BPT faollari tomorqachilikni boshlaganlarga ko‘makdosh bo‘lmoqda (VIDEO)
O‘zLiDeP Yangiqo‘rg‘on tuman Kengashi qoshida 100 ta BPT bor. Ayni chog‘da mazkur tayanch nuqtalar “O‘zLiDeP boshlang‘ich partiya tashkilotlari o‘z tomorqasida tadbirkorlik faoliyatini boshlaganlarga ko‘makdosh” loyihasi doirasida qator targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib bormoqda.
Quyi bo‘g‘in a’zolari uyma-uy yurib, aholining ijtimoiy-iqtisodiy sharoitini, bandlik darajasini o‘rganmoqda.
– Farzandlarim, kelin va nabiralarim bilan 2 sotixlik yerga limonariya tashkil etdik, – deydi “Sutbuloq” mahallasida yashovchi Abduhalil Egamberdiyev. –  Hozircha natija yomon emas. Shu yilning o‘zida limonariyadan 2.5 mln so‘mga yaqin sof daromad oldik. Endi yanada ko‘proq foyda ko‘rish uchun banan ko‘chatini parvarishlayapmiz. Agar ko‘chatimiz hosilga kirsa, daromadimiz yanada ko‘payadi.
Shu hududda yashovchi Xurshida Tilanqulova ham O‘zLiDeP boshlang‘ich partiya tashkiloti faollari maslahati va yordami bilan 4 sotix yerda issiqxona tashkil etgan fuqarolardan biri.
– Issiqxona tashkil qilishda 7 million so‘m mablag‘ sarflagan edik, – deydi X.Tilanqulova. – Birinchi hosildayoq, 3 mln. so‘mdan ortiq daromad oldik. O‘zLiDeP tavsiyasi bilan ekkan indeterminant navli ko‘chatimizning har bir tupi 10 kgdan ortiq hosil bermoqda. Kuzgi mavsumda bodiring ko‘chati ekishni ham rejalashtiryapmiz.

PPO activists help novice entrepreneurs to organize work on their own household plots (VIDEO)
The Yangikurgan district council of UzLiDeP has 100 PPO. Currently, primary organizations conduct outreach activities within the framework of the project «Primary organizations of UzLiDeP – assistants to entrepreneurs on personal household plots».
Within the framework of implementing the project, members of PPO visited  houses and studied the living conditions of families.
– I, together with my children, grandchildren and daughter-in-law, grow lemons on 2 ha of land, - said a resident of «Sutbulok» makhalla A. Egamberdiev. – This year, our family received 2.5 million soums of profit from sales of lemons. In order to obtain more income, we began to grow seedlings as well.
Tilankulova organized a greenhouse on her household plot of 4 ha of land with the help of the PPO activists.
– We spent 7 million soums to organize the greenhouse, - said H.Tilankulova. – Our family received an income of 3 million soums from the first harvest. On the recommendation of UzLiDeP activists, we planted special variety of tomato and received over 10 kilograms of fruit from each bush. In the autumn we plan to grow cucumbers.