Tomorqa – daromad manbai
O‘zLiDeP Toyloq tuman Kengashi “Har bir oila – tadbirkor” dasturi  doirasida “Bunyodkor” mahallasida yashovchi Matluba Nizomova xonadonida “Tomorqa – daromad manbai” mavzusida ochiq muloqot o‘tkazdi.
Partiya tuman Kengashi apparat rahbari A.Mirzayevning aytishicha, bugun mahallada tomorqadan samarali foydalanib, oilasi farovonligini ta’minlash bilan birga, el dasturxoni to‘kinligiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan omilkorlar ko‘p. Ular asosan issiqxona tashkil etib, pomidor, bodring va turli ko‘katlar yetishtiradi.
– Serhosil yerimiz, daromad olishga tomorqamiz bor ekan, doimo undan unumli foydalanish, xonadonlarimizni obod, yashash sharoitimizni namunali tarzga keltirish payida bo‘laylik, – deydi A.Mirzayev. – Bu kabi tartib-taomil asosida ulg‘aygan farzandlarimiz ham yaxshi yashashga intilib, o‘z kelajagi uchun astoydil harakat qiladi. Shu bois, aholi xonadonlariga tashrifimiz chog‘ida eng avvalo, fuqarolarni tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga jalb etishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz.Targ‘ibot tadbirlarimiz natijasida tumanda ko‘plab oilalar o‘z biznesini boshlab, yaxshigina daromad olishga ham ulgurishdi.
– O‘tgan yili partiya faollari xonadonimizga kelib, tomorqadan unumli foydalanish, oilaviy tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish, issiqxona tashkil etish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar bergan edi, – deydi M.Nizomova. – Shu bois, partiya ko‘magida tijorat bankidan imtiyozli kredit olib, issiqxona barpo etdik. Hozir issiqxonamizda 60 tup mandarin, 15 tup apelsin, 320 tup limon ko‘chatlarini parvarishlayapmiz. Shu bilan birga, pomidor va bodring yetishtirib, yaxshi foyda  olyapmiz.
Darhaqiqat, tomorqa nafaqat qo‘shimcha daromad manbai, balki uning farzandlar tarbiyasidagi roli ham bebahodir. Chunki bolalar halol mehnat bilan yashashni o‘rganadi, ota-onaning qadriga yetadigan bo‘lib ulg‘ayadi.

Приусадебные земли – источник дохода
Тайлакским районным кенгашем УзЛиДеП в рамках программы “Каждая семья – предприниматель” организована встреча на тему: “Приусадебные земли – источник дохода” в доме жительницы махалли “Бунёдкор”  Матлубы Низомовой.
Как сказал руководитель аппарата районного кенгаша партии А.Мирзаев, сегодня в махалле много семей, рационально использующих земельные участки, обеспечивающих дополнительных доход в семейный бюджет и вносящих вклад в благосостояние народа. Они строят теплицы, выращивают помидоры огурцы и зелень.
– У нас плодородные земли, приусадебные участки позволяют получать дополнительный доход, поэтому надо их эффективно использовать и улучшать условия жизни, - сказал А.Мирзаев. – Дети будут брать с нас пример, стремиться к хорошей жизни и устраивать свое будущее своими руками. Поэтому, посещая дома граждан, мы уделяем внимание их привлечению к предпринимательской деятельности. В результате пропагандистских мероприятий в районе многие семьи начали заниматься бизнесом и уже получают хорошие доходы.
– В прошлом году  активисты партии посетили наш дом, дали советы  по рациональному использованию приусадебных земель, налаживанию семейного предпринимательства, строительству теплицы, - сказала М.Низомова. – При содействии партии получили кредит коммерческого банка и построили теплицу. Сейчас в теплице выращиваем 60 саженцев мандарин, 15 саженцев апельсин, 320 саженцев лимонов. Также выращиваем помидоры и огурцы, что дает хороший доход.
Действительно, приусадебные земли – это не только источник дополнительного дохода, но и бесценная помощь в воспитании детей. Дети учатся жить и ценить честный труд, расставлять приоритеты и добиваться поставленных целей.