O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi “Paxtaliqko‘l” sanoat zonasida Prezidentimizning joriy yil 2 iyuldagi “Namangan viloyatida kichik sanoat zonalarini tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etdi.
Qayd etilganidek, mazkur qarorga ko‘ra, Namangan shahri, Namangan, Norin, Pop, To‘raqo‘rg‘on, Pop va Chust tumanlarida 149,3 ga maydonda 6 ta, birgina Namangan shahar kichik sanoat zonasi tarkibida esa “Orzu”, “Paxtaliqko‘l”, “Xonobod” va “Yuksalish” kichik sanoat zonalari tashkil etiladi.
– Mazkur kichik sanoat zonalari joylardagi bo‘sh turgan yoki foydalanilmayotgan bino-inshootlar negizida davlat va xususiy sektor o‘rtasidagi sheriklik asosida barpo etiladi, – deydi O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi bo‘lim mudiri Ibrohim Sattarov. – Bu esa tadbirkorlarga yangi bino qurmasdan o‘z faoliyatini qisqa muddat ichida boshlash yoki kengaytirish, o‘z mablag‘i va davlat budjeti mablag‘larini tejash imkonini beradi.
Aytish joiz, “Paxtaliqko‘l” sanoat zonasida qariyb 2.8 gektarga yaqin maydonda 15 ga yaqin tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan qurilish ishlari olib borilmoqda. Yaqin kunlarda ishlab chiqarish binolarini to‘liq qurib bitkazib, ishga tushirish rejalashtirilgan. Sanoat zonasidagi loyihalarni to‘liq ishga tushirilishi hisobiga erkaklar, ayollar va bolalar poyabzallari, tikuvchilik mahsulotlari hamda boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, 800 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi.
Ta’kidlash kerak, Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan sanoat zonalaridagi loyihalarni o‘z muddatida ishga tushirishilishi nazoratga olingan bo‘lib, loyiha tashabbuskorlariga amaliy yordam berish borasida ham zaruriy chora-tadbirlar belgilab olingan.

В малой промышленной зоне «Пахталиккул» около 15 субъектов предпринимательства ведут строительную работу
19.07.2018, 18:45
Наманганским областным Кенгашем УзЛиДеП в промышленной зоне «Пахталиккул» организовано мероприятие, посвященное разъяснению сути и значения Постановления Президента РУ №№ПП-3826 «О мерах по организации малых промышленных зон в Наманганской области» от 2 июля текущего года.
Как отмечалось, согласно данному Постановлению, в городе Наманган, Наманганском, Нарынском, Папском, Туракурганском и Чустском районах на площади 149,3 га будут созданы 6 малых промзон, только в городе Намангане в составе малой промышленной зоны - «Орзу», «Пахталиккул», «Хонобод» и «Юксалиш».
–Данные малые промышленные зоны будут созданы на базе пустующих или неиспользуемых зданий и сооружений на основе государственно-частного партнерства, – сказал завотделом Наманганского областного Кенгаша УзЛиДеП Иброхим Саттаров. – Это позволит предпринимателям в краткие сроки начать деятельность без строительства нового здания, а также сэкономить собственные средства и средства государственного бюджета.
Следует отметить, в промышленной зоне «Пахталиккул» на площади около 2.8 гектара 15 субъектами предпринимательства ведется строительство. В ближайшие дни планируется завершить его и запустить производственные здания. За счет полного задействования проектов в промышленной зоне будет налажено производство мужской, женской и детской обуви, швейных изделий и другой продукции, будет создано около 800 рабочих мест.
Необходимо отметить, что членами депутатской группы УзЛиДеП в Наманганском городском Кенгаше народных депутатов взяты под контроль задействование в намеченные сроки проектов в промышленных зонах, определены необходимые меры по оказанию практической помощи инициаторам проекта.
При содействии УзЛиДеП жительница Янгибазарского района начала предпринимательскую деятельность
17.02.2019, 08:54
Ферганский предприниматель никак не может дождаться решения хокима
14.02.2019, 20:58
УзЛиДеП разъяснила членам электората изменения в налоговом законодательстве
29.01.2019, 17:43
Индивидуальный предприниматель из Сурхандарьи получил при содействии УзЛиДеП кредит
28.01.2019, 17:29
Предприниматель, выкупившая по нулевой стоимости здание при содействии УзЛиДеП, создала новые рабочие места