости населения, создания новых рабочих мест, повышения благосостояния населения.
В данном контексте поддержаны положения Концепции по формированию принципиально новой налоговой системы, способствующей повышению стимулирующей роли налогов, развитию отечественного производства, выпуску экспортоориентированной и импортозамещающей продукции, формированию здоровой конкурентной среды, благоприятного бизнес климата для предпринимательской деятельности, стабильному развитию бизнеса.
Участники круглого стола указали, что приоритет УзЛиДеП – продолжение курса на снижение налоговой нагрузки на экономику и хозяйствующие субъекты, объединение налогов и других обязательных платежей, имеющих одинаковые объекты налогообложения, упразднение неэффективных налоговых льгот. Они поддержали меры, предусмотренные в Концепции и направленные на коренное улучшение системы налогообложения субъектов малого бизнеса с целью устранения факторов, сдерживающих расширение их деятельности, приводящих к дроблению бизнеса и сокрытию реальной численности работников, а также широкое внедрение современных ИКТ в процесс налогового администрирования, полный переход на бесконтактное электронное обслуживание налогоплательщиков.
Участники мероприятия подчеркнули, что приоритетом налоговой политики должно стать именно профилактика налоговых правонарушений. Это достигается путем: повышения правовой культуры налогоплательщиков; внедрения современных методов осуществления налогового мониторинга и контроля; оказания всемерного содействия налогоплательщикам в выполнении налоговых обязательств; внедрения мер поощрения добросовестных налогоплательщиков, в том числе легализующих рабочие места и фонд оплаты; эффективного использования современных механизмов предоставления «налоговых каникул» добросовестным налогоплательщикам.
В этой связи указана важность предусмотренных в Концепции таких предложений, как внедрение риск-ориентированного подхода, инновационных методов камерального контроля, установление порядка исключительно целевого предоставления налоговых льгот, внедрение системы мониторинга и оценки эффективности их применения, закрепление норм об обязательном возврате в бюджет сумм неэффективно использованных льгот. Акцентировано внимание на внедрении такого эффективного механизма, как досудебное урегулирование налоговых споров между налогоплательщиками и налоговыми органами, усиление роли гражданских институтов в этой сфере и т.д.
По мнению участников «круглого стола», важнейшим фактором формирования благоприятной бизнес среды является именно стабильность законодательства в сфере предпринимательской деятельности, прежде всего налогового. В этом контексте особую значимость приобретают положения Концепции о: максимальном упрощении налогового законодательства, обеспечении прямого действия норм Налогового кодекса, исключение отсылочных норм и отмена всех подзаконных актов, регламентирующих вопросы налогообложения; закреплении норм, предусматривающих вступление в силу любых изменений в налоговом законодательстве только с очередного финансового года; переходе на среднесрочное налоговое планирование и усиление гарантий стабильности налогового законодательства, как важнейших условий повышения инвестиционной привлекательности страны.
Отдельное внимание на мероприятии уделено обсуждению предложений к Концепции, разработанных территориальными Кенгашами УзЛиДеП с привлечением широкого круга предпринимателей на местах. Эти рекомендации связаны с вопросами повышения стимулирующей роли налоговой политики, поддержки и улучшения финансового состояния малого и частного предпринимательства, семейного бизнеса, практической реализации мер, запланированных в Концепции и направленных на формирование здоровой конкурентной среды, реализацию на деле принципа справедливости налогообложения, защиту прав и законных интересов субъектов предпринимательства и инвесторов.
В целом, по мнению участников мероприятия, принятие и реализация Концепции будет способствовать формированию максимально благоприятного делового климата для ускоренного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, реализации частной инициативы.