Qoraqalpog‘istonda o‘tgan yil 265,9 mlrd so‘m kreditlar ajratilgan
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i  Kengesidagi  O‘zLiDeP  fraksiyasi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda 2018 yilgi ish-rejasiga muvofiq, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Markaziy bank Bosh boshqarmasi, Iqtisodiyot va Moliya vazirliklarining hisoboti tinglandi.
Hisobotda o‘tgan yil davomida tadbirkorlik sub’ektlari uchun ajratilgan kredit miqdori va tijorat banklar tomonidan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida berilgan imtiyozli kreditlar keng muhokama qilindi.
– Yurtimizda tadbirkorlik sub’ektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi Markaziy bank Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i A.Utambetov. – Masalan, bank tomonidan o‘tgan yili kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarini moliyaviy jihatdan qo‘llab-quvvatlashga katta e’tibor qaratilib, ushbu sohaga ajratilgan kreditlar miqdori 2016 yilga taqqoslaganda 1,3 barobar ziyod bo‘lib, 861,4 mlrd so‘mga yetdi. Shuningdek, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga asosan joylarda tijorat banklar filiallari tomonidan 265,9 mlrd so‘m miqdorida kreditlar ajratildi.
Yig‘ilishda Iqtisodiyot vazirligining bosh mutaxassisi U.Tileo‘niyazovning ham axboroti tinglandi.
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha 2018-2019 yillarda sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasida umumiy bahosi 4,5 trln so‘mlik 313 ta loyihaning manzilli ruyxati ishlab chiqilgan, – deydi  U.Tileo‘niyazov. – Shundan sanoat sohasida 4 trln so‘mlik investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobidan 5700ga yaqin yangi ish o‘rinlarini yaratish, xizmat ko‘rsatish va servis sohasida 200 mlrd so‘mlik investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobidan 700dan ortiq yangi ish o‘rinlarini yaratish, qishloq xo‘jaligi sohasida 265,6 mlrd so‘mlik investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobidan esa 460 ta yangi ish o‘rinlarini yaratish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan deputatlar tomonidan fikr-mulohazalar bildirilib, tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi.
R.TINIBEKOV,
Асем Сиримбетова 2018-04-28 11:34:20
Президент Ш.Мирзиёевнинг 2017 йилнинг 12 июль кунги ОМҚП депутатлари ва сиёсий партия вакиллари билан видео селектор тарзида ўтказилган йиғилишда ҳам O'zLiDeP партияси Иқтисодиёт, Молия ва Инвестиция қўмиталари билан фаолият олиб бориш кераклиги айтиб ўтилган эди. Юқорида қайд этилган тегишли вазирлик ва идораларнинг олиб бораётган ишлари билан танишиш бу партия билан янада ҳамкорликни такомиллаштиришда ўрни катта.

В Каракалпакстане в прошлом году выделено 265,9 млрд. сум кредитов
Состоялось заседание фракции УзЛиДеП в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан. На заседании в соответствии с рабочим планом на 2018 год, заслушан отчет Каракалпакского Главного управления Центрального банка, министерств экономики и финансов Республики Каракалпакстан.
– В нашей стране уделяется особое внимание всесторонней поддержке субъектов предпринимательства и улучшению деловой среды, – сказал начальник отдела Каракалпакского Главного управления Центрального банка А.Утамбетов. – Например, банком в прошлом году уделено большое внимание финансовой поддержке субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, размер выделенных в данную сферу кредитов по сравнению с 2016 годом вырос в 1,3 раза и достиг 861,4 млрд.сумов. Также  согласно программе социально-экономического развития территорий на местах филиалами коммерческих банков выделены кредиты на сумму 265,9 млрд. сум.
На заседании также была заслушана информация главного специалиста Министерства экономики У.Тилеуниязова.
– По Республике Каракалпакстан разработан целевой перечень 313 проектов  общей стоимостью 4,5 трлн.сумов на 2018-2019 годы в сферах промышленности, сельского хозяйства и услуг, – сказал  У.Тилеуниязов. – Из них за счет освоения инвестиций на 4 трлн.сумов в промышленной отрасли предусмотрено создание около 5700 новых рабочих мест, за счет освоения 200 млрд.сумов в сфере услуг и сервиса - более 700 новых рабочих мест, за счет освоения 265,6 млрд.сумов в сельском хозяйстве - 460 новых рабочих мест.
На заседании по вопросам повестки дня депутатами высказаны мнения и предложения, разработаны соответствующие рекомендации.