Jizzaxlik O‘zLiDeP faoli E.To‘raqulov koreyalik hamkorlar bilan 40 million AQSh dollarlik shartnoma imzoladi
05.09.2018, 17:16
Jizzaxlik O‘zLiDeP faoli E.To‘raqulov  koreyalik hamkorlar bilan 40 million AQSh dollarlik shartnoma imzoladi
Jizzax  viloyatining  investitsion salohiyatini namoyon etish hamda ishlab chiqaruvchilarning milliy ko‘rgazmasini tashkil etish maqsadida Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Jizzax viloyati hokimligi, O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi hamkorligida Xalqaro forum tashkil etildi.
Anjumanda Buyuk Britaniya, Germaniya, Gretsiya, BAA, Isroil, AQSh, Hindiston, Ispaniya, Latviya, Belarus, Xitoy Xalq Respublikasi, Qozog‘iston, Rossiya, Turkiya, Singapur, Janubiy Koreya, Yaponiya singari jami 28 mamlakatdan 300ga yaqin ishtirokchilar qatnashdi. Shuningdek, unda mamlakatimizdagi chet el diplomatik missiyalari, xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari ishtirok etdi.
Forum davomida ishtirokchilar hududda xorijiy va mahalliy investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, mavjud qulayliklar bilan yaqindan tanishdi. Quvonarlisi, forum doirasida O‘zLiDeP elektorati bo‘lgan tadbirkor va ishbilarmonlarning ko‘pchiligi investitsion loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha qator kelushuvlarga ega bo‘ldi.
–Mazkur anjuman jizzaxlik tadbirkorlar uchun ayni muddao bo‘ldi, –deydi “Sangzor vodiysi” MChJ rahbari, O‘zLiDeP faoli Ismoil Ishimov. – Boisi, biz ham forum doirasidagi tadbirlar davomida Janubiy Koreyaning “Myung Sung Placon Ltd” bilan 865 ming AQSh dollari miqdoridagi loyihani amalga oshirish yuzasidan shartnoma imzoladik. Mazkur loyiha doirasida zamonaviy texnologiyalarga asoslangan issiqxona qurilishi ko‘zda tutilgan. Loyiha amalga oshgach, 25 ta ish o‘rni yaratiladi.
–Forum davomida Janubiy Koreyaning LG kompaniyasi bilan 40 million AQSh dollari asosidagi qo‘shma loyihani amalga oshirishga kelishib oldik, – deydi  “Jizzax Plastmassa” AJ rahbari, O‘zLiDeP faoli Elyor To‘raqulov. – Anjuman davomida xorijlik hamkorlar bilan yana bir necha istiqbolli loyihalarni amalga oshirish yuzasidan ham kelushuvga erishishni mo‘ljallab turibmiz.
Ta’kidlash kerak, forum davomida ishtirokchilar viloyatning turistik maskanlari, jumladan, noyob qo‘riqxona hududida joylashgan Zomin milliy bog‘ida ham bo‘ldilar.

Активист УзЛиДеП из Джизака Э.Туракулов подписал с корейскими партнерами договор на 40 миллионов долларов США
10.09.2018, 19:03
Активист УзЛиДеП из Джизака  Э.Туракулов подписал с корейскими партнерами договор на 40 миллионов долларов США
В целях демонстрации инвестиционного потенциала Джизакской области и организации национальной выставки производителей в сотрудничестве Государственного комитета по инвестициям, Джизакского областного хокимията, Министерства иностранных дел Узбекистана и Торгово-промышленной палаты организован Международный форум.
В мероприятии приняли участие около 300 представителей из 28 стран, таких как Великобритания, Германия, Греция, ОАЭ, Израиль, США, Индия, Испания, Латвия, Беларусь, Китайская Народная Республика, Казахстан, Россия, Турция, Сингапур, Южная Корея, Япония. Также в нем участвовали представители дипмиссий, представительств международных организаций в нашей стране.
В ходе форума участники непосредственно ознакомились с созданными на территории условиями и преференциями для иностранных и отечественных инвесторов, имеющимися возможностями. Отрадно, что в рамках форума большинство предпринимателей и деловых людей – представителей электората УзЛиДеП достигли ряда договоренностей по реализации инвестиционных проектов.
–Данный форум был весьма полезен для джизакских предпринимателей, –сказал руководитель ООО “Sangzor vodiysi”, активист УзЛиДеП Исмоил Ишимов. – Дело в том, что мы также в рамках мероприятия подписали договор с южнокорейской компанией “Myung Sung Placon Ltd” по реализации проекта стоимостью 865 тысяч долларов США. В рамках данного проекта предусмотрено строительство теплицы на основе современных технологий. С реализацией проекта будет создано 25 рабочих мест.
–В ходе форума с компанией LG Южной Кореи подписали договор на осуществление совместного проекта стоимостью 40 миллионов долларов США, – сказал руководитель АО  “Jizzax Plastmassa”, активист УзЛиДеП Элёр Туракулов. – Во время мероприятия планируем также провести переговоры с зарубежными партнерами по осуществлению нескольких перспективных проектов.
Следует отметить, что в рамках форума участники также побывали в туристических зонах области, в частности, Заминском национальном парке.