O‘zLiDeP sayxunobodlik 100 ish o‘rin yaratmoqchi bo‘lgan tadbirkorga 50 ta tikuv dastgohlari olib berishda ko‘maklashdi
18.04.2019, 17:35
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashi va Sayxunobod tuman hokimligi bilan hamkorlikda “Har bir oila - tadbirkor” davlat dasturi doirasida ochiq muloqot tashkil etildi. Unda barcha tijorat banklarining mutasaddilari, mahalla fuqarolar yig‘ini raislari, tegishli tashkilot va idoralar rahbarlari, tadbirkorlikni boshlash niyatida bo‘lgan fuqarolar hamda keng jamoatchilik vakillari qatnashdi. Yig‘ilishni tuman hokimi Botir Mirzaqulov olib bordi.
- Bugungi ochiq muloqotimizni o‘tkazishdan maqsad tadbirkorlikni boshlamoqchi bo‘lgan aholiga yaqindan ko‘mak berish, kam ta’minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining o‘z bizneslarini yo‘lga qo‘yishlarini qo‘llab-quvvatlash hamda kredit mablag‘larini olishdagi to‘siq va g‘ovlarni bartaraf etishdan iborat, - dedi Botir Mirzaqulov. - Tumanimizda kam ta’minlangan oilalar bo‘lmasligiga, aholimizning farovonligini ta’minlashga, dasturxonlarimizning to‘kin bo‘lishiga erishishimiz kerak. Buning uchun esa mutasaddi idoralar bilan hamkorlikda ish olib borish lozim.
Tuman hokimining ta’kidlashicha, shu kungacha kam ta’minlangan oilalardan bor yo‘g‘i 15 nafari, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalardan 23 nafariga kreditlar ajratilgan.
- Hududimizdagi 97 ta oila kredit olib o‘z tadbirkorligini boshlash istagini bildirgandi, - deydi “Nurobod” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Hayitali Ismatov. – Bu boradagi zarur hujjatlar tayyorlanib bankka taqdim etilganiga qaramay ularning 12 nafarining talabi “Asakabank” viloyat filiali tomonidan moliyalashtirilib berildi. Qolgan fuqarolarning murojaatlari esa har xil bahonalar bilan paysalga solib kelinmoqda.
- Oilamiz bilan asalarichilik, savdo-sotiq, aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish bilan shug‘ullanamiz, - dedi Baxtiyor hoji Tog‘ayev. - Ammo men tumanimizda tikuvchilik ustaxonasini ochib, xotin-qizlar uchun yuzga yaqin ish o‘rni yaratish niyatidaman.
B.Tog‘ayevning murojaati shu yerning o‘zida o‘zining amaliy yechimini topdi. Sayxunobod sanoat kasb-hunar kollejidagi 50 ta zamonaviy tikuv dastgohlari tadbirkorning ixtiyoriga beriladigan bo‘ldi.
Shuningdek, tadbir davomida o‘z oilaviy biznesini yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan Sherzod Pirnazarov, Ahmadjon G‘ulomov, Sobir Hamroyev va boshqalar kredit olish qiyinchilikka duch kelayotganligi borasida bildirgan fikrlariga bank xodimlari atroflicha javob berishdi. Ko‘tarilgan muammolarning hal etilishi yuzasidan tegishli vazifalar belgilab olindi.
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida o‘tkazilgan ochiq muloqotlar Sirdaryo tumanida ham davom etdi.
Tuman hokimligining majlislar zalida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda tadbirkorlikka oid bir qator muammolar o‘rtaga tashlandi.
Yig‘ilishda so‘z olgan Jalil Mirzaboyev issiqxonasini kengaytirish, Barno Sulaymonova non va non mahsulotlari ishlab chiqarish sexini tashkil qilish, Burxan Mirzaxalov quyonchilik bilan shug‘ullanish, Juma Turopov o‘zi istiqomat qilayotgan “Hikmatli” mahallasi hududida hammom qurish istagini bildirdi.
Mazkur ko‘tarilgan masalalarni ijobiy hal etish borasida tegishli tashkilotlarga topshiriqlar berildi. Ushbu murojatlarni partiya deputatlik guruhlari o‘z nazoratiga oldi.

УзЛиДеП оказала содействие в приобретении 50 единиц швейного оборудования предпринимателю из Сайхунабада, желающему создать 100 рабочих мест
24.04.2019, 17:02
УзЛиДеП оказала содействие  в приобретении 50 единиц швейного оборудования  предпринимателю из Сайхунабада, желающему создать 100 рабочих мест
Сырдарбинским областным Кенгашем УзЛиДеП совместно с Сайхунабадским районным хокимиятом в рамках Государственной программы “Каждая семья - предприниматель” организована встреча с населением. В нем приняли участие должностные лица коммерческих банков, председатели сходов граждан махаллей, руководители соответствующих организаций и ведомств, граждане, желающие заняться предпринимательством, представители широкой общественности. Вел мероприятие  хоким района Ботир Мирзакулов.
- Цель нашей встречи – оказание содействия лицам, желающим заняться предпринимательством, поддержка малообеспеченных и социально нуждающихся семей в налаживании бизнеса, устранение преград при получении кредитов, - сказал Ботир Мирзакулов. – Наша работа направлена на обеспечение достойного уровня жизни населения, сведение к минимуму количество малообеспеченных семей. Для этого  необходимо сотрудничество с различными ведомствами.
Как отметил хоким района, до настоящего времени кредиты выделены только 15 из общего числа  малообеспеченных семей, и 23 - из числа социально нуждающихся семей.
- На нашей территории 97 семей желают за счет кредита наладить предпринимательство, - сказал председатель схода граждан махалли “Нуробод” Хайитали Исматов. – Несмотря на то, что документы подготовлены и представлены в банк, областным филиалом “Асакабанк”а кредиты выданы только 12 семьям.  Обращения остальных граждан по различным причинам не удовлетворены.
- Наша семья занимается пчеловодством, торговлей, предоставлением бытовых услуг, - сказал Бахтиёр хожи Тогаев. – Теперь хочу открыть в районе швейный цех  и создать сто рабочих мест.
Обращение Б.Тогаева было практически решено на месте. Принято решение о передаче предпринимателю 50 единиц неиспользуемого Сайхунабадским промышленным колледжем швейного оборудования.
В ходе мероприятия проблемы в получении кредита отметили желающие наладить предпринимательство Шерзод Пирназаров, Ахмаджон Гуломов, Собир Хамроев и другие жители. Их проблемы выслушали работники банка и наметили меры по решению этих вопросов.
Встречи в рамках программы “Каждая семья - предприниматель” были продолжены в Сырдарьинском районе.
Ряд вопросов о предпринимательстве обсуждался на мероприятии, состоявшемся в зале заседаний районного хокимията.
Выступившие на мероприятии Жалил Мирзабоев выразил желание расширить теплицу,  Барно Сулаймонова – организовать пекарный цех, Бурхан Мирзахалов – заняться кролиководством, Жума Туропов – построить баню по месту проживания – в махалле “Хикматли”.
Должностным организациям даны задания по положительному решению этих проблем. Депутатские группы, в свою очередь, будут контролировать решение этих вопросов.