O‘zLiDeP naymanlik ishsiz yoshlar uchun gidroponik usulda tashkil etilgan issiqxonada master-klass o‘tkazdi
26.04.2019, 16:44
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi “Taxiatosh tumanidagi “Nukus universal bazasi” issiqxonasida “Nayman” ovul fuqarolar yig‘inidagi ishsiz yoshlar uchun master-klasss tashkil qildi.
Mazkur ovul fuqarolar yig‘inida 10 ming 503 nafar aholi farovon hayot kechirib kelmoqda. Shundan 5 mingdan ziyodini xotin-qizlar, 2 ming nafardan ortig‘ini yoshlar tashkil etadi.
Partiyaning tuman kengashi va mahalla faollari bilan hamkorlikda ushbu mahalla ahlining o‘z tomorqa yerlaridan samarali foydalanish, tajribali tomorqachi xonadon egalari bilan muloqotlar qilish, ularning tajribalarini yoshlarga tushuntirish maqsadida ushbu gidroponik usulda tashkil etilgan issiqxonada mahorat darsi tashkil etildi.
- O‘tgan yilning oktabr oyida “Hamkor bank” tuman filialidan kredit olib, “Nukus universal bazasi” issiqxonasining 1 gektar yer maydoniga gidroponik usulda gollandiya pomidorining alamina sortini ekkan edik, – deydi ushbu issiqxona rahbari U.Saatbayev. - Issiqxona uchun kerakli kontiner, asbob-anjomlar Janubiy Koreyadan keltirildi. Hozirda  pomidorni tomchilatib sug‘orish ishlari olib borilmoqda. Tomchilatib sug‘orish orqali bitta ekilgan pomidor navidan ikki marta hosil olish mumkin. Issiqxonamizda 14 nafar yoshlar doimiy ish bilan band.
Tadbir davomida yoshlar tajribali tadbirkor U.Saatbayevning gidroponik usulda pomidor navini yetishtirayotgan issiqxonasini ko‘zdan kechirishdi. U yerda yoshlar issiqxona faoliyati, yerga ishlov berish, o‘z vaqtida sug‘orish, tomorqadan samarali foydalanishda ko‘proq nimalarga e’tiblor qaratish kerakligi borasida zarur ko‘rsatma va tavsiyalarga ega bo‘lishdi.
Mahalla yoshlari o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javoblar olishdi va ko‘pchiligi o‘z tomorqalarida ham issiqxonalar tashkil qilishni maqsad qildi.

UzLiDeP hosts a master class for unemployed youth of Nayman in hydroponic greenhouse
In the greenhouse “Nukus universal base” of Takhiatash district, Karakalpak Kengash of UzLiDeP organized a master class for unemployed youth of citizens’ assembly of Nayman village.
The population of the citizens’ assembly of the village is 10 thousand 503 people. Of these, more than 5 thousand are women, more than 2 thousand are young people.
In order to clarify the effective use of household land among young people, to organize conversations with experienced farmers and explain their experience to young people, the district kengash of the party and makhalla activists organized a workshop in the greenhouse based on hydroponics method.
– In October last year, a loan was obtained at Hamkor Bank district branch, and a Dutch variety of Alamina tomatoes was planted on one hectare of Nukus Universal Base greenhouse, – says U. Saatbayev, the head of the greenhouse. – In South Korea, we bought the necessary container for the greenhouse and other equipment. Currently we are carrying out drip irrigation of tomatoes. By the method of drip irrigation from one bush you can get two harvests. 14 people work in the greenhouse on a permanent basis.
At the event, young people became familiar with the work carried out in the greenhouse of an experienced entrepreneur U. Saatbayev. The youths were informed about the work being carried out, explained the methods of tillage, timely watering, indicated what attention should be paid for the effective use of household land.
Local young people received answers to questions concerning them, made a decision to build greenhouses on their homestead lands.