Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi faoliyatini yo‘lga qo‘ygan Soliyajon Matyaqubova O‘zLiDePning eng faol BPT raisi
26.04.2019, 16:34
Yangibozor tumani Bog‘olon qishlog‘idagi “Xushnudbek” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi nafaqat tumandagi, balki vohamizdagi yirik fermer xo‘jaliklaridan biridir. Fermer xo‘jaligi tarkibida tashkil etilgan quyi bo‘g‘inda xalq deputatlari viloyat Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Soliyajon Matyaqubova raislik qilmoqda.
Markuz fermer-xo‘jaligidagi quyi bo‘g‘inning hisobot-saylov yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda BPT raisi S.Matyaqubovaning hisoboti tinglanib, galdagi ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Mazkur fermer xo‘jaligida partiya quyi bo‘g‘ini 2014 yilda tashkil etilgan. U yerda 40 nafar yoshlar mehnat qilmoqda. Ularning barchasi partiyaga a’zo bo‘lib, doimo tadbirlar va uchrashuvlarda o‘zlarining aniq takliflari va fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etib keladi.
- Faoliyatimga to‘xtaladigan bo‘lsam, fermer xo‘jaligimiz ko‘p tarmoqli bo‘lib umumiy yer maydoni 110 gektarni tashkil etadi.  Asosan paxtachilik, g‘allachilik bilan bir qatorda pillachilik, chorvachilik, bog‘dorchilik, baliqchilik, asalarichilik, parrandachilik, uzumchilik yo‘nalishlarida ham faoliyat olib boradi, - deydi Soliyajon opa. - Bundan tashqari qishlog‘imizda tashkil etilgan go‘zallik saloni va to‘yxona aholiga beminnat xizmat ko‘rsatib kelyapti. O‘tgan yili yili 150 tonnalik sovutkichli omborxonani ishga tushirdik. Dastlab 74 tonna uzum saqlangan bo‘lsa, hozirda 40 tonna sabzi saqlanmoqda.
“Mazkur fermer xo‘jaligida ishlab qishloq xo‘jaligi bo‘yicha juda ko‘p bilimlarga ega bo‘ldim. Partiyaga a’zo bo‘lib, siyosat bilan yaqindan tanishdim. Yangi chiqarilayotgan qonun va loyihalarga qiziqish uyg‘ondi. OAV bo‘yicha ham kunlik siyosiy jarayonlar bilan tanishib borish mening odatimga aylandi. Bunda albatta, O‘zLiDeP menda katta qiziqish uyg‘ota oldi. Nasib qilsa, kelgusida men ham Soliyajon opaga o‘xshab deputat bo‘lishni, o‘zimning ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligimni tashkil qilishni niyat qilganman”, - deydi quyi bo‘g‘in faoli Gulnora Iskandarova.
Ta’kidlash joizki, deputat boshchiligidagi mazkur jamoa viloyat miqyosida o‘tkaziladigan ko‘plab tanlovlarda, ko‘rgazmalarda va sport musobaqalarida muntazam qatnashib, o‘z o‘rnini egallab kelmoqda. Yana bir muhim yangilik esa, fermer xo‘jaligi rahbari yaqin kunlarda o‘z mahallasi farzandlarini maktabgacha ta’lim muassasasiga qamrovini o‘ylab, davlat xususiy sheriklik asosida maktabgacha ta’lim muassasasi ham tashkil qilish niyatida.

Active leader of PPO Soliyajon Matyakubova
The multidisciplinary farm “Khushnudbek” in the village of Bogolon of Yangibazar district is considered one of the largest farms not only in the district, but also in the whole region. In the farm, the primary party organization is headed by a member of the deputy group of UzLiDeP in the regional kengash of people's deputies Soliyajon Matyakubova.
The reporting and election meeting of the lower link of the party in the farm took place. The report of the PPO leader S.Matyakubova was heard and the tasks for the future were outlined.
The lower link of the party in the farm has been operating since 2014. The farm employs 40 young people. All of them are members of the party. At events and meetings, they actively share their opinions, forward proposals.
– Our farm is diversified, occupies 110 hectares of land. We are mainly engaged in cotton and grain growing, along with it we are developing sericulture, animal husbandry, gardening, beekeeping, poultry farming, vine growing, – says Soliyajon opa. – In the village, we opened a beauty salon and a celebration hall. Last year, we have opened a refrigerated warehouse with a capacity of 150 tons. We store 74 tons of grapes and 40 tons of carrots in it.
- Working in a farm, I gained a lot of knowledge about agriculture. Having joined the party, I began to understand politics. I became interested in new laws and projects. For me, the daily acquaintance of the political process in the media has become the rule. At the same time, the activities of UzLiDeP are of particular interest. I also want, like Soliyajon opa, to become a deputy, to organize my own diversified farm, - says the PPO activist Gulnora Iskandarova.
It should be noted that the team under the leadership of a deputy regularly successfully participates in regional competitions, exhibitions, and sports championships. Another important innovation: recently the head of the farm, in order to cover preschool children with preschool education institutions, decided to organize a preschool education institution on the basis of a public-private partnership.