Tomorqa – daromad manbai
O‘zLiDeP Toyloq tuman Kengashi “Har bir oila – tadbirkor” dasturi  doirasida “Bunyodkor” mahallasida yashovchi Matluba Nizomova xonadonida “Tomorqa – daromad manbai” mavzusida ochiq muloqot o‘tkazdi.
Partiya tuman Kengashi apparat rahbari A.Mirzayevning aytishicha, bugun mahallada tomorqadan samarali foydalanib, oilasi farovonligini ta’minlash bilan birga, el dasturxoni to‘kinligiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan omilkorlar ko‘p. Ular asosan issiqxona tashkil etib, pomidor, bodring va turli ko‘katlar yetishtiradi.
– Serhosil yerimiz, daromad olishga tomorqamiz bor ekan, doimo undan unumli foydalanish, xonadonlarimizni obod, yashash sharoitimizni namunali tarzga keltirish payida bo‘laylik, – deydi A.Mirzayev. – Bu kabi tartib-taomil asosida ulg‘aygan farzandlarimiz ham yaxshi yashashga intilib, o‘z kelajagi uchun astoydil harakat qiladi. Shu bois, aholi xonadonlariga tashrifimiz chog‘ida eng avvalo, fuqarolarni tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga jalb etishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz.Targ‘ibot tadbirlarimiz natijasida tumanda ko‘plab oilalar o‘z biznesini boshlab, yaxshigina daromad olishga ham ulgurishdi.
– O‘tgan yili partiya faollari xonadonimizga kelib, tomorqadan unumli foydalanish, oilaviy tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish, issiqxona tashkil etish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar bergan edi, – deydi M.Nizomova. – Shu bois, partiya ko‘magida tijorat bankidan imtiyozli kredit olib, issiqxona barpo etdik. Hozir issiqxonamizda 60 tup mandarin, 15 tup apelsin, 320 tup limon ko‘chatlarini parvarishlayapmiz. Shu bilan birga, pomidor va bodring yetishtirib, yaxshi foyda  olyapmiz.
Darhaqiqat, tomorqa nafaqat qo‘shimcha daromad manbai, balki uning farzandlar tarbiyasidagi roli ham bebahodir. Chunki bolalar halol mehnat bilan yashashni o‘rganadi, ota-onaning qadriga yetadigan bo‘lib ulg‘ayadi.

Household lands – source of income
Taylak district Kengash of UzLiDeP within the framework of the program “Every family entrepreneur” organized a discussion on “Household lands – a source of income” in the house of a resident of “Bunyodkor” makhalla Matluba Nizomova.
As the head of the office of the district Kengash of the party A. Mirzayev noted, today there are many families in the makhalla who rationally use land plots, which provide additional income to the family budget and contribute to the wellbeing of people. They build greenhouses, grow tomatoes, cucumbers and greens.
– We have fertile lands, household plots make it possible to receive additional income, therefore, we must effectively use them and improve living conditions, – A. Mirzayev said. – Children will follow us, strive for a good life and arrange their future. Therefore, visiting the homes of the population, we pay attention to attracting citizens to business activities. As a result of outreach activities in the district, many families have started to do business and are already receiving good incomes.
– Last year, party activists visited our house, gave advice on the rational use of homestead lands, the establishment of family entrepreneurship, the construction of a greenhouse, – said M. Nizomova. – With the assistance of the party we received a loan from a commercial bank and built a greenhouse. Now in the greenhouse we grow 60 saplings of tangerines, 15 saplings of oranges, 320 saplings of lemons. We also grow tomatoes and cucumbers, it gives a good income.
Indeed, household land is not only a source of additional income, but also invaluable assistance in raising children. Children learn to live in honest work, to adequately evaluate the activity of their parents.