O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” tashabbusi bilan Namangandagi “Art soft tex” korxonasida BPT tashkil etildi
03.05.2019, 15:25
O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” Namangan shahridagi “Art soft tex” MChJda uchrashuv tashkil qildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari, deputatlar, partiya faollari ushbu korxona faoliyati bilan yaqindan tanishib, u yerda ishlayotgan xotin-qizlar bilan dildan suhbatlashildi.
Ushrashuvda ayollarning jamiyatdagi roli va mavqeini oshirish,  ijtimoiy faolligini yanada kuchaytirish, bandligi ta’minlash masalalari haqida so‘z yuritildi. Mamlakatimizda tadbirkorlarga yaratilayotgan keng imkoniyatlar va aynan shu sohalarda ayollarni ham faol mehnat qilayotganligi alohida e’tirof etildi.
Ma’lumot o‘rnida aytish kerakki, zamonaviy tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan mazkur korxona 2019 yil fevral oyida o‘z faoliyatini boshlagan. Ayni paytda korxonada 300 nafardan ortiq xotin-qizlar mehnat qilmoqda. Hozirda korxona tomonidan trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarilayotgan bo‘lsa, 2019-2021yillarda klaster tizimiga o‘tishni rejadashtirmoqda.

По инициативе “Женского крыла” УзЛиДеП в Намангане создана ППО
Члены фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса, депутаты, активисты партии ознакомились с деятельностью предприятия, провели беседу  с работающими женщинами.
В ходе встрече говорилось о повышении роли и статуса женщин в обществе, усилении социальной активности, а также были обсуждены вопросы обеспечения занятости. Особо отмечались созданные в стране широкие возможности для как предпринимательства, так и для повышения активности женщин во всех сферах жизнедеятельности государства.
Для справки: предприятие, специализирующееся на производстве современной готовой текстильной  продукции, образовано в феврале 2019 года. В настоящее время на предприятии работают более 300 женщин. Здесь производят трикотажную продукцию, в  2019-2021 годах планируется переход на кластерную систему.
“После перехода на кластерную систему будут организованы теплицы, животноводческие, фермерские хозяйства, построены и задействованы предприятия по производству комбикормов, масла, переработке и заготовке качественных семян хлопка, переработке зерна, хлопкоочистительный завод. С реализацией этих проектов будет обеспечена занятость более 20 тысяч человек”, - сказал руководитель предприятия  Олим Бабаханов.
В ходе встречи 25 работников предприятия “Art soft tex” вступили в ряды партии и при предприятии образована первичная партийная организация.